gnome-characters master - en to fa translation catalogue (54 entries)

en: _Copy Character
fa: _رونوشت از نویسه

en: Unicode
fa: یونی‌کد

en: _See Also
fa: _همچنین ببینید

en: See Also
fa: همچنین ببینید

en: Recently Used
fa: به‌تازگی استفاده شده

en: Emojis
fa: ایموجی‌ها

en: Smileys & Emotion
fa: شکلک‌ها و احساسات

en: People & Body
fa: افراد و بدن

en: Animals & Nature
fa: حیوانات و طبعیت

en: Food & Drink
fa: غذا و نوشیدنی

en: Travel & Places
fa: سفر و مکان‌ها

en: Activities
fa: فعّالیت‌ها

en: Objects
fa: اشیا

en: Symbols
fa: نمادها

en: Flags
fa: پرچم‌ها

en: Letters & Symbols
fa: حروف و نشانه‌ها

en: Punctuation
fa: نقطه‌گذاری

en: Arrows
fa: پیکان‌ها

en: Bullets
fa: نقطه‌ها

en: Pictures
fa: نگاره‌ها

en: Currencies
fa: ارزها

en: Math
fa: ریاضی

en: Letters
fa: حروف

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
fa: گشودن فهرست اصلی

[ctx: shortcut window]
en: Search
fa: جست‌وجو

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fa: نمایش میان‌برهای صفحه‌کلید

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: خروج

en: _Keyboard Shortcuts
fa: _میان‌برهای صفحه‌کلید

en: _About Characters
fa: _دربارهٔ نویسه‌ها

en: Characters
fa: نویسه‌ها

en: Search
fa: جست‌وجو

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: Search characters
fa: جست‌وجوی نویسه‌ها

en: No Recent Characters
fa: نویسهٔ اخیری نیست

en: Characters will appear here if you use them
fa: اگر از نویسه‌ها استفاده کنید، این‌جا ظاهر می‌شوند

en: No Results
fa: بدون نتیجه

en: Try a different search
fa: جست‌وجویی دیگر را بیازمایید

en: Loading…
fa: درحال بار کردن…

en: Character map application
fa: برنامهٔ نقشهٔ نویسه‌ها

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
fa: نویسه‌ها ابزاری ساده برای یافتن و درج نویسه‌های غیرمعمول است. این ابزار به شما امکان یافتن سریع نویسه‌ای که به دنبالش هستید را با جست‌وجو برای کلیدواژگان می‌دهد.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
fa: همچنین می‌توانید نویسه‌ها را بر اساس دسته‌بندی‌هایی چون نقطه‌گذاری، نگاره‌ها و… بیابید.

en: Utility application to find and insert unusual characters
fa: ابزاری برای یافتن و درج نویسه‌های غیرمعمول

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
fa: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;نویسه‌ها;یونیکد;یونی‌کد;ریاضی;حروف;شکلک;نقطه‌گذاری;نمادها;

en: Maximum recent characters
fa: بیشینهٔ نویسه‌های اخیر

en: Unknown character name
fa: نام نویسهٔ ناشناخته

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
fa: %s در %s وجود ندارد

en: Character copied to clipboard
fa: نویسه به تخته‌گیره رونوشت شد

en: Unassigned
fa: اختصاص نیافته

en: Character copied
fa: نویسه رونوشت شد

en: Character was copied successfully
fa: نویسه با موفّقیت رونوشت شد

en: %s Sidebar Row
fa: %s ردیف کناری

en: Search Result
fa: نتیجهٔ جست‌وجو

en: The GNOME Project
fa: پروژهٔ گنوم
