gnome-characters master - en to fi translation catalogue (53 entries)

en: _Copy Character
fi: _Kopioi merkki

en: _See Also
fi: _Katso myös

en: See Also
fi: Katso myös

en: Recently Used
fi: Äskettäin käytetty

en: Emojis
fi: Emojit

en: Smileys & Emotion
fi: Hymiöt ja tunteet

en: People & Body
fi: Ihmiset ja hahmot

en: Animals & Nature
fi: Eläimet ja luonto

en: Food & Drink
fi: Ruoka ja juoma

en: Travel & Places
fi: Matkustaminen

en: Activities
fi: Aktiviteetit

en: Objects
fi: Objektit

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Flags
fi: Liput

en: Letters & Symbols
fi: Kirjaimet ja symbolit

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: Arrows
fi: Nuolet

en: Bullets
fi: Luettelomerkit

en: Pictures
fi: Kuvat

en: Currencies
fi: Valuutat

en: Math
fi: Matematiikka

en: Letters
fi: Kirjaimet

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
fi: Avaa päävalikko

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Haku

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Characters
fi: _Tietoja - Merkit

en: Characters
fi: Merkit

en: Search
fi: Etsi

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Search characters
fi: Etsi merkkejä

en: No Recent Characters
fi: Viimeisimpiä merkkejä ei löytynyt

en: Characters will appear here if you use them
fi: Merkit ilmestyvät tänne, jos käytät niitä

en: No Results
fi: Ei tuloksia

en: Try a different search
fi: Yritä eri hakuehdoilla

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Character map application
fi: Merkkikarttasovellus

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
fi: Merkit on yksinkertainen sovellus, jonka avulla on mahdollista etsiä ja syöttää epätavallisia merkkejä. Voit etsiä merkkejä käyttäen hakusanoja.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
fi: Voit myös selata merkkejä luokkien perusteella, esimerkiksi välimerkkejä, kuvia jne.

en: Utility application to find and insert unusual characters
fi: Sovellus epätavallisten merkkien etsintään ja syöttämiseen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
fi: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;merkit;kirjaimet;hymiöt;symbolit;

en: Maximum recent characters
fi: Äskettäisten merkkien enimmäismäärä

en: Unknown character name
fi: Tuntematon merkin nimi

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
fi: Merkki %s ei sisälly fonttiin %s

en: Character copied to clipboard
fi: Merkki kopioitu leikepöydälle

en: Unassigned
fi: Määrittämätön

en: Character copied
fi: Merkki kopioitu

en: Character was copied successfully
fi: Merkki kopioitiin onnistuneesti

en: %s Sidebar Row
fi: Sivupalkin rivi %s

en: Search Result
fi: Hakutulos

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti
