gnome-characters master - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: _Copy Character
fr: _Copier le caractère

en: _See Also
fr: _Voir aussi

en: See Also
fr: Voir aussi

en: Recently Used
fr: Récemment utilisé

en: Emojis
fr: Émojis

en: Smileys & Emotion
fr: Émoticônes et émotions

en: People & Body
fr: Personnages et corps

en: Animals & Nature
fr: Animaux et nature

en: Food & Drink
fr: Nourriture et boisson

en: Travel & Places
fr: Voyages et lieux

en: Activities
fr: Activités

en: Objects
fr: Objets

en: Symbols
fr: Symboles

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Letters & Symbols
fr: Lettres et symboles

en: Punctuation
fr: Ponctuation

en: Arrows
fr: Flèches

en: Bullets
fr: Puces

en: Pictures
fr: Images

en: Currencies
fr: Monnaies

en: Letters
fr: Lettres

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
fr: Ouvrir le menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _About Characters
fr: À _propos de Caractères

en: Characters
fr: Caractères

en: Search
fr: Rechercher

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Search characters
fr: Rechercher des caractères

en: No Recent Characters
fr: Aucun caractère récent

en: Characters will appear here if you use them
fr: Les caractères apparaîtront ici si vous les utilisez

en: No Results
fr: Aucun résultat

en: Try a different search
fr: Essayez une autre recherche

en: Loading…
fr: Chargement…

en: Character map application
fr: Application de la table de caractères

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
fr: Caractères est un utilitaire pour chercher et insérer des caractères inhabituels. Il vous permet de trouver rapidement le caractère que vous cherchez par le biais de mots-clés.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
fr: Vous pouvez aussi naviguer dans les caractères par catégories, comme par Ponctuation, Images, etc.

en: Utility application to find and insert unusual characters
fr: Utilitaire pour chercher et insérer des caractères inhabituels

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
fr: caractères;unicode;ponctuation;math;lettres;émoji;émoticône;symboles;

en: Maximum recent characters
fr: Nombre maximal de caractères récents

en: Unknown character name
fr: Nom de caractère inconnu

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
fr: %s n’est pas inclus dans %s

en: Character copied to clipboard
fr: Caractère copié dans le presse-papiers

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: Character copied
fr: Caractère copié

en: Character was copied successfully
fr: Le caractère a été copié avec succès

en: %s Sidebar Row
fr: Ligne de barre latérale %s

en: Search Result
fr: Résultat de la recherche

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME
