gnome-characters master - en to gu translation catalogue (44 entries)

en: About
gu: વિશે

en: Quit
gu: બહાર નીકળો

en: Search produced empty result
gu: શોધનું પરિણામ ખાલી અાવ્યુ

en: Try another search criteria.
gu: બીજો શોધ માપદંડથી પ્રયાસ કરો.

en: Loading…
gu: લાવી રહ્યા છે

en: No recent characters found
gu: કોઈ તાજેતરના અક્ષરો મળ્યા નથી

en: Characters will appear here if you use them.
gu: જો તમે અક્ષરો વાપરસો તો તે અહીં દેખાશે.

en: Copy Character
gu: નકલ કરો

en: Character copied to clipboard
gu: અક્ષરની ક્લિપબોર્ડ પર નકલ કરેલ છે

en: Current page
gu: વર્તમાન પાનું

en: Filter by Font
gu: ફોન્ટથી ગાળો

en: GNOME Characters
gu: GNOME અક્ષરો

en: Character map application
gu: અક્ષરનો નકશો એપલીકા

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
gu: અક્ષરો ઓ શોધવા અને અસામાન્ય અક્ષરો દાખલ કરવા માટે એક સરળ ઉપયોગીતા એપ્લિકેશન છે. તે તમને ઝડપથી તમારા કીવર્ડ્સ માટે અક્ષરને શોધવા માટે પરવાનગી આપે છે.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
gu: તમે વિરામચિહ્ન, ચિત્રો, વગેરે દ્વારા પણ અક્ષરો બ્રાઉઝ કરી શકો છો.

en: Characters
gu: અક્ષરો

en: Utility application to find and insert unusual characters
gu: અક્ષરો શોધવા અને અસામાન્ય અક્ષરો દાખલ કરવા માટે એક સરળ ઉપયોગીતા એપ્લિકેશન

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;
gu: અક્ષરો;યુનિકોડ;ચિહ્ન;ગણીત;હાવભાવ;ભાવનાઓ;

en: Font to display characters
gu: અક્ષરો દર્શાવા માટનાં ફોન્ટ

en: Use the font to render characters on the character list.
gu: અક્ષર યાદી પર અક્ષરો દોરવા માટે ફોન્ટ ઉપયોગ કરો.

en: Maximum recent characters
gu: મહત્તમ તાજેતરના અક્ષરો

en: Recently Used
gu: તાજેતરમાં વાપરેલ

en: Punctuation
gu: ચિહ્ન

en: Arrows
gu: તીરો

en: Bullets
gu: ગોળીઓ

en: Pictures
gu: ચિત્રો

en: Currencies
gu: ચલણ

en: Math
gu: ગણીત

en: Letters
gu: અક્ષરો

en: Emoticons
gu: ભાવનાઓ

en: %s Category List Row
gu: %s વર્ગ યાદી ની લીટી

en: See Also
gu: પણ જુઓ

en: Unicode U+%04s
gu: યુનિકોડ U+%04s

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
gu: %s નો સમાવેશ %s માં થયેલ નથી

en: Characters Application
gu: અક્ષરો એપલીકા

en: Characters Application started
gu: અક્ષરો એપલીકા ચાલુ

en: Characters Application exiting
gu: અક્ષરો એપલીકા બંધ

en: None
gu: કંઈ નહિં

en: Unknown character name
gu: અજ્ઞાત અક્ષર નામ

en: Character Map
gu: અક્ષરનો નકશો

en: %s (%s only)
gu: %s (%s ફક્ત)

en: %s Character List
gu: %s અક્ષર યાદી

en: Search Result Character List
gu: શોધનું પરિણામ અક્ષર યાદી

note: FIXME: Can't use GtkContainer.child_get_property.
en: Search Result
gu: શોધનું પરિણામ
