gnome-characters master - en to hr translation catalogue (50 entries)

en: _Copy Character
hr: _Kopiraj znak

en: Unicode
hr: _Unikôd

en: _See Also
hr: _Još pogledajte

en: Recently Used
hr: Nedavno korišteno

en: Emojis
hr: Emotikoni

en: Smileys & Emotion
hr: Smajliji i emocije

en: People & Body
hr: Ljudi i tijelo

en: Animals & Nature
hr: Životinje i priroda

en: Food & Drink
hr: Hrana i piće

en: Travel & Places
hr: Putovanja i mjesta

en: Activities
hr: Aktivnosti

en: Objects
hr: Objekti

en: Symbols
hr: Simboli

en: Flags
hr: Zastave

en: Letters & Symbols
hr: Slova i simboli

en: Punctuation
hr: Interpunkcija

en: Arrows
hr: Strelice

en: Bullets
hr: Grafičke oznake

en: Pictures
hr: Slike

en: Currencies
hr: Valute

en: Math
hr: Matematika

en: Letters
hr: Slova

[ctx: shortcut window]
en: General
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
hr: Otvori izbornik

[ctx: shortcut window]
en: Search
hr: Pretraži

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hr: Zatvori

en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

en: _About Characters
hr: _O Znakovima

en: Characters
hr: Znakovi

en: No Recent Characters
hr: Nema nedavnih znakova

en: Characters will appear here if you use them.
hr: Znakovi će se pojaviti ovdje ako ih korsitite.

en: No Results
hr: Nema rezultata

en: Try a different search.
hr: Pokušajte drugačiju pretragu.

en: Loading…
hr: Učitavanje…

en: Character map application
hr: Aplikacija za umetanje znakova

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
hr: Znakovi je mala aplikacija pomagala za pronalazak i umetanje neuobičajenih znakova. Omogućuje vam brz pronalazak znaka kojeg tražite pretragom po ključnoj riječi.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
hr: Isto tako možete pregledavati znakove po kategorijama, poput interpunkcija, slika, itd.

en: Utility application to find and insert unusual characters
hr: Aplikacija pomagala za pronalazak i umetanje neuobičajenih znakova

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
hr: znakovi;unikôd;interpunkcija;matematika;slova;smajli;emotkoin;simboli;

en: Maximum recent characters
hr: Najviše nedavnih znakova

en: Unknown character name
hr: Nepoznat naziv znaka

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
hr: %s nije uključen u %s

en: Character copied to clipboard
hr: Znak je kopiran u međuspremnik

en: Unassigned
hr: Nedodjeljeno

en: Character copied
hr: Znak je kopiran

en: Character was copied successfully
hr: Znak je kopiran uspješno

en: %s Sidebar Row
hr: %s redak bočne trake

en: Search Result
hr: Rezult pretrage

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt
