gnome-characters master - en to nl translation catalogue (52 entries)

en: _Copy Character
nl: Teken _kopiëren

en: _See Also
nl: _Zie ook

en: See Also
nl: Zie ook

en: Recently Used
nl: Onlangs gebruikt

en: Emojis
nl: Emoticons

en: Smileys & Emotion
nl: Smileys & emoties

en: People & Body
nl: Mensen & lichaam

en: Animals & Nature
nl: Dieren & natuur

en: Food & Drink
nl: Eten & drinken

en: Travel & Places
nl: Reizen & locaties

en: Activities
nl: Activiteiten

en: Objects
nl: Objecten

en: Symbols
nl: Symbolen

en: Flags
nl: Vlaggen

en: Letters & Symbols
nl: Letters & symbolen

en: Punctuation
nl: Interpunctie

en: Arrows
nl: Pijlen

en: Bullets
nl: Opsommingstekens

en: Pictures
nl: Afbeeldingen

en: Currencies
nl: Valuta

en: Math
nl: Wiskunde

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
nl: Hoofdmenu openen

[ctx: shortcut window]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: _About Characters
nl: _Over Tekens en symbolen

en: Characters
nl: Tekens en symbolen

en: Search
nl: Zoeken

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Search characters
nl: Tekens zoeken

en: No Recent Characters
nl: Geen onlangs gebruikte tekens

en: Characters will appear here if you use them
nl: Tekens verschijnen hier wanneer u ze gebruikt

en: No Results
nl: Geen resultaten

en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: Loading…
nl: Laden…

en: Character map application
nl: Gebruik eenvoudig speciale tekens en symbolen

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
nl: Tekens en symbolen is een eenvoudig hulpmiddel om bijzondere tekens te zoeken en in te voegen. U kunt het door u gezochte teken snel vinden door middel van trefwoorden.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
nl: U kunt ook tekens zoeken per categorie, zoals interpunctie, afbeeldingen, enz.

en: Utility application to find and insert unusual characters
nl: Hulpmiddel om bijzondere tekens te zoeken en in te voegen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
nl: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;tekens;symbolen;interpunctie;wiskunde;

en: Maximum recent characters
nl: Maximum aantal onlangs gebruikte tekens

en: Unknown character name
nl: Naam van teken onbekend

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
nl: %s zit niet in %s

en: Character copied to clipboard
nl: Teken gekopieerd naar het klembord

en: Unassigned
nl: Niet toegewezen

en: Character copied
nl: Teken gekopieerd

en: Character was copied successfully
nl: Teken is succesvol gekopieerd

en: %s Sidebar Row
nl: %s-zijbalkrij

en: Search Result
nl: Zoekresultaat

en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project
