gnome-characters master - en to pa translation catalogue (54 entries)

en: _Copy Character
pa: ਅੱਖਰ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: Unicode
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ

en: _See Also
pa: ਇਹ ਵੀ ਵੇਖੋ(_S)

en: See Also
pa: ਇਹ ਵੀ ਵੇਖੋ

en: Recently Used
pa: ਸੱਜਰੇ ਵਰਤੇ

en: Emojis
pa: ਇਮੋਜ਼ੀ

en: Smileys & Emotion
pa: ਸਮਾਈਲੀ ਤੇ ਜਜ਼ਬਾਤ

en: People & Body
pa: ਲੋਕ ਅਤੇ ਸਰੀਰ

en: Animals & Nature
pa: ਜਨੌਰ ਤੇ ਕੁਦਰਤ

en: Food & Drink
pa: ਖਾਣ ਪੀਣ

en: Travel & Places
pa: ਸੈਰ ਸਪਾਟਾ

en: Activities
pa: ਸਰਗਰਮੀਆਂ

en: Objects
pa: ਚੀਜ਼ਾਂ

en: Symbols
pa: ਚਿੰਨ੍ਹ

en: Flags
pa: ਝੰਡੇ

en: Letters & Symbols
pa: ਅੱਖਰ ਤੇ ਚਿੰਨ੍ਹ

en: Punctuation
pa: ਵਿਰਾਮ ਚਿੰਨ੍ਹ

en: Arrows
pa: ਤੀਰ

en: Bullets
pa: ਬਿੰਦੀਆਂ

en: Pictures
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ

en: Currencies
pa: ਮੁਦਰਾ

en: Math
pa: ਗਣਿਤ

en: Letters
pa: ਅੱਖਰ

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੀਨੂ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: Search
pa: ਖੋਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _About Characters
pa: ਅੱਖਰਾਂ ਬਾਰੇ(_A)

en: Characters
pa: ਅੱਖਰ

en: Search
pa: ਖੋਜੋ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: Search characters
pa: ਅੱਖਰ ਖੋਜੋ

en: No Recent Characters
pa: ਕੋਈ ਤਾਜ਼ੇ ਅੱਖਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Characters will appear here if you use them
pa: ਜੇ ਤਸੀਂ ਅੱਖਰ ਵਰਤੇ ਤਾਂ ਉਹ ਇੱਥੇ ਦਿਖਾਈ ਦੇਣਗੇ

en: No Results
pa: ਕੋਈ ਨਤੀਜੇ ਨਹੀਂ

en: Try a different search
pa: ਵੱਖਰੀ ਖੋਜ ਕਰਕੇ ਵੇਖੋ

en: Loading…
pa: ...ਲੋਡ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Character map application
pa: ਅੱਖਰ ਖਾਕਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
pa: ਕਰੈਕਟਰ (ਅੱਖਰ) ਅਸਧਾਰਨ ਅੱਖਰ ਲੱਭਣ ਤੇ ਪਾਉਣ ਵਾਲੀ ਸਰਲ ਸਹੂਲਤ ਵਾਲੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਹੈ। ਇਹ ਤੁਹਾਨੂੰ ਖਾਸ ਢੰਗ ਰਾਹੀਂ ਲੱਭ ਕੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਅੱਖਰ ਲੱਭਣ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿੰਦੀ ਹੈ।

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਰਗ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਵਿਰਾਮ-ਚਿੰਨ੍ਹ, ਤਸਵੀਰਾਂ ਰਾਹੀਂ ਵੀ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਝਲਕ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Utility application to find and insert unusual characters
pa: ਅਸਧਾਰਨ ਅੱਖਰ ਲੱਭਣ ਤੇ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
pa: ਅੱਖਰ;ਲਫ਼ਜ਼;ਯੂਨੀਕੋਡ;ਵਿਚਾਰ-ਚਿੰਨ੍ਹ;ਗਣਿਤ;ਹਿਸਾਬ;ਵਰਣਮਾਲਾ;ਇਮੋਜ਼ੀ;ਜਜ਼ਬਾਤ;ਚਿੰਨ੍ਹ;ਭਾਵਨਾ;

en: Maximum recent characters
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਤਾਜ਼ਾ ਅੱਖਰ

en: Unknown character name
pa: ਅਣਜਾਣ ਅੱਖਰ ਨਾਂ

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
pa: %s %s ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Character copied to clipboard
pa: ਅੱਖਰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ

en: Unassigned
pa: ਨਾ-ਜਾਰੀ

en: Character copied
pa: ਅੱਖਰ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ

en: Character was copied successfully
pa: ਅੱਖਰ ਕਾਮਯਾਬੀ ਨਾਲ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ

en: %s Sidebar Row
pa: %s ਬਾਹੀ ਕਤਾਰ

en: Search Result
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜਾ

en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ
