gnome-characters master - en to pt translation catalogue (52 entries)

en: _Copy Character
pt: _Copiar carácter

en: _See Also
pt: _Veja também

en: See Also
pt: Veja também

en: Recently Used
pt: Utilizado recentemente

en: Smileys & Emotion
pt: Sorrisos e Emoções

en: People & Body
pt: Pessoas e Corpo

en: Animals & Nature
pt: Animais e Natureza

en: Food & Drink
pt: Comidas e Bebidas

en: Travel & Places
pt: Viagens e Locais

en: Activities
pt: Atividades

en: Objects
pt: Objetos

en: Symbols
pt: Símbolos

en: Flags
pt: Bandeiras

en: Letters & Symbols
pt: Letras e Símbolos

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: Arrows
pt: Setas

en: Bullets
pt: Marcas

en: Pictures
pt: Imagens

en: Currencies
pt: Moedas

en: Math
pt: Matemática

en: Letters
pt: Letras

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
pt: Abrir menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
pt: Mostrar teclas de atalho

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _About Characters
pt: _Acerca do Caracteres

en: Characters
pt: Caracteres

en: Search
pt: Procurar

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Search characters
pt: Procurar caracteres

en: No Recent Characters
pt: Sem caracteres recentes

en: Characters will appear here if you use them
pt: Os caracteres aparecerão aqui se os usar

en: No Results
pt: Sem resultados

en: Try a different search
pt: Tentar outro critério de procura

en: Loading…
pt: A carregar…

en: Character map application
pt: Aplicação Mapa de Caracteres

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
pt: O Caracteres é um utilitário simples para localizar e inserir caracteres pouco habituais. Permite-lhe encontrar rapidamente o carácter que procura, procurando por palavras chave.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
pt: Também pode procurar por categorias, tais como pontuação, imagens, etc.

en: Utility application to find and insert unusual characters
pt: Utilitário para localizar e inserir caracteres pouco habituais

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
pt: caracteres;unicode;pontuação;matemática;letras;emoji;emoticons;símbolos;

en: Maximum recent characters
pt: Máximo de caracteres recentes

en: Unknown character name
pt: Nome de carácter desconhecido

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
pt: %s não está incluído em %s

en: Character copied to clipboard
pt: Carácter copiado para a área de transferência

en: Unassigned
pt: Não atribuído

en: Character copied
pt: Carácter copiado

en: Character was copied successfully
pt: O carácter foi copiado com sucesso

en: %s Sidebar Row
pt: %s Linha da barra lateral

en: Search Result
pt: Resultado da procura

en: The GNOME Project
pt: O Projeto GNOME
