gnome-characters master - en to ru translation catalogue (53 entries)

en: _Copy Character
ru: _Копировать символ

en: Unicode
ru: Юникод

en: _See Also
ru: _См. также

en: See Also
ru: См. также

en: Recently Used
ru: Недавно использованные

en: Emojis
ru: Эмодзи

en: Smileys & Emotion
ru: Смайлы и эмоции

en: People & Body
ru: Люди и тело

en: Animals & Nature
ru: Животные и природа

en: Food & Drink
ru: Еда и напитки

en: Travel & Places
ru: Путешествие и места

en: Activities
ru: Занятия

en: Objects
ru: Объекты

en: Symbols
ru: Символы

en: Flags
ru: Флаги

en: Letters & Symbols
ru: Буквы и символы

en: Punctuation
ru: Пунктуация

en: Arrows
ru: Стрелки

en: Bullets
ru: Маркеры

en: Pictures
ru: Картинки

en: Currencies
ru: Валюты

en: Math
ru: Математика

en: Letters
ru: Буквы

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
ru: Открыть главное меню

[ctx: shortcut window]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ru: Показать комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Закрыть

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _About Characters
ru: _О приложении

en: Characters
ru: Символы

en: Search
ru: Поиск

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Search characters
ru: Поиск символов

en: No Recent Characters
ru: Нет недавних символов

en: Characters will appear here if you use them
ru: Здесь будут отображаться символы, которые вы используете

en: No Results
ru: Нет результатов

en: Try a different search
ru: Попробуйте другой поисковый запрос

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Character map application
ru: Приложение карты символов

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
ru: Символы — это простое приложение, для поиска и вставки необычных символов. Оно позволяет быстро находить нужный символ по ключевым словам.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
ru: Также можно просматривать символы по категориям, таким как знаки пунктуации, картинки и т.д.

en: Utility application to find and insert unusual characters
ru: Простое приложение, для поиска и вставки необычных символов

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
ru: символы;юникод;пунктуация;математический;буквы;смайлики;emoji;emoticon;

en: Maximum recent characters
ru: Максимальное количество недавних символов

en: Unknown character name
ru: Неизвестное имя символа

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
ru: %s не содержится в %s

en: Character copied to clipboard
ru: Символ скопирован в буфер обмена

en: Unassigned
ru: Не назначено

en: Character copied
ru: Символ скопирован

en: Character was copied successfully
ru: Символ успешно скопирован

en: %s Sidebar Row
ru: %s Строка боковой панели

en: Search Result
ru: Результат поиска
