gnome-characters master - en to sr translation catalogue (54 entries)

en: _Copy Character
sr: _Копирај знак

en: Unicode
sr: Уникод

en: _See Also
sr: Види_те такође

en: See Also
sr: Видети такође

en: Recently Used
sr: Недавно коришћено

en: Emojis
sr: Емоџији

en: Smileys & Emotion
sr: Смешци и осећања

en: People & Body
sr: Особе и тело

en: Animals & Nature
sr: Животиње и природа

en: Food & Drink
sr: Храна и пиће

en: Travel & Places
sr: Путовање и места

en: Activities
sr: Активности

en: Objects
sr: Предмети

en: Symbols
sr: Знакови

en: Flags
sr: Заставе

en: Letters & Symbols
sr: Слова и знакови

en: Punctuation
sr: Интерпункција

en: Arrows
sr: Стрелице

en: Bullets
sr: Тачкасти спискови

en: Pictures
sr: Слике

en: Currencies
sr: Валуте

en: Math
sr: Математика

en: Letters
sr: Слова

[ctx: shortcut window]
en: General
sr: Опште

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
sr: Отвори главни мени

[ctx: shortcut window]
en: Search
sr: Претрага

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
sr: Прикажи пречице на тастатури

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sr: Излазак

en: _Keyboard Shortcuts
sr: Пречице на та_статури

en: _About Characters
sr: О Т_аблици знакова

en: Characters
sr: Таблица знакова

en: Search
sr: Претрага

en: Main Menu
sr: Главни мени

en: Search characters
sr: Потражи знакове

en: No Recent Characters
sr: Нису нађени скорашњи знакови

en: Characters will appear here if you use them
sr: Знакови ће се појавити овде уколико их употребите

en: No Results
sr: Нема резултата

en: Try a different search
sr: Покушајте другачију претрагу

en: Loading…
sr: Учитавам…

en: Character map application
sr: Програм таблице знакова

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
sr: Знаковник је једноставно помагало за налажење и уметање необичних знакова. Он вам омогућава да лако нађете знак који тражите уносом кључних речи.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
sr: Можете да листате знакове по категоријама као што су Интерпункције, Слике и друго.

en: Utility application to find and insert unusual characters
sr: Помагало за налажење и уметање необичних знакова

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
sr: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;знак;знакови;уникод;јуникод;интерпункција;математика;слова;емотикон;емотикони;симболи;

en: Maximum recent characters
sr: Највише знакова међу скорашњим

en: Unknown character name
sr: Непознат назив знака

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
sr: %s није укључен у %s

en: Character copied to clipboard
sr: Знак је ископиран у оставу

en: Unassigned
sr: Недодељен

en: Character copied
sr: Знак копиран

en: Character was copied successfully
sr: Знак је ископиран успешно

en: %s Sidebar Row
sr: %s ред са стране

en: Search Result
sr: Резултат претраге

en: The GNOME Project
sr: Гном пројекат
