gnome-characters master - en to sr translation catalogue (55 entries)

en: About
sr: O programu

en: Quit
sr: Izađi

en: Search found no results
sr: Pretraga nije dala rezultate

en: Try a different search.
sr: Pokišajte drugačiju pretragu.

en: Loading…
sr: Učitavam…

en: Copy Character
sr: Umnoži znak

en: Character copied to clipboard
sr: Znak je umnožen u ostavu

en: No recent characters found
sr: Nisu nađeni skorašnji znakovi

en: Characters will appear here if you use them.
sr: Znakovi će se pojaviti ovde ukoliko ih upotrebite.

en: Current page
sr: Trenutna stranica

en: Filter by Font
sr: Izdvoj prema slovima

en: GNOME Characters
sr: Gnomov Znakovnik

en: Character map application
sr: Program tablice znakova

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
sr: Znakovnik je jednostavno pomagalo za nalaženje i umetanje neobičnih znakova. On vam omogućava da lako nađete znak koji tražite unosom ključnih reči.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
sr: Možete da listate znakove po kategorijama kao što su Interpunkcije, Slike i drugo.

en: Characters
sr: Tablica znakova

en: Utility application to find and insert unusual characters
sr: Pomagalo za nalaženje i umetanje neobičnih znakova

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;
sr: znak;znakovi;unikod;junikod;interpunkcija;matematika;slova;emotikon;emotikoni;

en: Font to display characters
sr: Pismo za prikaz znakova

en: Use the font to render characters on the character list.
sr: Koristiće pismo za iscrtavanje znakova na spisku znakova.

en: Maximum recent characters
sr: Najviše znakova među skorašnjim

en: Emojis
sr: Emodžiji

en: Letters & Symbols
sr: Slova i znakovi

en: Punctuation
sr: Interpunkcija

en: Arrows
sr: Strelice

en: Bullets
sr: Tačkasti spiskovi

en: Pictures
sr: Slike

en: Currencies
sr: Valute

en: Math
sr: Matematika

en: Letters
sr: Slova

en: Smileys & People
sr: Smešci i osobe

en: Animals & Nature
sr: Životinje i priroda

en: Food & Drink
sr: Hrana i piće

en: Activities
sr: Aktivnosti

en: Travel & Places
sr: Putovanje i mesta

en: Objects
sr: Predmeti

en: Symbols
sr: Znakovi

en: Flags
sr: Zastave

en: %s Category List Row
sr: %s. red u spisku znakova

note: FIXME: Can't use GtkContainer.child_get_property.
en: Recently Used
sr: Nedavno korišćeno

en: See Also
sr: Vidite takođe

en: Unicode U+%04s
sr: Unikod U+%04s

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
sr: %s nije uključen u %s

en: Unassigned
sr: Nedodeljen

en: Characters Application
sr: Program za znakove

en: Characters Application started
sr: Program za znakove je pokrenut

en: Characters Application exiting
sr: Program za znakove završava

en: None
sr: Ništa

en: Unknown character name
sr: Nepoznat naziv znaka

en: Character Map
sr: Tablica znakova

en: %s (%s only)
sr: %s (samo %s)

en: %s Character List
sr: Spisak „%s“ znakova

note: TRANSLATORS: %s will be either 'emojis' or 'letters'
en: Recently Used %s Character List
sr: Spisak skoro korišćenih „%s“ znakova

en: Search Result Character List
sr: Pretražite rezultat spiska znakova

note: FIXME: Can't use GtkContainer.child_get_property.
en: Search Result
sr: Rezultat pretrage
