gnome-characters master - en to sv translation catalogue (53 entries)

en: _Copy Character
sv: _Kopiera tecken

en: _See Also
sv: _Se även

en: See Also
sv: Se även

en: Recently Used
sv: Nyligen använda

en: Emojis
sv: Emoji

en: Smileys & Emotion
sv: Humörsymboler och känslor

en: People & Body
sv: Folk och kropp

en: Animals & Nature
sv: Djur och natur

en: Food & Drink
sv: Mat och dryck

en: Travel & Places
sv: Resande och platser

en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Objects
sv: Föremål

en: Symbols
sv: Symboler

en: Flags
sv: Flaggor

en: Letters & Symbols
sv: Bokstäver och symboler

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: Arrows
sv: Pilar

en: Bullets
sv: Punkter

en: Pictures
sv: Bilder

en: Currencies
sv: Valutor

en: Math
sv: Matematik

en: Letters
sv: Bokstäver

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
sv: Öppna huvudmeny

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Characters
sv: _Om Tecken

en: Characters
sv: Tecken

en: Search
sv: Sök

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Search characters
sv: Sök efter tecken

en: No Recent Characters
sv: Inga nyligen använda tecken

en: Characters will appear here if you use them
sv: Tecken kommer dyka upp här om du använder dem

en: No Results
sv: Inga resultat

en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Character map application
sv: Teckentabellprogram

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
sv: Tecken är ett enkelt nyttoprogram för att söka och infoga ovanliga tecken. Det låter dig snabbt hitta tecknet du söker genom att söka efter nyckelord.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
sv: Du kan också bläddra igenom tecken efter kategorier som skiljetecken, bilder o.s.v.

en: Utility application to find and insert unusual characters
sv: Nyttoprogram för att söka och infoga ovanliga tecken

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
sv: tecken;unicode;skiljetecken;matematik;bokstäver;emoji;emoticon;humörsymbol;symboler;

en: Maximum recent characters
sv: Maximalt antal senaste tecken

en: Unknown character name
sv: Okänt teckennamn

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
sv: %s är inte inkluderat i %s

en: Character copied to clipboard
sv: Tecken kopierat till urklipp

en: Unassigned
sv: Otilldelad

en: Character copied
sv: Tecken kopierat

en: Character was copied successfully
sv: Lyckades kopiera tecken

en: %s Sidebar Row
sv: %s-sidofältsrad

en: Search Result
sv: Sökresultat

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet
