gnome-characters master - en to hu translation catalogue (53 entries)

en: _Copy Character
hu: Karakter _másolása

en: _See Also
hu: _Lásd még

en: See Also
hu: Lásd még

en: Recently Used
hu: Legutóbb használt

en: Emojis
hu: Hangulatjelek

en: Smileys & Emotion
hu: Mosolyok és hangulatjelek

en: People & Body
hu: Emberek és test

en: Animals & Nature
hu: Állatok és természet

en: Food & Drink
hu: Étel és ital

en: Travel & Places
hu: Utazás és helyek

en: Activities
hu: Tevékenységek

en: Objects
hu: Objektumok

en: Symbols
hu: Szimbólumok

en: Flags
hu: Zászlók

en: Letters & Symbols
hu: Betűk és szimbólumok

en: Punctuation
hu: Központozás

en: Arrows
hu: Nyilak

en: Bullets
hu: Felsorolás

en: Pictures
hu: Képek

en: Currencies
hu: Pénznemek

en: Math
hu: Matematika

en: Letters
hu: Betűk

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
hu: Főmenü megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _About Characters
hu: A Karakterek _névjegye

en: Characters
hu: Karakterek

en: Search
hu: Keresés

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Search characters
hu: Karakterek keresése

en: No Recent Characters
hu: Nincsenek legutóbbi karakterek

en: Characters will appear here if you use them
hu: A karakterek itt fognak megjelenni, ha használja azokat

en: No Results
hu: Nincs találat

en: Try a different search
hu: Próbáljon mást keresni

en: Loading…
hu: Betöltés…

en: Character map application
hu: Karaktertérkép alkalmazás

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
hu: A Karakterek egy egyszerű segédprogram alkalmazás szokatlan karakterek kereséséhez és beszúrásához. Lehetővé teszi a keresett karakter gyors megtalálását kulcsszavakra való kereséssel.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
hu: Böngészhet a karakterek között kategóriák szerint is, úgymint központozás, képek, stb.

en: Utility application to find and insert unusual characters
hu: Segédprogram alkalmazás szokatlan karakterek kereséséhez és beszúrásához

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
hu: karakterek;unicode;központozás;matematika;betűk;emodzsi;hangulatjel;szimbólumok;

en: Maximum recent characters
hu: Maximális legutóbbi karakter

en: Unknown character name
hu: Ismeretlen karakternév

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
hu: %s nem található a következőben: %s

en: Character copied to clipboard
hu: Karakter vágólapra másolva

en: Unassigned
hu: Nem kiosztott

en: Character copied
hu: Karakter másolva

en: Character was copied successfully
hu: A karakter sikeresen másolva lett

en: %s Sidebar Row
hu: %s oldalsávsor

en: Search Result
hu: Keresési eredmény

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt
