gnome-characters master - en to cs translation catalogue (54 entries)

en: _Copy Character
cs: Z_kopírovat znak

en: Unicode
cs: Unikód

en: _See Also
cs: _Viz také

en: See Also
cs: Viz také

en: Recently Used
cs: Nedávno použité

en: Emojis
cs: Emodži

en: Smileys & Emotion
cs: Smajlíci a emoce

en: People & Body
cs: Lidé a tělo

en: Animals & Nature
cs: Zvířata a příroda

en: Food & Drink
cs: Jídlo a pití

en: Travel & Places
cs: Cestování a místa

en: Activities
cs: Činnosti

en: Objects
cs: Objekty

en: Symbols
cs: Symboly

en: Flags
cs: Vlajky

en: Letters & Symbols
cs: Písmena a symboly

en: Punctuation
cs: Interpunkce

en: Arrows
cs: Šipky

en: Bullets
cs: Odrážky

en: Pictures
cs: Obrázky

en: Currencies
cs: Měny

en: Math
cs: Matematika

en: Letters
cs: Písmena

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
cs: Otevřít hlavní nabídku

[ctx: shortcut window]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
cs: Zobrazit klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _About Characters
cs: O _aplikaci Znaky

en: Characters
cs: Znaky

en: Search
cs: Hledat

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

en: Search characters
cs: hledat znaky

en: No Recent Characters
cs: Nenalezen žádný nedávný znak

en: Characters will appear here if you use them
cs: Zde se objeví znaky, které jste již použili.

en: No Results
cs: Žádné výsledky

en: Try a different search
cs: Zkuste jiné hledání

en: Loading…
cs: Načítá se…

en: Character map application
cs: Aplikace s mapou znaků

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
cs: Znaky je jednoduchá pomocná aplikace pro vyhledávání a vkládání méně běžných znaků. Znak, který hledáte, můžete rychle najít podle klíčových slov.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
cs: Znaky můžete také procházet podle kategorií, jako například „interpunkce“, „obrázky“ atd.

en: Utility application to find and insert unusual characters
cs: Pomocná aplikace pro vyhledávání a vkládání méně běžných znaků.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
cs: znak;znaky;unicode;unikód;interpunkce;interpunkční;znaménko;znaménka;matematické;symboly;značky;písmena;smajlík;smajlíci;emotikona;emotikony;

en: Maximum recent characters
cs: Maximální počet nedávných znaků

en: Unknown character name
cs: Neznámý název znaku

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
cs: %s v písmu %s schází

en: Character copied to clipboard
cs: Znak byl zkopírován do schránky

en: Unassigned
cs: nepřiřazen

en: Character copied
cs: Zkopírován znak

en: Character was copied successfully
cs: Znak byl úspěšně zkopírován

en: %s Sidebar Row
cs: Řádek %s v postranním panelu

en: Search Result
cs: Výsledek hledání

en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME
