gnome-characters master - en to pt_BR translation catalogue (52 entries)

en: _Copy Character
pt_BR: _Copiar caractere

en: _See Also
pt_BR: _Veja também

en: See Also
pt_BR: Veja também

en: Recently Used
pt_BR: Usados recentemente

en: Smileys & Emotion
pt_BR: Smileys & emoção

en: People & Body
pt_BR: Pessoas & corpos

en: Animals & Nature
pt_BR: Animais & natureza

en: Food & Drink
pt_BR: Comida & bebida

en: Travel & Places
pt_BR: Viagem & lugares

en: Activities
pt_BR: Atividades

en: Objects
pt_BR: Objetos

en: Symbols
pt_BR: Símbolos

en: Flags
pt_BR: Bandeiras

en: Letters & Symbols
pt_BR: Letras & símbolos

en: Punctuation
pt_BR: Pontuação

en: Arrows
pt_BR: Setas

en: Bullets
pt_BR: Marcadores

en: Pictures
pt_BR: Figuras

en: Currencies
pt_BR: Moedas

en: Math
pt_BR: Matemática

en: Letters
pt_BR: Letras

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
pt_BR: Abre menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
pt_BR: Mostra atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: A_talhos de teclado

en: _About Characters
pt_BR: So_bre o Caracteres

en: Characters
pt_BR: Caracteres

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: Search characters
pt_BR: Pesquisar caracteres

en: No Recent Characters
pt_BR: Sem caracteres recentes

en: Characters will appear here if you use them
pt_BR: Caracteres irão aparecer aqui se você usá-los

en: No Results
pt_BR: Sem resultados

en: Try a different search
pt_BR: Tente uma pesquisa diferente

en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: Character map application
pt_BR: Aplicativo de mapa de caracteres

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
pt_BR: O aplicativo Caracteres é um utilitário simples para localizar e inserir caracteres incomuns. Ele permite que você localize de forma rápida o caractere desejado ao pesquisar por palavras-chaves.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
pt_BR: Você também pode navegar entre caracteres através de categorias, como pontuação, imagens, etc.

en: Utility application to find and insert unusual characters
pt_BR: Aplicativo utilitário para localizar e inserir caracteres incomuns

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
pt_BR: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;caracteres;pontuação;matemática;letras;carinhas;emoção;símbolos;

en: Maximum recent characters
pt_BR: Máximo de caracteres recentes

en: Unknown character name
pt_BR: Nome de caractere desconhecido

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
pt_BR: %s não está incluído em %s

en: Character copied to clipboard
pt_BR: O aplicativo de caracteres foi copiado para a área de transferência

en: Unassigned
pt_BR: Não atribuído

en: Character copied
pt_BR: Caractere copiado

en: Character was copied successfully
pt_BR: O caractere foi copiado com sucesso

en: %s Sidebar Row
pt_BR: Linha da barra lateral %s

en: Search Result
pt_BR: Resultado da pesquisa

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME
