gnome-characters master - en to de translation catalogue (52 entries)

en: _Copy Character
de: Zeichen _kopieren

en: _See Also
de: _Siehe auch

en: See Also
de: Siehe auch

en: Recently Used
de: Zuletzt verwendet

en: Smileys & Emotion
de: Smileys und Emotionen

en: People & Body
de: Menschen und Körper

en: Animals & Nature
de: Tiere und Natur

en: Food & Drink
de: Essen und Trinken

en: Travel & Places
de: Reise und Orte

en: Activities
de: Aktivitäten

en: Objects
de: Objekte

en: Symbols
de: Symbole

en: Flags
de: Flaggen

en: Letters & Symbols
de: Buchstaben und Symbole

en: Punctuation
de: Satzzeichen

en: Arrows
de: Pfeile

en: Bullets
de: Aufzählungspunkte

en: Pictures
de: Bilder

en: Currencies
de: Währungen

en: Math
de: Mathematik

en: Letters
de: Buchstaben

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
de: Hauptmenü öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Search
de: Suchen

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
de: Beenden

en: _Keyboard Shortcuts
de: Tasten_kombinationen

en: _About Characters
de: _Info zu Zeichen

en: Characters
de: Zeichen

en: Search
de: Suche

en: Main Menu
de: Hauptmenü

en: Search characters
de: Zeichen suchen

en: No Recent Characters
de: Keine zuletzt verwendeten Zeichen

en: Characters will appear here if you use them
de: Zeichen erschienen hier, sobald Sie diese verwenden

en: No Results
de: Keine Ergebnisse

en: Try a different search
de: Versuchen Sie eine andere Suchanfrage

en: Loading…
de: Laden …

en: Character map application
de: Zeichentabelle-Anwendung

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
de: Zeichen ist ein einfaches Hilfsprogramm zum Auffinden und Einsetzen von selten verwendeten Zeichen. Sie können schnell das gesuchte Zeichen finden, indem Sie nach Schlüsselwörtern suchen.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
de: Sie können ebenfalls nach Kategorien suchen, wie z.B. nach Satzzeichen oder Bildern.

en: Utility application to find and insert unusual characters
de: Hilfsprogramm zum Auffinden und Einsetzen von selten benutzten Zeichen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
de: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;Zeichen;Zeichensetzung;Buchstaben;Smileys;Symbole;

en: Maximum recent characters
de: Maximale Anzahl zuletzt verwendeter Zeichen

en: Unknown character name
de: Unbekannter Zeichenname

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
de: %s ist nicht in %s enthalten

en: Character copied to clipboard
de: Zeichen in die Zwischenablage kopiert

en: Unassigned
de: Nicht zugeordnet

en: Character copied
de: Zeichen kopiert

en: Character was copied successfully
de: Zeichen erfolgreich kopiert

en: %s Sidebar Row
de: %s Seitenleisten-Zeile

en: Search Result
de: Suchergebnis

en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt
