gnome-games master - en to ast translation catalogue (134 entries)

en: _New Game
ast: Xuegu _Nuevu

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to the game start
ast: Tornar al entamu la partida

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show the previous move
ast: Amosar el movimientu previu

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show the next move
ast: Amosar el siguiente movimientu

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show the current move
ast: Amosar el movimientu actual

note: Title for preferences dialog
en: Preferences
ast: Preferencies

en: The width of the window
ast: L'anchu de la ventana

en: The width of the main window in pixels.
ast: L'anchu de la ventana principal en pixels.

en: The height of the window
ast: L'altor de la ventana

en: The height of the main window in pixels.
ast: L'altor de la ventana principal en pixels.

en: A flag to enable maximized mode
ast: Un indicador p'activar el mou maximizáu

en: The piece theme to use
ast: L'estilu de pieza qu'usar

en: A flag to enable move hints
ast: Una bandera p'activar pistes de movimientu

en: A flag to enable board numbering
ast: Una bandera p'activar númberación de tableru

en: The directory to open the save game dialog in
ast: El direutoriu p'abrir el diálogu de xuegos guardaos

en: The directory to open the load game dialog in
ast: El direutoriu p'abrir el diálogu de carga de xuegos

en: The format to display moves in
ast: El formatu pa visualizar los movimientos en

en: The side of the board that is in the foreground
ast: El llau del tableru que ta en primer planu

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
ast: La duración del xuegu en segundos (0 pa «ensin llendes»)

en: The opponent player
ast: L'oponente

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
ast: Puede ser «humanu» (xugar contra otru xugador humanu, «» (usar el primer motor d'axedrez disponible) o'l nome d'un motor específicu contra'l que xugar

en: Difficulty of the opponent chess engine
ast: Dificultá del motor d'axedrez del oponente

[ctx: difficulty]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for easy game difficulty
en: Easy
ast: Fácil

[ctx: difficulty]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for hard game difficulty
en: Hard
ast: Difícil

note: Preferences Dialog: Combo box entry for no game timer
en: No limit
ast: Ensin llende

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of five minutes
en: Five minutes
ast: Cinco minutos

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of one hour
en: One hour
ast: Una hora

note: Preferences Dialog: Combo box entry for custom game timer
en: Custom
ast: Personalizáu

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to human readable descriptions
en: Human
ast: Humanu

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to standard algebraic (SAN)
en: Standard Algebraic
ast: Álxebra Standard

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to long figurine notation (FAN)
en: Figurine
ast: Figura

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to long algebraic (LAN)
en: Long Algebraic
ast: Alxebráica llarga

[ctx: chess-opponent]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for human opponent
en: Human
ast: Humanu

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the white side
en: White Side
ast: Llau Blanques

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the black side
en: Black Side
ast: Llau Prietes

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the side the human player is on
en: Human Side
ast: Llau Humanu

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the side the current active player is on
en: Current Player
ast: Xugador Actual

note: Preferences Dialog: Combo box entry for simple theme
en: Simple
ast: Cenciellu

note: Preferences Dialog: Combo box entry for fancy theme
en: Fancy
ast: Fantasía

note: Preferences Dialog: Label before difficulty level combo box
en: _Difficulty:
ast: _Dificultá:

note: Preferences dialog: Label to notify user that the settings are applied for the next game
en: Changes will take effect for the next game.
ast: Los cambeos tendrán efeutu na siguiente partida.

note: Preferences Dialog: Tab title for game preferences
en: _Game
ast: _Xuegu

note: Preferences Dialog: Title of appearance options tab
en: _Appearance
ast: _Aspeutu

[ctx: chess-player]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for playing as white
en: White
ast: Blanques

[ctx: chess-player]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for playing as black
en: Black
ast: Prietes

en: Paused
ast: Pausáu

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ast: Amosar versión

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
ast: Entama Xuegu

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
ast: El peón blancu muévese de %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
ast: El peón blancu en %1$s come'l peón prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
ast: El peón blancu en %1$s come la torre prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
ast: El peón blancu en %1$s come'l caballu prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
ast: El peón blancu en %1$s come l'alfil prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
ast: El peón blancu en %1$s come la reina prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
ast: La torre blanca muévese de %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
ast: La torre blanca en %1$s come'l peón prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
ast: La torre blanca en %1$s come la torre prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
ast: La torre blanca en %1$s come'l caballu prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
ast: La torre blanca en %1$s come l'alfil prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
ast: La torre blanca en %1$s come la reina prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
ast: El caballu blancu en %1$s muévese a %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
ast: El rei blancu en %1$s come'l peón prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
ast: El rei blancu en %1$s come la torre prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
ast: El rei blancu en %1$s come'l caballu prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
ast: El rei blancu en %1$s come l'alfil prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
ast: El rei blancu en %1$s come la reina prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
ast: L'alfil blancu en %1$s muévese a %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
ast: L'alfil blancu en %1$s come'l peón prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
ast: L'alfil blancu en %1$s come la torre prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
ast: L'alfil blancu en %1$s come'l caballu prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
ast: L'alfil blancu en %1$s come l'alfil prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
ast: L'alfil blancu en %1$s come la reina prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
ast: La reina blanca en %1$s muévese a %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
ast: La reina blanca en %1$s come'l peón prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
ast: La reina blanca en %1$s come la torre prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
ast: La reina blanca en %1$s come'l caballu prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
ast: La reina blanca en %1$s come l'alfil prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
ast: La reina blanca en %1$s come la reina prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
ast: El rei blancu en %1$s muévese a %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
ast: El rei blancu en %1$s come'l peón prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
ast: El rei blancu en %1$s come la torre prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
ast: El rei blancu en %1$s come'l caballu prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
ast: El rei blancu en %1$s come l'alfil prietu en %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
ast: El rei blancu en %1$s come la reina prieta en %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
ast: El peón prietu en %1$s muévese a %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
ast: El peón prietu en %1$s come'l peón blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
ast: El peón prietu en %1$s come la torre blanca en %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
ast: El peón prietu en %1$s come'l caballu blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
ast: El peón prietu en %1$s come l'alfil blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
ast: El peón prietu en %1$s come la reina blanca en %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
ast: La torre prieta muévese de %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
ast: La torre prieta en %1$s come'l peón blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
ast: La torre prieta en %1$s come la torre blanca en %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
ast: La torre prieta en %1$s come'l caballu blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
ast: La torre prieta en %1$s come l'alfil blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
ast: La torre prieta en %1$s come la reina blanca en %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
ast: El caballu prietu en %1$s muévese a %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
ast: El caballu prietu en %1$s come'l peón blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
ast: El caballu prietu en %1$s come la torre blanca en %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
ast: El caballu prietu en %1$s come'l rei blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
ast: El caballu prietu en %1$s come l'alfil blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
ast: El caballu prietu en %1$s come la reina blanca en %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
ast: L'alfil prietu en %1$s muevese a %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
ast: L'alfil prietu en %1$s come'l peón blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
ast: L'alfil prietu en %1$s come la torre blanca en %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
ast: L'alfil prietu en %1$s come'l caballu blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
ast: L'alfil prietu en %1$s come l'alfil blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
ast: L'alfil prietu en %1$s come la reina blanca en %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
ast: La reina prieta en %1$s muévese a %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
ast: La reina prieta en %1$s come'l peón blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
ast: La reina prieta en %1$s come la torre blanca en %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
ast: La reina prieta en %1$s come'l caballu blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
ast: La reina prieta en %1$s come l'alfil blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
ast: La reina prieta en %1$s come l'alfil blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
ast: El rei prietu en %1$s muévese a %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
ast: El rei prietu en %1$s come'l peón blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
ast: El rei prietu en %1$s come la torre blanca en %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
ast: El rei prietu en %1$s come'l caballu blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
ast: El rei prietu en %1$s come l'alfil blancu en %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
ast: El rei prietu en %1$s come la reina blanca en %2$s

en: Pause the game
ast: Posa'l xuegu

en: _Cancel
ast: En_caboxar

en: _Abandon game
ast: _Colar del xuegu

en: _Save game for later
ast: _Guardar xuegu pa dempués

en: Save this game before starting a new one?
ast: ¿Quies guardar esta partida enantes d'entamar una nueva?

note: Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Resign
ast: Abandona_r

note: Preferences Dialog: Combo box entry for a custom game timer set in minutes Preferences Dialog: Combo box entry for a custom clock type set in minutes
en: minute | minutes
ast[0]: minutu
ast[1]: minutos

note: Preferences Dialog: Combo box entry for a custom game timer set in hours
en: hour | hours
ast[0]: hora
ast[1]: hores

note: Preferences Dialog: Combo box entry for a custom clock type set in seconds
en: second | seconds
ast[0]: segundu
ast[1]: segundos

en: _OK
ast: _Aceutar

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
ast: Guardar Xuegu Axedré

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
ast: Ficheros PNG

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
ast: Tolos ficheros

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
ast: Cargar Xuegu Axedré
