gnome-chess master - en to bg translation catalogue (240 entries)

en: GNOME Chess
bg: Шах на GNOME

en: Play the classic two-player board game of chess
bg: Класическата игра на шах за двама

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
bg: Това е стандартната игра на шах. Може да играете срещу компютъра на три нива на трудност или да играете срещу друг човек.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
bg: За шахматните ентусиасти е важно да знаят, че този „Шах“ е съвместим с почти всички съвременни алгоритми за шах и може автоматично да ги засича, когато са инсталирани.

en: The GNOME Project
bg: Проектът GNOME

en: Chess
bg: Шах

en: Chess Game
bg: Игра на шах

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
bg: игра;стратегия;шах;мат;game;strategy;

en: The width of the window
bg: Широчината на прозореца

en: The width of the main window in pixels.
bg: Широчината на главния прозорец в пиксели.

en: The height of the window
bg: Височината на прозореца

en: The height of the main window in pixels.
bg: Височината на главния прозорец в пиксели.

en: A flag to enable maximized mode
bg: Флаг за включване на максимизирания режим

en: The piece theme to use
bg: Стил на фигурите

en: A flag to enable move hints
bg: Флаг за включване на съветите за ходовете

en: A flag to enable board numbering
bg: Флаг за включване на номерирането на дъската

en: The directory to open the save game dialog in
bg: Папката, която да се отвори в прозореца за запазване на игри

en: The directory to open the load game dialog in
bg: Папката, която да се отвори в прозореца за зареждане на игри

en: The format to display moves in
bg: Форматът за показване на ходовете

en: The side of the board that is in the foreground
bg: Страната на шахматното поле, която е на преден план

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
bg: Продължителност на играта в секунди (0 — без ограничение във времето)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
bg: Вид отчитане на време (опростено/фишер/бронщайн)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
bg: Допълнително време на ход според избраното отчитане (поне 1 секунда)

en: The board side to play as
bg: Страната на дъската, от която да играете

en: The last side the player played as
bg: Последната страна на дъската, от която сте играли

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
bg: Това е необходимо, само когато ключът „play-as“ е зададен да е „alternate“ (редуване). Стойността може да е само „black“ (бели) или „white“ (черни).

en: The opponent player
bg: Опонент

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
bg: Опонентът може да е „human“ (игра срещу друг човек), „“ (използване на първия достъпен алгоритъм на компютъра) или името на определен алгоритъм на компютъра

en: Difficulty of the opponent chess engine
bg: Трудност на алгоритъма на опонента на шаха

en: _New Game…
bg: _Нова игра…

en: _Open Game…
bg: _Отваряне на игра…

en: _Save Game
bg: _Запазване на игра

en: _Save Game As…
bg: _Запазване на игра като…

en: _Resign Game
bg: _Предаване

en: _Preferences
bg: _Настройки

en: _Keyboard Shortcuts
bg: _Клавишни комбинации

en: _Help
bg: Помо_щ

en: _About Chess
bg: _Относно

en: Undo your most recent move
bg: Отмяна на последния ход

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to the game start
bg: Връщане към началото на играта

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show the previous move
bg: Показване на предишния ход

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show the next move
bg: Показване на следващия ход

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show the current move
bg: Показване на текущия ход

[ctx: shortcut window]
en: General
bg: Общи

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
bg: Започване на нова игра

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
bg: Отваряне на запазена игра

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
bg: Пауза

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
bg: Запазване на играта

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
bg: Запазване на играта с различно име

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
bg: Отмяна на хода

[ctx: shortcut window]
en: Quit
bg: Спиране на програмата

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
bg: Отваряне на менюто

[ctx: shortcut window]
en: History
bg: История

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
bg: Връщане към началото на играта

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
bg: Показване на предишния ход

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
bg: Показване на следващия ход

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
bg: Показване на текущия ход

[ctx: shortcut window]
en: Help
bg: Помощ

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
bg: Извеждане на помощта

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
bg: Показване на клавишните комбинации

en: New Game
bg: Нова игра

en: _Cancel
bg: _Отказ

en: _Start
bg: _Начало

en: _Opposing Player
bg: _Опонент

en: _Play As
bg: _Игра с

en: _Difficulty
bg: _Трудност

en: _Use Time Limit
bg: _Време за игра

en: _Minutes Per Side
bg: _Време на участник

en: _Increment In Seconds
bg: _Увеличаване в секунди

en: Clock _Type
bg: Вид _часовник

en: _Board Orientation
bg: _Ориентация на дъската

en: _Move Format
bg: _Формат на ходовете

en: _Piece Style
bg: _Стил на фигурите

en: Board _Numbering
bg: _Номерация на дъската

en: Move _Hints
bg: _Съвети за ходовете

en: Select Promotion Type
bg: Вид произвеждане

en: _Queen
bg: _Дама

en: _Knight
bg: _Кон

en: _Rook
bg: _Топ

en: _Bishop
bg: _Офицер

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
bg: Файлът във формат „.pgn“ не може да се зареди: невъзможен ход %s.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
bg: Неправилна стойност за „%s“ — „%s“ във файла във формат „.pgn“. Задава се неограничено време.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
bg: Неправилен вид часовник във файл във формат „.pgn“ — %s. Ще се ползва обикновен часовник.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
bg: Неправилно допълнително време на ход във файл във формат „.pgn“: %s. Ще се ползва обикновен часовник.

en: Paused
bg: На пауза

en: Unpause the game
bg: Продължаване на играта

en: Pause the game
bg: Пауза

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
bg: Бялата пешка се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
bg: Бялата пешка на %1$s взима черната пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
bg: Бялата пешка на %1$s взима черния топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
bg: Бялата пешка на %1$s взима черния кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
bg: Бялата пешка на %1$s взима черния офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
bg: Бялата пешка на %1$s взима черната царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
bg: Белият топ се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
bg: Белият топ на %1$s взима черната пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
bg: Белият топ на %1$s взима черния топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
bg: Белият топ на %1$s взима черния кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
bg: Белият топ на %1$s взима черния офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
bg: Белият топ на %1$s взима черната царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
bg: Белият кон се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
bg: Белият кон на %1$s взима черната пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
bg: Белият кон на %1$s взима черния топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
bg: Белият кон на %1$s взима черния кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
bg: Белият кон на %1$s взима черния офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
bg: Белият кон на %1$s взима черната царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
bg: Белият офицер се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
bg: Белият офицер на %1$s взима черната пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
bg: Белият офицер на %1$s взима черния топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
bg: Белият офицер на %1$s взима черния кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
bg: Белият офицер на %1$s взима черния офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
bg: Белият офицер на %1$s взима черната царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
bg: Бялата царица се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
bg: Бялата царица на %1$s взима черната пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
bg: Бялата царица на %1$s взима черния топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
bg: Бялата царица на %1$s взима черния кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
bg: Бялата царица на %1$s взима черния офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
bg: Бялата царица на %1$s взима черната царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
bg: Белият цар се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
bg: Белият цар на %1$s взима черната пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
bg: Белият цар на %1$s взима черния топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
bg: Белият цар на %1$s взима черния кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
bg: Белият цар на %1$s взима черния офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
bg: Белият цар на %1$s взима черната царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
bg: Черната пешка се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
bg: Черната пешка на %1$s взима бялата пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
bg: Черната пешка на %1$s взима белия топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
bg: Черната пешка на %1$s взима белия кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
bg: Черната пешка на %1$s взима белия офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
bg: Черната пешка на %1$s взима бялата царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
bg: Черният топ се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
bg: Черният топ на %1$s взима бялата пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
bg: Черният топ на %1$s взима белия топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
bg: Черният топ на %1$s взима белия кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
bg: Черният топ на %1$s взима белия офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
bg: Черният топ на %1$s взима бялата царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
bg: Черният кон се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
bg: Черният кон на %1$s взима бялата пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
bg: Черният кон на %1$s взима белия топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
bg: Черният кон на %1$s взима белия кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
bg: Черният кон на %1$s взима белия офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
bg: Черният кон на %1$s взима бялата царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
bg: Черният офицер се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
bg: Черният офицер на %1$s взима бялата пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
bg: Черният офицер на %1$s взима белия топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
bg: Черният офицер на %1$s взима белия кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
bg: Черният офицер на %1$s взима белия офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
bg: Черният офицер на %1$s взима бялата царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
bg: Черната царица се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
bg: Черната царица на %1$s взима бялата пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
bg: Черната царица на %1$s взима белия топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
bg: Черната царица на %1$s взима белия кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
bg: Черната царица на %1$s взима белия офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
bg: Черната царица на %1$s взима бялата царица на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
bg: Черният цар се мести от %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
bg: Черният цар на %1$s взима бялата пешка на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
bg: Черният цар на %1$s взима белия топ на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
bg: Черният цар на %1$s взима белия кон на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
bg: Черният цар на %1$s взима белия офицер на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
bg: Черният цар на %1$s взима бялата царица на %2$s

en: White castles kingside
bg: Къса рокада на белите

en: White castles queenside
bg: Дълга рокада на белите

en: Black castles kingside
bg: Къса рокада на черните

en: Black castles queenside
bg: Дълга рокада на черните

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
bg: Бялата пешка на %1$s взима черната пешка на %2$s ан пасан

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
bg: Черната пешка на %1$s взима бялата пешка на %2$s ан пасан

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
bg: Начало на играта

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
bg: Показване на версията

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
bg: Можете да отворите само по един файл във формат „.pgn“.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
bg: Няма инсталиран шахматен алгоритъм, няма да може да играете срещу компютъра.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
bg: Белите са под шах

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
bg: Черните са под шах

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
bg: Белите са на ход

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
bg: Белите мислят…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
bg: Черните са на ход

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
bg: Черните мислят…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
bg: Черната пешка взима бялата пешка <span font_style='italic'>ан пасан</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
bg: Бялата пешка взима черната пешка <span font_style='italic'>ан пасан</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
bg: Белите печелят

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
bg: Черните печелят

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
bg: Играта завърши с реми

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
bg: Грешка!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
bg: Черните са в шах и нямат ход (мат).

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
bg: Белите са в шах и нямат ход (мат).

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
bg: Противникът няма ход.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
bg: Минаха 50 хода без местене на пешка или взимане на фигура.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
bg: Минаха 75 хода без местене на пешка или взимане на фигура.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
bg: Времето на черните изтече.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
bg: Времето на белите изтече.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
bg: Едно и също разположение на фигурите се повтаря три пъти.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
bg: Едно и също разположение на фигурите се повтаря пет пъти.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
bg: Никой от играчите не може да постигне шах с мат (недостатъчно фигури).

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
bg: Черните се предават.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
bg: Белите се предават.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
bg: Играта е изоставена.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
bg: Според журнала на играта някой играч е починал.

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
bg: Компютърът е объркан, играта не може да продължи.

en: _Abandon game
bg: _Изоставяне на играта

en: _Save game for later
bg: _Запазване на играта

en: _Discard game
bg: _Без запазване на играта

en: _Save game log
bg: _Запазване на журнала на играта

note: Title of claim draw dialog
en: Would you like to claim a draw?
bg: Искате ли да предложите реми?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
bg: Може да предложите равенство, защото минаха 50 хода без вземане на фигура или ход на пешка. (Играчът-компютър може да обяви равенство дори и вие да искате да продължите играта).

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
bg: Може да предложите равенство, защото едно и също разположение на фигурите се повтаря три пъти. (Играчът-компютър може да обяви равенство дори и вие да искате да продължите играта).

note: Option in claim draw dialog Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Keep Playing
bg: _Продължаване на играта

note: Option in claim draw dialog
en: _Claim Draw
bg: Обявяване на _реми

en: Save this game before starting a new one?
bg: Запазване на тази игра преди започване на нова?

note: Title of warning dialog when player clicks Resign
en: Are you sure you want to resign?
bg: Сигурни ли сте, че искате да се предадете?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
bg: Това има смисъл, само ако ще запазите играта, за да се учите от загубата.

note: Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Resign
bg: _Предаване

en: A classic game of positional strategy
bg: Класическа игра на позиционна стратегия

en: This does not look like a valid PGN game.
bg: Това не е файл във формат „.pgn“.

en: _OK
bg: _Добре

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
bg: Запазване на играта

en: _Save
bg: _Запазване

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
bg: Игра на шах без име

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
bg: Файлове във формат „.pgn“

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
bg: Всички файлове

en: Failed to save game: %s
bg: Играта не може да бъде запазена: %s

en: Save this game before loading another one?
bg: Да се запази ли тази игра, преди да започнете нова?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
bg: Зареждане на игра шах

en: _Open
bg: _Отваряне

[ctx: chess-side]
en: White Side
bg: Страната на белите

[ctx: chess-side]
en: Black Side
bg: Страната на черните

[ctx: chess-side]
en: Human Side
bg: Страната на човека

[ctx: chess-side]
en: Current Player
bg: Текущия играч

[ctx: chess-move-format]
en: Human
bg: Човешки

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
bg: Стандартен алгебричен

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
bg: Дълъг алгебричен

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
bg: С фигури

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
bg: Опростена

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
bg: Фантазе

[ctx: chess-player]
en: White
bg: Бели

[ctx: chess-player]
en: Black
bg: Черни

[ctx: chess-player]
en: Alternate
bg: Редуване

[ctx: difficulty]
en: Easy
bg: Лесна

[ctx: difficulty]
en: Normal
bg: Нормална

[ctx: difficulty]
en: Hard
bg: Трудна

[ctx: clock-type]
en: Fischer
bg: Фишер

[ctx: clock-type]
en: Bronstein
bg: Бронщайн

[ctx: chess-opponent]
en: Human
bg: Човек
