gnome-games - en to fi translation catalogue (242 entries)

en: GNOME Chess
fi: Gnomen Šakki

en: Play the classic two-player board game of chess
fi: Pelaa šakkia, klassista kahden pelaajan lautapeliä

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
fi: Gnomen Šakki on yksinkertainen šakkipeli. Voit pelata joko tietokonetta vastaan jollakin kolmesta vaikeustasosta tai ystävää vastaan tällä tietokoneella.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
fi: Tietokonešakin harrastajat arvostanevat Gnomen Šakin yhteensopivuutta lähes kaikkien nykyaikaisten tietokonešakkimoottoreiden kanssa, sekä sen kykyä tunnistaa monet suositut asennettuna olevat moottorit automaattisesti.

en: Chess
fi: Šakki

en: Chess Game
fi: Šakkipeli

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
fi: game;strategy;peli;strategia;

en: The width of the window
fi: Ikkunan leveys

en: The width of the main window in pixels.
fi: Pääikkunan leveys kuvapisteinä.

en: The height of the window
fi: Ikkunan korkeus

en: The height of the main window in pixels.
fi: Pääikkunan korkeus kuvapisteinä.

en: A flag to enable maximized mode
fi: Valitsin suurennetun tilan käyttöön

en: The piece theme to use
fi: Käytettävä nappuloiden teema

en: A flag to enable move hints
fi: Valitsin siirtovihjeiden käyttöön

en: A flag to enable board numbering
fi: Valitsin lautojen numeroimiseksi

en: The directory to open the save game dialog in
fi: Kansio, johon pelien tallennusikkuna avataan

en: The directory to open the load game dialog in
fi: Kansio, johon pelien latausikkuna avataan

en: The format to display moves in
fi: Muoto, jossa siirrot näytetään

en: The side of the board that is in the foreground
fi: Laudan etualalla oleva puoli

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
fi: Pelin kesto sekunneissa (aseta 0, jos et halua rajoitusta)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
fi: Kellon tyyppi (simple/fischer/bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
fi: Aikalisä kellon tyyppiä vastaten (vähintään 1 sekunti)

en: The board side to play as
fi: Laudan puoli, jolla pelataan

en: The last side the player played as
fi: Viimeisin puoli, jolla pelaaja pelasi

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
fi: Tämä tarvitaan vain silloin, kun omaksi väriksi on valittu vaihtoehtoinen. Tämän arvoksi tulisi asettaa vain black (musta) tai white (valkoinen).

en: The opponent player
fi: Vastustajapelaaja

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
fi: Voi olla 'human' (pelaa toista ihmispelaajaa vastaan), '' (käytä ensimmäistä saatavilla olevaa šakkimoottoria) tai tietyn šakkimoottorin nimi

en: Difficulty of the opponent chess engine
fi: Vastustajan šakkimoottorin vaikeustaso

en: _New Game…
fi: _Uusi peli…

en: _Open Game…
fi: _Avaa peli…

en: _Save Game
fi: _Tallenna peli

en: _Save Game As…
fi: _Tallenna peli nimellä…

en: _Resign Game
fi: _Luovuta peli

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Chess
fi: _Tietoja - Šakki

en: Undo Move
fi: Kumoa siirto

en: Main Menu
fi: Päävalikko

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to Game Start
fi: Palaa takaisin pelin alkuun

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show Previous Move
fi: Näytä edellinen siirto

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show Next Move
fi: Näytä seuraava siirto

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show Current Move
fi: Näytä nykyinen siirto

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Start New Game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: shortcut window]
en: Open Saved Game
fi: Avaa tallennettu peli

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
fi: Keskeytä peli

[ctx: shortcut window]
en: Save Game
fi: Tallenna peli

[ctx: shortcut window]
en: Save Game As…
fi: Tallenna peli nimellä…

[ctx: shortcut window]
en: Undo Move
fi: Kumoa siirto

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
fi: Avaa päävalikko

[ctx: shortcut window]
en: History
fi: Historia

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to Game Start
fi: Palaa takaisin pelin alkuun

[ctx: shortcut window]
en: Show Previous Move
fi: Näytä edellinen siirto

[ctx: shortcut window]
en: Show Next Move
fi: Näytä seuraava siirto

[ctx: shortcut window]
en: Show Current Move
fi: Näytä nykyinen siirto

[ctx: shortcut window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

en: New Game
fi: Uusi peli

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Start
fi: _Aloita

en: _Opposing Player
fi: _Vastustaja

en: _Play As
fi: Oma _väri

en: _Difficulty
fi: _Vaikeustaso

en: Time Limit
fi: Aikaraja

en: _Use Time Limit
fi: _Käytä aikarajaa

en: _Minutes Per Side
fi: _Minuuttia per puoli

en: _Increment In Seconds
fi: _Lisäys sekunneissa

en: Clock _Type
fi: K_ellon tyyppi

en: _Board Orientation
fi: Laudan _suunta

en: _Move Format
fi: Siirto_tapa

en: _Piece Style
fi: _Nappuloiden tyyli

en: Board _Numbering
fi: Laudan _numerointi

en: Move _Hints
fi: Siirto_vinkit

en: Select Promotion Type
fi: Valitse korotuksen tyyppi

en: _Queen
fi: _Kuningatar

en: _Knight
fi: _Hevonen

en: _Rook
fi: _Torni

en: _Bishop
fi: _Lähetti

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
fi: PGN:n lataaminen epäonnistui: siirto %s on virheellinen.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
fi: Virheellinen %s : %s on PGN, asetetaan ajastin äärettömäksi.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
fi: Virheellinen kellotyyppi PGN:ssä: %s, käytetään yksinkertaista kelloa.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
fi: Virheellinen ajastimen kasvu PGN:ssä: %s, käytetään yksinkertaista kelloa.

en: Paused
fi: Pysäytetty

en: Unpause the game
fi: Jatka peliä

en: Pause the game
fi: Pysäytä peli

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
fi: Valkoinen sotilas siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
fi: Valkoinen sotilas ruudusta %1$s syö mustan sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
fi: Valkoinen sotilas ruudusta %1$s syö mustan tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
fi: Valkoinen sotilas ruudusta %1$s syö mustan hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
fi: Valkoinen sotilas ruudusta %1$s syö mustan lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
fi: Valkoinen sotilas ruudusta %1$s syö mustan kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
fi: Valkoinen torni siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
fi: Valkoinen torni ruudusta %1$s syö mustan sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
fi: Valkoinen torni ruudusta %1$s syö mustan tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
fi: Valkoinen torni ruudusta %1$s syö mustan hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
fi: Valkoinen torni ruudusta %1$s syö mustan lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
fi: Valkoinen torni ruudusta %1$s syö mustan kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
fi: Valkoinen hevonen siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
fi: Valkoinen hevonen ruudusta %1$s syö mustan lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
fi: Valkoinen hevonen ruudusta %1$s syö mustan sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
fi: Valkoinen hevonen ruudusta %1$s syö mustan hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
fi: Valkoinen hevonen ruudusta %1$s syö mustan lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
fi: Valkoinen hevonen ruudusta %1$s syö mustan kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
fi: Valkoinen lähetti siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
fi: Valkoinen lähetti ruudusta %1$s syö mustan sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
fi: Valkoinen lähetti ruudusta %1$s syö mustan tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
fi: Valkoinen lähetti ruudusta %1$s syö mustan hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
fi: Valkoinen lähetti ruudusta %1$s syö mustan lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
fi: Valkoinen lähetti ruudusta %1$s syö mustan kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
fi: Valkoinen kuningatar siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
fi: Valkoinen kuningatar ruudusta %1$s syö mustan sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
fi: Valkoinen kuningatar ruudusta %1$s syö mustan tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
fi: Valkoinen kuningatar ruudusta %1$s syö mustan hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
fi: Valkoinen kuningatar ruudusta %1$s syö mustan lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
fi: Valkoinen kuningatar ruudusta %1$s syö mustan kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
fi: Valkoinen kuningas siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
fi: Valkoinen kuningas ruudusta %1$s syö mustan sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
fi: Valkoinen kuningas ruudusta %1$s syö mustan tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
fi: Valkoinen kuningas ruudusta %1$s syö mustan hevosen %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
fi: Valkoinen kuningas ruudusta %1$s syö mustan lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
fi: Valkoinen kuningas ruudusta %1$s syö mustan kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
fi: Musta sotilas siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
fi: Musta sotilas ruudusta %1$s syö valkoisen sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
fi: Musta sotilas ruudusta %1$s syö valkoisen tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
fi: Musta sotilas ruudusta %1$s syö valkoisen hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
fi: Musta sotilas ruudusta %1$s syö valkoisen lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
fi: Musta sotilas ruudusta %1$s syö valkoisen kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
fi: Musta torni siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
fi: Musta torni ruudusta %1$s syö valkoisen sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
fi: Musta torni ruudusta %1$s syö valkoisen tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
fi: Musta torni ruudusta %1$s syö valkoisen hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
fi: Musta torni ruudusta %1$s syö valkoisen lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
fi: Musta torni ruudusta %1$s syö valkoisen kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
fi: Musta hevonen siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
fi: Musta hevonen ruudusta %1$s syö valkoisen sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
fi: Musta hevonen ruudusta %1$s syö valkoisen tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
fi: Musta hevonen ruudusta %1$s syö valkoisen hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
fi: Musta hevonen ruudusta %1$s syö valkoisen lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
fi: Musta hevonen ruudusta %1$s syö valkoisen kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
fi: Musta lähetti siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
fi: Musta lähetti ruudusta %1$s syö valkoisen sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
fi: Musta lähetti ruudusta %1$s syö valkoisen tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
fi: Musta lähetti ruudusta %1$s syö valkoisen hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
fi: Musta lähetti ruudusta %1$s syö valkoisen lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
fi: Musta lähetti ruudusta %1$s syö valkoisen kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
fi: Musta kuningatar siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
fi: Musta kuningatar ruudusta %1$s syö valkoisen sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
fi: Musta kuningatar ruudusta %1$s syö valkoisen tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
fi: Musta kuningatar ruudusta %1$s syö valkoisen hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
fi: Musta kuningatar ruudusta %1$s syö valkoisen lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
fi: Musta kuningatar ruudusta %1$s syö valkoisen kuningattaren ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
fi: Musta kuningas siirtyy ruudusta %1$s ruutuun %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
fi: Musta kuningas ruudusta %1$s syö valkoisen sotilaan ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
fi: Musta kuningas ruudusta %1$s syö valkoisen tornin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
fi: Musta kuningas ruudusta %1$s syö valkoisen hevosen ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
fi: Musta kuningas ruudusta %1$s syö valkoisen lähetin ruudussa %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
fi: Musta kuningas ruudusta %1$s syö valkoisen kuningattaren ruudussa %2$s

en: White castles kingside
fi: Valkoinen linnoittautuu kuninkaan puolelle

en: White castles queenside
fi: Valkoinen linnoittautuu kuningattaren puolelle

en: Black castles kingside
fi: Musta linnoittautuu kuninkaan puolelle

en: Black castles queenside
fi: Musta linnoittautuu kuningattaren puolelle

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
fi: Valkoinen sotilas ruudusta %1$s syö mustan sotilaan ruudussa %2$s ohestalyönnillä

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
fi: Musta sotilas ruudusta %1$s syö valkoisen sotilaan ruudussa %2$s ohestalyönnillä

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
fi: Pelin aloitus

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
fi: Näytä julkaisuversio

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
fi: Gnomen Šakki voi avata vain yhden PGN-tiedoston kerrallaan.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
fi: Šakkimoottoria ei ole asennettu. Et voi pelata tietokonetta vastaan.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
fi: Valkoinen on šakattu

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
fi: Musta on šakattu

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
fi: Valkoisen siirto

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
fi: Valkoinen miettii…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
fi: Mustan siirto

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
fi: Musta miettii…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
fi: Musta syö valkoisen sotilaan <span font_style='italic'>ohestalyönnillä</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
fi: Valkoinen syö mustan sotilaan <span font_style='italic'>ohestalyönnillä</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
fi: Valkoinen voittaa

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
fi: Musta voittaa

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
fi: Peli päättyi tasapeliin

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
fi: Hups!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
fi: Musta on šakattu eikä voi siirtää.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
fi: Valkoinen on šakattu eikä voi siirtää.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
fi: Pelaaja ei voi liikkua.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
fi: Nappuloita ei ole syöty tai sotilasta siirretty viimeisten 50 siirron aikana.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
fi: Nappuloita ei ole syöty tai sotilasta siirretty viimeisten 75 siirron aikana.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
fi: Mustalta loppui aika.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
fi: Valkoiselta loppui aika.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
fi: Samat asemat ovat toistuneet laudalla kolmesti.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
fi: Samat asemat ovat toistuneet laudalla viidesti.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
fi: Kumpikaan pelaaja ei voi tehdä šakkia ja mattia.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
fi: Musta pelaaja luovutti.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
fi: Valkoinen pelaaja luovutti.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
fi: Peli on hylätty.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
fi: Pelilokin mukaan pelaaja kuoli!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
fi: Tietokonepelaaja on hämillään. Peliä ei voi jatkaa.

en: Save Game?
fi: Tallennetaanko peli?

en: _Abandon Game
fi: _Jätä peli

en: Save game for later
fi: Tallenna peli myöhemmäksi

en: _Discard Game
fi: _Hylkää peli

en: Save game log
fi: Tallenna peliloki

en: Would you like to claim a draw?
fi: Haluatko esittää tasapeliä?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
fi: Voit esittää tasapeliä, koska viisikymmentä siirtoa on suoritettu ilman ohestalyöntiä tai sotilaan etenemistä. (Tietokonepelaaja voi silti esittää tasapeliä vaikka päätät jatkaa pelaamista.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
fi: Voit esittää tasapeliä, koska laudan nykyiset asemat ovat toistuneet kolmesti. (Tietokonepelaaja voi silti esittää tasapeliä vaikka päätät jatkaa pelaamista.)

en: _Keep Playing
fi: _Jatka peliä

en: _Claim Draw
fi: _Esitä tasapeliä

en: By starting a new game now, unsaved progress would be lost.
fi: Jos aloitat uuden pelin nyt, tallentamaton edistyminen menetetään.

en: Are you sure you want to resign?
fi: Haluatko varmasti luovuttaa?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
fi: Tässä on järkeä, mikäli haluat tallentaa pelin tositteeksi häviöstäsi.

en: _Resign
fi: _Luovuta

en: A classic game of positional strategy
fi: Klassinen sijaintistrateginen peli

en: Error Loading PGN File
fi: Virhe ladatessa PGN-tiedostoa

en: This does not look like a valid PGN game.
fi: Tämä ei vaikuta kelvolliselta PGN-peliltä.

en: Invalid Move
fi: Virheellinen siirto

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
fi: Tallenna šakkipeli

en: _Save
fi: _Tallenna

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
fi: Nimetön šakkipeli

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
fi: PGN-tiedostot

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Save Error
fi: Tallennusvirhe

en: Failed to save game: %s
fi: Pelin tallennus epäonnistui: %s

en: Save this game before loading another one?
fi: Tallennetaanko tämä peli ennen uuden lataamista?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
fi: Lataa šakkipeli

en: _Open
fi: _Avaa

[ctx: chess-side]
en: White Side
fi: Valkoinen puoli

[ctx: chess-side]
en: Black Side
fi: Musta puoli

[ctx: chess-side]
en: Human Side
fi: Ihmisen puoli

[ctx: chess-side]
en: Current Player
fi: Vuorossa oleva pelaaja

[ctx: chess-move-format]
en: Human
fi: Ihminen

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
fi: Lyhyt algebrallinen

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
fi: Pitkä algebrallinen

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
fi: Figuriini

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
fi: Yksinkertainen

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
fi: Koristeellinen

[ctx: chess-player]
en: White
fi: Valkoinen

[ctx: chess-player]
en: Black
fi: Musta

[ctx: chess-player]
en: Alternate
fi: Vaihtoehtoinen

[ctx: difficulty]
en: Easy
fi: Helppo

[ctx: difficulty]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: difficulty]
en: Hard
fi: Vaikea

[ctx: chess-opponent]
en: Human
fi: Ihminen
