gnome-chess master - en to fur translation catalogue (237 entries)

en: GNOME Chess
fur: GNOME Scacs

en: Play the classic two-player board game of chess
fur: Zuie al classic zûc dai scacs

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
fur: GNOME Scacs al è un sempliç zûc di scacs. Al è pussibil zuiâ cuintri il computer a trê nivei di dificoltât diferents, o cuintri un ami.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
fur: I apassionâts di scacs a gjoldaran de compatibilitât di GNOME Scacs cun cuasi ducj i motôrs plui gnûfs di scacs e la sô abilitât di cjatâ in automatic i diviers motôrs di chei plui popolârs (se instalâts).

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

en: Chess
fur: Scacs

en: Chess Game
fur: Zûc di scacs

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
fur: zûc;strategjie;

en: The width of the window
fur: La largjece dal barcon

en: The width of the main window in pixels.
fur: La largjece dal barcon principâl in pixel.

en: The height of the window
fur: La altece dal barcon

en: The height of the main window in pixels.
fur: La altece dal barcon principâl in pixel.

en: A flag to enable maximized mode
fur: Une opzion par abilitâ la modalitât slargjade

en: The piece theme to use
fur: Il teme dai tocs di doprâ

en: A flag to enable move hints
fur: Une opzion par abilitâ i sugjeriments des mossis

en: A flag to enable board numbering
fur: Une opzion par abilitâ la numerazion de scachiere

en: The directory to open the save game dialog in
fur: La cartele di vierzi cul dialic par salvâ une partide

en: The directory to open the load game dialog in
fur: La cartele di vierzi cul dialic par cjariâ une partide

en: The format to display moves in
fur: Il formât di visualizazion des mossis

en: The side of the board that is in the foreground
fur: Il flanc de scachiere di mostrâ in prin plan

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
fur: La durade di une partide in seconts (0 par nissun limit)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
fur: Il gjenar di orloi (sempliç/fischer/bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
fur: L'increment dal timer che al corispuint al gjenar di orloi (minim 1 secont)

en: The board side to play as
fur: Il flanc de scachiere di zuiâ

en: The last side the player played as
fur: L'ultin flanc dulà che il zuiadôr al à zuiât

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
fur: Chest al covente cuant che il zuiadôr al è metût come alternât. Al varès di jessi metût a neri o blanc.

en: The opponent player
fur: L'aversari

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
fur: Al pues jessi 'human' (zuie cuintri une altre persone), '' (dopre il prin motôr di scacs disponibil) o il non di un specific motôr cuintri il cuâl zuiâ

en: Difficulty of the opponent chess engine
fur: Dificoltât dal motôr di scacs aversari

en: _New Game…
fur: _Gnove partide…

en: _Open Game…
fur: _Vierç partide…

en: _Save Game
fur: _Salve partide

en: _Save Game As…
fur: _Salve partide come…

en: _Resign Game
fur: _Bandone partide

en: _Preferences
fur: _Preferencis

en: _Keyboard Shortcuts
fur: _Scurtis di tastiere

en: _Help
fur: _Jutori

en: _About Chess
fur: _Informazions su Scacs

en: Undo your most recent move
fur: Anule la tô ultime mosse

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to the game start
fur: Torne al inizi de partide

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show the previous move
fur: Mostre la mosse precedente

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show the next move
fur: Mostre la prossime mosse

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show the current move
fur: Mostre la mosse atuâl

[ctx: shortcut window]
en: General
fur: Gjenerâl

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
fur: Tache une gnove partide

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
fur: Vierç une partide salvade

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
fur: Met in pause la partide

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
fur: Salve la partide

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
fur: Salve la partide cuntun altri non

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
fur: Anule mosse

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fur: Jes

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fur: Vierç menù

[ctx: shortcut window]
en: History
fur: Cronologjie

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
fur: Torne al inizi de partide

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
fur: Mostre la mosse precedente

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
fur: Mostre la prossime mosse

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
fur: Mostre la mosse atuâl

[ctx: shortcut window]
en: Help
fur: Jutori

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fur: Mostre jutori

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fur: Mostre scurtis di tastiere

en: New Game
fur: Gnove partide

en: _Cancel
fur: _Anule

en: _Start
fur: _Scomence

en: _Opposing Player
fur: Zuiadôr _aversari

en: _Play As
fur: _Zuie come

en: _Difficulty
fur: _Dificoltât

en: _Use Time Limit
fur: Dopre limit di _timp

en: _Minutes Per Side
fur: _Minûts par bande

en: _Increment In Seconds
fur: _Incrès in seconts

en: Clock _Type
fur: Gjenar di _orloi

en: _Board Orientation
fur: _Orientament scachiere

en: _Move Format
fur: _Formât des mossis

en: _Piece Style
fur: Stîl dai _tocs

en: Board _Numbering
fur: Numerazion _scachiere

en: Move _Hints
fur: Sugjeriments _mossis

en: Select Promotion Type
fur: Selezione il gjenar di promozion

en: _Queen
fur: Reg_jine

en: _Knight
fur: _Cavalîr

en: _Rook
fur: _Tor

en: _Bishop
fur: _Alfîr

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
fur: Impussibil cjariâ PGN: mosse %s no valide.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
fur: %s no valit: %s in PGN, metût a timp infinît.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
fur: Gjenar di orloi no valit in PGN: %s, si dopre un orloi sempliç.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
fur: Increment dal timer no valit in PGN: %s, si dopre un orloi sempliç.

en: Paused
fur: In pause

en: Unpause the game
fur: Ripie la partide

en: Pause the game
fur: Met in pause la partide

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
fur: Il pedon blanc al môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
fur: Il pedon blanc in %1$s al cjape il pedon neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
fur: Il pedon blanc in %1$s al cjape la tor nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
fur: Il pedon blanc in %1$s al cjape il cavalîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
fur: Il pedon blanc in %1$s al cjape l'alfîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
fur: Il pedon blanc in %1$s al cjape la regjine nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
fur: La tor blancje e môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
fur: La tor blancje in %1$s e cjape il pedon neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
fur: La tor blancje in %1$s e cjape la tor nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
fur: La tor blancje in %1$s e cjape il cavalîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
fur: La tor blancje in %1$s e cjape l'alfîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
fur: La tor blancje in %1$s e cjape la regjine nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
fur: Il cavalîr blanc al môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
fur: Il cavalîr blanc in %1$s al cjape il pedon neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
fur: Il cavalîr blanc in %1$s al cjape la tor nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
fur: Il cavalîr blanc in %1$s al cjape il cavalîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
fur: Il cavalîr blanc in %1$s al cjape l'alfîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
fur: Il cavalîr blanc in %1$s al cjape la regjine nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
fur: L'alfîr blanc al môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
fur: L'alfîr blanc in %1$s al cjape il pedon neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
fur: L'alfîr blanc in %1$s al cjape la tor nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
fur: L'alfîr blanc in %1$s al cjape il cavalîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
fur: L'alfîr blanc in %1$s al cjape l'alfîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
fur: L'alfîr blanc in %1$s al cjape la regjine nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
fur: La regjine blancje e môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
fur: La regjine blancje in %1$s e cjape il pedon neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
fur: La regjine blancje in %1$s e cjape la tor nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
fur: La regjine blancje in %1$s e cjape il cavalîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
fur: La regjine blancje in %1$s e cjape l'alfîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
fur: La regjine blancje in %1$s e cjape la regjine nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
fur: Il re blanc al môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
fur: Il re blanc in %1$s al cjape il pedon neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
fur: Il re blanc in %1$s al cjape la tor nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
fur: Il re blanc in %1$s al cjape il cavalîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
fur: Il re blanc in %1$s al cjape l'alfîr neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
fur: Il re blanc in %1$s al cjape la regjine nere in %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
fur: Il pedon neri al môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
fur: Il pedon neri in %1$s al cjape il pedon blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
fur: Il pedon neri in %1$s al cjape la tor blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
fur: Il pedon neri in %1$s al cjape il cavalîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
fur: Il pedon neri in %1$s al cjape l'alfîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
fur: Il pedon neri in %1$s al cjape la regjine blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
fur: La tor nere e môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
fur: La tor nere in %1$s e cjape il pedon blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
fur: La tor nere in %1$s e cjape la tor blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
fur: La tor nere in %1$s e cjape il cavalîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
fur: La tor nere in %1$s e cjape l'alfîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
fur: La tor nere in %1$s e cjape la regjine blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
fur: Il cavalîr neri al môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
fur: Il cavalîr neri in %1$s al cjape il pedon blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
fur: Il cavalîr neri in %1$s al cjape la tor blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
fur: Il cavalîr neri in %1$s al cjape il cavalîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
fur: Il cavalîr neri in %1$s al cjape l'alfîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
fur: Il cavalîr neri in %1$s al cjape la regjine blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
fur: L'alfîr neri al môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
fur: L'alfîr neri in %1$s al cjape il pedon blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
fur: L'alfîr neri in %1$s al cjape la tor blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
fur: L'alfîr neri in %1$s al cjape il cavalîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
fur: L'alfîr neri in %1$s al cjape l'alfîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
fur: L'alfîr neri in %1$s al cjape la regjine blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
fur: La regjine nere e môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
fur: La regjine nere in %1$s e cjape il pedon blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
fur: La regjine nere in %1$s e cjape la tor blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
fur: La regjine nere in %1$s e cjape il cavalîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
fur: La regjine nere in %1$s e cjape l'alfîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
fur: La regjine nere in %1$s e cjape la regjine blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
fur: Il re neri al môf di %1$s a %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
fur: Il re neri in %1$s al cjape il pedon blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
fur: Il re neri in %1$s al cjape la tor blancje in %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
fur: Il re neri in %1$s al cjape il cavalîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
fur: Il re neri in %1$s al cjape l'alfîr blanc in %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
fur: Il re neri in %1$s al cjape la regjine blancje in %2$s

en: White castles kingside
fur: Il Blanc si inroche de bande dal re

en: White castles queenside
fur: Il Blanc si inroche de bande de regjine

en: Black castles kingside
fur: Il Neri si inroche de bande dal re

en: Black castles queenside
fur: Il Neri si inroche de bande de regjine

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
fur: Il pedon blanc in %1$s al cjape en passant il pedon neri in %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
fur: Il pedon neri in %1$s al cjape en passant il pedon blanc in %2$s

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
fur: Inizi de partide

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
fur: Mostre il numar di version

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
fur: GNOME Scacs al pues vierzi nome un PGN ae volte.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
fur: Nissun motôr di scacs instalât. No tu podarâs zuiâ cuintri il computer.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
fur: Il Blanc al è in scac

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
fur: Il Neri al è in scac

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
fur: Al tocje al Blanc

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
fur: Il Blanc al sta pensant…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
fur: Al tocje al Neri

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
fur: Il Neri al sta pensant…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
fur: Il Neri al cjape il pedon Blanc <span font_style='italic'>en passant</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
fur: Il Blanc al cjape il pedon neri <span font_style='italic'>en passant</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
fur: Il Blanc al vinç!

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
fur: Il Neri al vinç!

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
fur: Paritât

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
fur: Orpo!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
fur: Il Neri al è in scac e nol pues movisi.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
fur: Il Blanc al è in scac e nol pues movisi.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
fur: Il zuiadôr nol pues movisi.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
fur: Nissun toc al è stât cjapât o nissun pedon al è stât movût tes ultimis cincuante mossis.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
fur: Nissun toc al è stât cjapât o nissun pedon al è stât movût tes ultimis 75 mossis.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
fur: Il Neri al à finît il timp.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
fur: Il Blanc al à finît il timp.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
fur: Il stes stât de scachiere al è vignût fûr trê voltis.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
fur: Il stes stât de scachiere al è vignût fûr cinc voltis.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
fur: Nissun zuiadôr al pues lâ in scac mat.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
fur: Il Neri si è ritirât.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
fur: Il Blanc si è ritirât.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
fur: La partide e je stade abandonade.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
fur: Il regjistri de partide al dîs che un zuiadôr al è muart!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
fur: Il zuiadôr dal computer al è cunfusionât. La partide no pues continuâ.

en: _Abandon game
fur: _Bandone partide

en: _Save game for later
fur: _Salve partide par finîle plui indenant

en: _Discard game
fur: S_carte partide

en: _Save game log
fur: Salve _regjistri partide

note: Title of claim draw dialog
en: Would you like to claim a draw?
fur: Domandâ une partide pate?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
fur: Tu puedis domandâ la partide pate parcè che son passadis cincuante mossis cence vê caturât nie o vê avanzât un pedon. (L'aversari computer al pues simpri decidi di fâ partide pate ancje se si decît di continuâ a zuiâ.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
fur: Tu puedis domandâ la partide pate parcè che la stesse posizion des pedinis te scachiere e je capitade trê voltis. (L'aversari computer al pues simpri decidi di fâ partide pate ancje se si decît di continuâ a zuiâ.)

note: Option in claim draw dialog Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Keep Playing
fur: _Continue zuie

note: Option in claim draw dialog
en: _Claim Draw
fur: Domande _pate

en: Save this game before starting a new one?
fur: Salvâ cheste partide prime di tacâ une gnove?

note: Title of warning dialog when player clicks Resign
en: Are you sure you want to resign?
fur: Rindisi al aversari?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
fur: Chest al à sens se tu âs tal cjâf di salvâ la partide par podê viodi i tiei erôrs.

note: Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Resign
fur: _Rinditi

en: A classic game of positional strategy
fur: Un classic zûc di strategjie di plaçament

en: This does not look like a valid PGN game.
fur: Chest nol somee un zûc PGN valit.

en: _OK
fur: _Va ben

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
fur: Salve partide di scacs

en: _Save
fur: _Salve

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
fur: Partide a scacs cence non

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
fur: Files PGN

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
fur: Ducj i files

en: Failed to save game: %s
fur: No si è rivâts a salvâ la partide: %s

en: Save this game before loading another one?
fur: Salvâ cheste partide prime di cjariâ une altre?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
fur: Cjarie partide di scacs

en: _Open
fur: _Vierç

[ctx: chess-side]
en: White Side
fur: Flanc blanc

[ctx: chess-side]
en: Black Side
fur: Flanc neri

[ctx: chess-side]
en: Human Side
fur: Flanc uman

[ctx: chess-side]
en: Current Player
fur: Zuiadôr atuâl

[ctx: chess-move-format]
en: Human
fur: Uman

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
fur: Algjebric standard

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
fur: Algjebric lunc

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
fur: Sempliç

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
fur: Fantasie

[ctx: chess-player]
en: White
fur: Blanc

[ctx: chess-player]
en: Black
fur: Neri

[ctx: chess-player]
en: Alternate
fur: Alternât

[ctx: difficulty]
en: Easy
fur: Facil

[ctx: difficulty]
en: Normal
fur: Normâl

[ctx: difficulty]
en: Hard
fur: Dificil

[ctx: chess-opponent]
en: Human
fur: Uman
