gnome-games master - en to hu translation catalogue (242 entries)

en: GNOME Chess
hu: GNOME Sakk

en: Play the classic two-player board game of chess
hu: A klasszikus kétszemélyes sakk játék

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
hu: A GNOME sakk egy egyszerű sakk játék. Játszhat a számítógép ellen három különböző nehézségi szinten, vagy a sakkpartnere ellen a számítógépen.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
hu: A számítógépes sakk rajongói méltányolni fogják, hogy a GNOME Sakk közel az összes modern sakkmotorral kompatibilis, illetve hogy számos népszerű sakk motort automatikusan felismer, ha telepítve vannak.

en: Chess
hu: Sakk

en: Chess Game
hu: Sakkjáték

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
hu: játék;stratégia;

en: The width of the window
hu: Az ablak szélessége

en: The width of the main window in pixels.
hu: A főablak szélessége képpontokban.

en: The height of the window
hu: Az ablak magassága

en: The height of the main window in pixels.
hu: A főablak magassága képpontokban.

en: A flag to enable maximized mode
hu: A teljes méretű mód engedélyezése

en: The piece theme to use
hu: A használandó figuratéma

en: A flag to enable move hints
hu: Lépéstippek engedélyezése

en: A flag to enable board numbering
hu: A tábla számozásának engedélyezése

en: The directory to open the save game dialog in
hu: A mentés párbeszédablak megnyitása ebben a könyvtárban

en: The directory to open the load game dialog in
hu: A megnyitás párbeszédablak megnyitása ebben a könyvtárban

en: The format to display moves in
hu: Lépések megjelenítésének formátuma

en: The side of the board that is in the foreground
hu: A tábla előtérben lévő oldala

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
hu: A játék hossza másodpercben (0 = nincs időkorlát)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
hu: Az óra típusa (egyszerű/fischer/bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
hu: Az óra növelésének beállítása a megfelelő óratípus szerint (minimum 1 másodperc)

en: The board side to play as
hu: Az oldal ahol játszani fog

en: The last side the player played as
hu: A legutóbbi oldal ahol játszott

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
hu: Ez akkor szükséges, ha a play-as kulcs váltakozóra van állítva. Sötétre vagy világosra lehet állítva.

en: The opponent player
hu: Az ellenfél játékos

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
hu: Lehetséges értékek: „human” (játék másik ember ellen), „” (az első elérhető sakkmotor használata), vagy egy adott sakkmotor neve, amely ellen játszani kíván.

en: Difficulty of the opponent chess engine
hu: Az ellenfél sakkmotor nehézsége

en: _New Game…
hu: Ú_j játék…

en: _Open Game…
hu: Játék meg_nyitása…

en: _Save Game
hu: Játék _mentése

en: _Save Game As…
hu: Játék _mentése másként…

en: _Resign Game
hu: Játék _feladása

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Chess
hu: A Sakk _névjegye

en: Undo Move
hu: Lépés visszavonása

en: Main Menu
hu: Főmenü

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to Game Start
hu: Vissza a játék kezdetére

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show Previous Move
hu: Előző lépés megjelenítése

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show Next Move
hu: Következő lépés megjelenítése

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show Current Move
hu: Jelenlegi lépés megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Start New Game
hu: Új játék indítása

[ctx: shortcut window]
en: Open Saved Game
hu: Mentett játék megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
hu: Játék szüneteltetése

[ctx: shortcut window]
en: Save Game
hu: Játék mentése

[ctx: shortcut window]
en: Save Game As…
hu: Játék mentése másként…

[ctx: shortcut window]
en: Undo Move
hu: Lépés visszavonása

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
hu: Főmenü megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: History
hu: Előzmények

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to Game Start
hu: Vissza a játék kezdetére

[ctx: shortcut window]
en: Show Previous Move
hu: Előző lépés megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Show Next Move
hu: Következő lépés megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Show Current Move
hu: Jelenlegi lépés megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Help
hu: Súgó

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

en: New Game
hu: Új játék

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Start
hu: _Indítás

en: _Opposing Player
hu: _Ellenfél játékos

en: _Play As
hu: _Játék mint

en: _Difficulty
hu: _Nehézség

en: Time Limit
hu: Időkorlát

en: _Use Time Limit
hu: I_dőkorlát használata

en: _Minutes Per Side
hu: _Oldalanként percek

en: _Increment In Seconds
hu: _Növelés másodpercben

en: Clock _Type
hu: Ó_ratípus

en: _Board Orientation
hu: _Tábla tájolása

en: _Move Format
hu: Lépés _formátuma

en: _Piece Style
hu: Fig_urastílus

en: Board _Numbering
hu: Tá_blaszámozás

en: Move _Hints
hu: _Lépéstippek

en: Select Promotion Type
hu: Válassza ki az előléptetés típusát

en: _Queen
hu: _Vezér

en: _Knight
hu: _Huszár

en: _Rook
hu: _Bástya

en: _Bishop
hu: _Futó

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
hu: A PGN fájl nem tölthető be: a(z) %s lépés érvénytelen.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
hu: Érvénytelen %s : %s a PGN-ben, időzítő végtelenre állítása.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
hu: Érvénytelen óratípus a PGN-ben: %s, egyszerű óra használata.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
hu: Érvénytelen időzítő a PGN-ben: %s, egyszerű óra használata.

en: Paused
hu: Szüneteltetve

en: Unpause the game
hu: A játék folytatása

en: Pause the game
hu: A játék szüneteltetése

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
hu: Világos gyalog lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
hu: Világos gyalog a(z) %1$s mezőn üti a sötét gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
hu: Világos gyalog a(z) %1$s mezőn üti a sötét bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
hu: Világos gyalog a(z) %1$s mezőn üti a sötét huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
hu: Világos gyalog a(z) %1$s mezőn üti a sötét futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
hu: Világos gyalog a(z) %1$s mezőn üti a sötét vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
hu: Világos bástya lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
hu: Világos bástya a(z) %1$s mezőn üti a sötét gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
hu: Világos bástya a(z) %1$s mezőn üti a sötét bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
hu: Világos bástya a(z) %1$s mezőn üti a sötét huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
hu: Világos bástya a(z) %1$s mezőn üti a sötét futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
hu: Világos bástya a(z) %1$s mezőn üti a sötét vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
hu: Világos huszár lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
hu: Világos huszár a(z) %1$s mezőn üti a sötét gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
hu: Világos huszár a(z) %1$s mezőn üti a sötét bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
hu: Világos huszár a(z) %1$s mezőn üti a sötét huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
hu: Világos huszár a(z) %1$s mezőn üti a sötét futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
hu: Világos huszár a(z) %1$s mezőn üti a sötét vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
hu: Világos futó lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
hu: Világos futó a(z) %1$s mezőn üti a sötét gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
hu: Világos futó a(z) %1$s mezőn üti a sötét bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
hu: Világos futó a(z) %1$s mezőn üti a sötét huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
hu: Világos futó a(z) %1$s mezőn üti a sötét futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
hu: Világos futó a(z) %1$s mezőn üti a sötét vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
hu: Világos vezér lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
hu: Világos vezér a(z) %1$s mezőn üti a sötét gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
hu: Világos vezér a(z) %1$s mezőn üti a sötét bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
hu: Világos vezér a(z) %1$s mezőn üti a sötét bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
hu: Világos vezér a(z) %1$s mezőn üti a sötét futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
hu: Világos vezér a(z) %1$s mezőn üti a sötét vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
hu: Világos király lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
hu: Világos király a(z) %1$s mezőn üti a sötét gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
hu: Világos király a(z) %1$s mezőn üti a sötét bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
hu: Világos király a(z) %1$s mezőn üti a sötét huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
hu: Világos király a(z) %1$s mezőn üti a sötét futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
hu: Világos király a(z) %1$s mezőn üti a sötét vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
hu: Sötét gyalog lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
hu: Sötét gyalog a(z) %1$s mezőn üti a világos gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
hu: Sötét gyalog a(z) %1$s mezőn üti a világos bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
hu: Sötét gyalog a(z) %1$s mezőn üti a világos huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
hu: Sötét gyalog a(z) %1$s mezőn üti a világos futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
hu: Sötét gyalog a(z) %1$s mezőn üti a világos vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
hu: Sötét bástya lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
hu: Sötét bástya a(z) %1$s mezőn üti a világos gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
hu: Sötét bástya a(z) %1$s mezőn üti a világos bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
hu: Sötét bástya a(z) %1$s mezőn üti a világos huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
hu: Sötét bástya a(z) %1$s mezőn üti a világos futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
hu: Sötét bástya a(z) %1$s mezőn üti a világos vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
hu: Sötét huszár lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
hu: Sötét huszár a(z) %1$s mezőn üti a világos gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
hu: Sötét huszár a(z) %1$s mezőn üti a világos bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
hu: Sötét huszár a(z) %1$s mezőn üti a világos huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
hu: Sötét huszár a(z) %1$s mezőn üti a világos futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
hu: Sötét huszár a(z) %1$s mezőn üti a világos vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
hu: Sötét futó lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
hu: Sötét futó a(z) %1$s mezőn üti a világos gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
hu: Sötét futó a(z) %1$s mezőn üti a világos bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
hu: Sötét futó a(z) %1$s mezőn üti a világos huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
hu: Sötét futó a(z) %1$s mezőn üti a világos futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
hu: Sötét futó a(z) %1$s mezőn üti a világos vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
hu: Sötét vezér lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
hu: Sötét vezér a(z) %1$s mezőn üti a világos gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
hu: Sötét vezér a(z) %1$s mezőn üti a világos bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
hu: Sötét vezér a(z) %1$s mezőn üti a világos huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
hu: Sötét vezér a(z) %1$s mezőn üti a világos futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
hu: Sötét vezér a(z) %1$s mezőn üti a világos vezért a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
hu: Sötét király lép: %1$s → %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
hu: Sötét király a(z) %1$s mezőn üti a világos gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
hu: Sötét király a(z) %1$s mezőn üti a világos bástyát a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
hu: Sötét király a(z) %1$s mezőn üti a világos huszárt a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
hu: Sötét király a(z) %1$s mezőn üti a világos futót a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
hu: Sötét király a(z) %1$s mezőn üti a világos vezért a(z) %2$s mezőn

en: White castles kingside
hu: Világos királyszárnyra sáncol

en: White castles queenside
hu: Világos vezérszárnyra sáncol

en: Black castles kingside
hu: Sötét királyszárnyra sáncol

en: Black castles queenside
hu: Sötét vezérszárnyra sáncol

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
hu: Világos gyalog a(z) %1$s mezőn en passant üti a sötét gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
hu: Sötét gyalog a(z) %1$s mezőn en passant üti a világos gyalogot a(z) %2$s mezőn

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
hu: Játék indítása

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
hu: Verziószám megjelenítése

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
hu: A GNOME Sakk egyszerre csak egy PGN-t tud megnyitni.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
hu: Nincs sakkmotor telepítve. Nem lesz képes a számítógép ellen játszani.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
hu: Világos sakkban

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
hu: Sötét sakkban

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
hu: Világos lép

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
hu: Világos gondolkodik…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
hu: Sötét lép

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
hu: Sötét gondolkodik…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
hu: Sötét <span font_style='italic'>en passant</span> üti a világos gyalogot.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
hu: Világos <span font_style='italic'>en passant</span> üti a sötét gyalogot.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
hu: A világos nyert

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
hu: A sötét nyert

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
hu: Az eredmény döntetlen

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
hu: Hoppá!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
hu: A sötét sakkban van, és nem léphet.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
hu: A világos sakkban van, és nem léphet.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
hu: A játékos nem léphet.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
hu: Az utolsó ötven lépésben nem történt ütés, vagy gyaloggal lépés.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
hu: Az utolsó 75 lépésben nem történt ütés, vagy gyaloggal lépés.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
hu: A sötét ideje elfogyott.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
hu: A világos ideje elfogyott.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
hu: Ugyanaz a táblaállapot háromszor előfordult.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
hu: Ugyanaz a táblaállapot ötször előfordult.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
hu: Egyik játékos sem tud mattot adni.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
hu: A sötét feladta.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
hu: A világos feladta.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
hu: A játékot félbehagyták.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
hu: A játéknapló szerint a játékos meghalt!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
hu: A számítógépes játékost vezérlő program hibát jelez. A játék nem folytatódhat.

en: Save Game?
hu: Menti a játékot?

en: _Abandon Game
hu: Játék el_hagyása

en: Save game for later
hu: Játék mentése későbbre

en: _Discard Game
hu: Játék el_vetése

en: Save game log
hu: Játéknapló mentése

en: Would you like to claim a draw?
hu: Szeretne döntetlent követelni?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
hu: Döntetlent követelhet, mert ötven lépés telt el ütés vagy gyalog előléptetése nélkül (a számítógépes játékos továbbra is választhatja, hogy döntetlent követel, annak ellenére hogy ha azt választja, hogy folytatja a játékot).

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
hu: Döntetlent követelhet, mert a jelenlegi táblaállapot háromszor fordult elő (a számítógépes játékos továbbra is választhatja, hogy döntetlent követel, annak ellenére hogy ha azt választja, hogy folytatja a játékot).

en: _Keep Playing
hu: Játék f_olytatása

en: _Claim Draw
hu: _Döntetlen

en: By starting a new game now, unsaved progress would be lost.
hu: Az új játék indításával a mentetlen változtatások elvesznek.

en: Are you sure you want to resign?
hu: Biztos, hogy fel szeretné adni?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
hu: Ennek akkor van értelme, ha szeretné menteni a játékot a veresége rögzítéséhez.

en: _Resign
hu: _Feladás

en: A classic game of positional strategy
hu: Klasszikus stratégiai játék

en: Error Loading PGN File
hu: Hiba a PGN-fájl betöltésekor

en: This does not look like a valid PGN game.
hu: Ez nem tűnik érvényes PGN játéknak.

en: Invalid Move
hu: Érvénytelen lépés

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
hu: Sakkjátszma mentése

en: _Save
hu: M_entés

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
hu: Névtelen sakkjátszma

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
hu: PGN-fájlok

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
hu: Minden fájl

en: Save Error
hu: Mentési hiba

en: Failed to save game: %s
hu: A játék mentése sikertelen: %s

en: Save this game before loading another one?
hu: Menti a játékot egy másik betöltése előtt?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
hu: Sakkjátszma betöltése

en: _Open
hu: _Megnyitás

[ctx: chess-side]
en: White Side
hu: Világos oldal

[ctx: chess-side]
en: Black Side
hu: Sötét oldal

[ctx: chess-side]
en: Human Side
hu: Emberi oldal

[ctx: chess-side]
en: Current Player
hu: Jelenlegi játékos

[ctx: chess-move-format]
en: Human
hu: Emberi

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
hu: Szabványos algebrai

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
hu: Hosszú algebrai

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
hu: Figura

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
hu: Egyszerű

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
hu: Szép

[ctx: chess-player]
en: White
hu: Világos

[ctx: chess-player]
en: Black
hu: Sötét

[ctx: chess-player]
en: Alternate
hu: Váltakozó

[ctx: difficulty]
en: Easy
hu: Könnyű

[ctx: difficulty]
en: Normal
hu: Normál

[ctx: difficulty]
en: Hard
hu: Nehéz

[ctx: chess-opponent]
en: Human
hu: Ember
