gnome-chess master - en to id translation catalogue (237 entries)

en: GNOME Chess
id: GNOME Catur

en: Play the classic two-player board game of chess
id: Mainkan permainan papan catur klasik dengan dua pemain

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
id: GNOME Catur adalah suatu permainan catur sederhana. Anda bisa bermain melawan komputer Anda dengan tiga tingkat kesulitan yang berbeda, atau melawan seorang teman pada komputer Anda.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
id: Para peminat catur akan mengapresiasi kompatibilitas GNOME Catur dengan hampir seluruh mesin catur komputer modern, dan kemampuannya mendeteksi beberapa mesin populer secara otomatis bila dipasang.

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Chess
id: Catur

en: Chess Game
id: Permainan Catur

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
id: permainan;strategi;

en: The width of the window
id: Lebar jendela

en: The width of the main window in pixels.
id: Lebar jendela utama dalam piksel.

en: The height of the window
id: Tinggi jendela

en: The height of the main window in pixels.
id: Tinggi dari jendela utama dalam piksel.

en: A flag to enable maximized mode
id: Tanda untuk mengaktifkan mode pemaksimalan

en: The piece theme to use
id: File tema yang akan dimainkan

en: A flag to enable move hints
id: Tampilkan petunjuk langkah

en: A flag to enable board numbering
id: Tampilkan nomor papan

en: The directory to open the save game dialog in
id: Direktori untuk membuka dialok permainan yanng disimpan dalam

en: The directory to open the load game dialog in
id: DIrektori untuk membuka dialok permainan yang dimuat dalam

en: The format to display moves in
id: Format untuk menampilkan langkah dalam

en: The side of the board that is in the foreground
id: Sisi papan yang ada di latar depan

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
id: Durasi permainan dalam detik (0 untuk tiada batas)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
id: Tipe jam (sederhana/fischer/bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
id: Penambahan pewaktu yang ditata terkait tipe jam (minimum 1 detik)

en: The board side to play as
id: Sisi papan yang akan dimainkan

en: The last side the player played as
id: Sisi mana pemain terakhir bermain

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
id: Ini diperlukan ketika bermain-sebagai ditata ke selang-seling. Ini mesti diisi dengan hitam atau putih.

en: The opponent player
id: Pemain lawan

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
id: Bisa 'manusia' (bermain melawan pemain manusia lain), '' (pakai mesin catur pertama yang tersedia) atau nama dari mesin tertentu untuk bermain

en: Difficulty of the opponent chess engine
id: Tingkat kesulitan lawan

en: _New Game…
id: Permaina_n Baru…

en: _Open Game…
id: _Buka Permainan…

en: _Save Game
id: _Simpan Permainan

en: _Save Game As…
id: _Simpan Permainan Sebagai…

en: _Resign Game
id: Menye_rah

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About Chess
id: Tent_ang Catur

en: Undo your most recent move
id: Batalkan langkah terakhir Anda

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to the game start
id: Ulangi Permainan

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show the previous move
id: Tampilkan langkah sebelumnya

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show the next move
id: Tampilkan langkah berikutnya

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show the current move
id: Tampilkan langkah kini

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
id: Mulai permainan baru

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
id: Buka permainan yang tersimpan

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
id: Istirahatkan permainan

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
id: Simpan permainan

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
id: Simpan permainan dengan nama yang berbeda

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
id: Tak jadi memindahkan

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
id: Buka menu

[ctx: shortcut window]
en: History
id: Riwayat

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
id: Ulangi Permainan

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
id: Tampilkan langkah sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
id: Tampilkan langkah berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
id: Tampilkan langkah kini

[ctx: shortcut window]
en: Help
id: Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
id: Tampilkan Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan Papan Tik

en: New Game
id: Permainan Baru

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Start
id: _Mulai

en: _Opposing Player
id: Pemain _Lawan

en: _Play As
id: Berm_ain Sebagai

en: _Difficulty
id: _Kesulitan

en: Time Limit
id: Batas Waktu

en: _Use Time Limit
id: Batas wakt_u

en: _Minutes Per Side
id: _Menit Per Sisi

en: _Increment In Seconds
id: Kena_ikan Dalam Detik

en: Clock _Type
id: _Tipe Jam

en: _Board Orientation
id: _Orientasi Papan

en: _Move Format
id: _Bentuk Langkah

en: _Piece Style
id: Gaya _Bidak

en: Board _Numbering
id: Penomoran Papa_n

en: Move _Hints
id: _Petunjuk Langkah

en: Select Promotion Type
id: Pilih Tipe Promosi

en: _Queen
id: _Ratu

en: _Knight
id: _Kuda

en: _Rook
id: _Benteng

en: _Bishop
id: _Gajah

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
id: Gagal memuat PGN: langkah %s tidak valid.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
id: %s tak valid: %s dalam PGN, menata pewaktu ke tak hingga.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
id: Tipe jam tak valid dalam PGN: %s, memakai jam sederhana.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
id: Penambahan pewaktu tak valid dalam PGN: %s, memakai jam sederhana.

en: Paused
id: Diistirahatkan

en: Unpause the game
id: Akhiri jeda permainan

en: Pause the game
id: Istirahatkan permainan

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
id: Pion putih bergerak dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
id: Pion putih di %1$s memakan pion hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
id: Pion putih di %1$s memakan benteng hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
id: Pion putih di %1$s memakan kuda hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
id: Pion putih di %1$s memakan gajah hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
id: Pion putih di %1$s memakan ratu hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
id: Benteng putih berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
id: Benteng putih di %1$s memakan pion hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
id: Benteng putih di %1$s memakan benteng hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
id: Benteng putih di %1$s memakan kuda hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
id: Benteng putih di %1$s memakan gajah hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
id: Benteng putih di %1$s memakan ratu hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
id: Kuda putih berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
id: Kuda putih di %1$s memakan pion hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
id: Kuda putih di %1$s memakan benteng hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
id: Kuda putih di %1$s memakan kuda hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
id: Kuda putih di %1$s memakan gajah hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
id: Kuda putih di %1$s memakan ratu hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
id: Gajah putih berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
id: Gajah putih di %1$s memakan pion hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
id: Gajah putih di %1$s memakan benteng hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
id: Gajah putih di %1$s memakan kuda hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
id: Gajah putih di %1$s memakan gajah hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
id: Gajah putih di %1$s memakan ratu hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
id: Ratu putih berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
id: Ratu putih di %1$s memakan pion hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
id: Ratu putih di %1$s memakan benteng hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
id: Ratu putih di %1$s memakan kuda hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
id: Ratu putih di %1$s memakan gajah hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
id: Ratu putih di %1$s memakan ratu hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
id: Raja putih berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
id: Raja putih di %1$s memakan pion hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
id: Raja putih di %1$s memakan benteng hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
id: Raja putih di %1$s memakan kuda hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
id: Raja putih di %1$s memakan gajah hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
id: Raja putih di %1$s memakan ratu hitam di %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
id: Pion hitam berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
id: Pion hitam di %1$s memakan pion putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
id: Pion hitam di %1$s memakan benteng putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
id: Pion hitam di %1$s memakan kuda putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
id: Pion hitam di %1$s memakan gajah putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
id: Pion hitam di %1$s memakan ratu putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
id: Benteng hitam berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
id: Benteng hitam di %1$s memakan pion putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
id: Benteng hitam di %1$s memakan benteng putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
id: Benteng hitam di %1$s memakan kuda putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
id: Benteng hitam di %1$s memakan gajah putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
id: Benteng hitam di %1$s memakan ratu putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
id: Kuda hitam berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
id: Kuda hitam di %1$s memakan pion putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
id: Kuda hitam di %1$s memakan benteng putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
id: Kuda hitam di %1$s memakan kuda putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
id: Kuda hitam di %1$s memakan gajah putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
id: Kuda hitam di %1$s memakan ratu putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
id: Gajah hitam berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
id: Gajah hitam di %1$s memakan pion putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
id: Gajah hitam di %1$s memakan benteng putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
id: Gajah hitam di %1$s memakan kuda putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
id: Gajah hitam di %1$s memakan gajah putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
id: Gajah hitam di %1$s memakan ratu putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
id: Ratu hitam berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
id: Ratu hitam di %1$s memakan pion putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
id: Ratu hitam di %1$s memakan benteng putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
id: Ratu hitam di %1$s memakan kuda putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
id: Ratu hitam di %1$s memakan gajah putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
id: Ratu hitam di %1$s memakan ratu putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
id: Raja hitam berpindah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
id: Raja hitam di %1$s memakan pion putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
id: Raja hitam di %1$s memakan benteng putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
id: Raja hitam di %1$s memakan kuda putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
id: Raja hitam di %1$s memakan gajah putih di %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
id: Raja hitam di %1$s memakan ratu putih di %2$s

en: White castles kingside
id: Putih rokir di sisi raja

en: White castles queenside
id: Putih rokir di sisi ratu

en: Black castles kingside
id: Hitam rokir di sisi raja

en: Black castles queenside
id: Hitam rokir di sisi ratu

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
id: Pion putih di %1$s memakan pion hitam di %2$s en passant

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
id: Pion hitam di %1$s memakan pion putih di %2$s en passant

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
id: Permainan Dimulai

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
id: Tunjukan versi rilis

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
id: GNOME Catur hanya dapat membuka satu PGN setiap waktu.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
id: Tidak ada mesin catur yang terpasang. Anda tidak akan bisa bermain melawan komputer.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
id: Putih Diskak

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
id: Hitam Diskak

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
id: Giliran Putih

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
id: Putih sedang Berpikir…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
id: Giliran Hitam

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
id: Hitam sedang Berpikir…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
id: Pion hitam memakan pion putih en <span font_style='italic'>en passant</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
id: Pion putih memakan pion hitam <span font_style='italic'>en passant</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
id: Putih Menang

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
id: Hitam Menang

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
id: Remis

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
id: Ups!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
id: Hitam terkena sekak dan tidak bisa bergerak.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
id: Putih terkena sekak dan tidak bisa bergerak.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
id: Pemain tidak bisa bergerak.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
id: Tidak ada bidak yang dimakan atau pion yang digerakkan dalam lima puluh langkah.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
id: Tidak ada bidak yang dimakan atau pion yang digerakkan dalam 75 langkah.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
id: Hitam telah kehabisan waktu.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
id: Putih telah kehabisan waktu.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
id: Keadaan papan yang sama telah terjadi tiga kali.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
id: Keadaan papan yang sama telah terjadi lima kali.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
id: Kedua pemain tidak bisa menyebabkan skakmat.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
id: Hitam menyerah.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
id: Putih menyerah.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
id: Permainan telah ditinggalkan.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
id: Log permainan menyatakan bahwa seorang pemain mati!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
id: Pemain komputer kebingungan. Permainan tak dapat dilanjutkan.

en: _Abandon game
id: Tingg_alkan permainan

en: _Save game for later
id: _Simpan permainan untuk dimainkan lain waktu

en: _Discard game
id: Tingg_alkan permainan

en: _Save game log
id: _Simpan log permainan

note: Title of claim draw dialog
en: Would you like to claim a draw?
id: Apakah Anda hendak mengklaim remis?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
id: Anda dapat mengklaim remis karena lima puluh langkah telah berlalu tanpa memakan atau kemajuan pion. (Pemain komputer mungkin masih memilih untuk mengklaim remis meskipun Anda memilih untuk terus bermain.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
id: Anda dapat mengklaim remis karena posisi papan saat ini telah terjadi tiga kali. (Pemain komputer mungkin masih memilih untuk mengklaim remis meskipun Anda memilih untuk terus bermain.)

note: Option in claim draw dialog Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Keep Playing
id: Tetap _Bermain

note: Option in claim draw dialog
en: _Claim Draw
id: _Klaim Remis

en: Save this game before starting a new one?
id: Simpan permainan ini sebelum memulai yang baru?

note: Title of warning dialog when player clicks Resign
en: Are you sure you want to resign?
id: Anda yakin ingin menyerah?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
id: Ini hanya masuk akal bila Anda berrencana untuk menyimpan permainan sebagai sebuah catatan kekalahan Anda.

note: Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Resign
id: Menye_rah

en: A classic game of positional strategy
id: Permainan klasik tentang strategi posisi

en: This does not look like a valid PGN game.
id: Ini tidak seperti permainan PGN yang valid.

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
id: Simpan Permainan Catur

en: _Save
id: _Simpan

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
id: Permainan Catur Tanpa Judul

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
id: Berkas PGN

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
id: Semua berkas

en: Failed to save game: %s
id: Gagal menyimpan permainan: %s

en: Save this game before loading another one?
id: Simpan permainan ini sebelum memulai yang baru?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
id: Muat Permainan Catur

en: _Open
id: _Buka

[ctx: chess-side]
en: White Side
id: Pihak Putih

[ctx: chess-side]
en: Black Side
id: Pihak Hitam

[ctx: chess-side]
en: Human Side
id: Pihak Manusia

[ctx: chess-side]
en: Current Player
id: Pemain Saat Ini

[ctx: chess-move-format]
en: Human
id: Manusia

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
id: Aljabar Standar

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
id: Aljabar Panjang

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
id: Figuran

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
id: Sederhana

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
id: Kesukaan

[ctx: chess-player]
en: White
id: Putih

[ctx: chess-player]
en: Black
id: Hitam

[ctx: chess-player]
en: Alternate
id: Selang-seling

[ctx: difficulty]
en: Easy
id: Mudah

[ctx: difficulty]
en: Hard
id: Sulit

[ctx: chess-opponent]
en: Human
id: Manusia
