gnome-chess - en to ja translation catalogue (230 entries)

en: _New Game
ja: 新しいゲーム(_N)

en: _Open Game…
ja: ゲームを開く(_O)…

en: _Save Game
ja: ゲームを保存(_S)

en: _Save Game As…
ja: 名前を付けてゲームを保存(_S)…

en: _Resign Game
ja: ゲームを投了(_R)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Chess
ja: チェスについて(_A)

en: Chess
ja: チェス

en: Undo your most recent move
ja: 直前の移動を元に戻します

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to the game start
ja: ゲームの開始まで戻します

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show the previous move
ja: 直前の移動を表示します

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show the next move
ja: 次の移動を表示します

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show the current move
ja: 最新の移動を表示します

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
ja: 新しいゲームを開始する

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
ja: 保存されたゲームを開く

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
ja: ゲームを一時停止する

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
ja: ゲームを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
ja: ゲームを別名で保存する

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
ja: 移動を元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: ゲームを開く

[ctx: shortcut window]
en: History
ja: 履歴

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
ja: ゲームの開始まで戻す

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
ja: 直前の移動を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
ja: 次の移動を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
ja: 最新の移動を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

en: Play the classic two-player board game of chess
ja: 二人のプレイヤーで対戦型のチェスゲームをお楽しみください

en: Chess Game
ja: チェスゲーム

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
ja: game;strategy;ゲーム;戦略;

en: The width of the window
ja: ウィンドウの幅

en: The width of the main window in pixels.
ja: メインウィンドウの幅 (ピクセル単位) です。

en: The height of the window
ja: ウィンドウの高さ

en: The height of the main window in pixels.
ja: メインウィンドウの高さ (ピクセル単位) です。

en: A flag to enable maximized mode
ja: 最大モードにするフラグです

en: The piece theme to use
ja: 使用する駒のテーマ

en: A flag to enable move hints
ja: ヒントを利用できるかどうか

en: A flag to enable board numbering
ja: 盤面に番号を付与するかどうか

en: The directory to open the save game dialog in
ja: ゲームを保存する際に開くフォルダー

en: The directory to open the load game dialog in
ja: ゲームを読み込む際に開くフォルダー

en: The format to display moves in
ja: 駒の移動を表現する書式

en: The side of the board that is in the foreground
ja: 手前に来る盤の側

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
ja: ゲームの制限時間(秒)(0の場合は制限なし)

en: The opponent player
ja: 対戦相手のプレイヤー

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
ja: プレイする相手として、'human' (他の人間のプレイヤーと対戦)、'' (最初に利用できるチェスエンジンを使用) もしくは特定のエンジンの名前を指定することができます。

en: Difficulty of the opponent chess engine
ja: 対戦相手のチェスエンジンの難易度

[ctx: custom_duration_units]
note: Preferences dialog: Combo box entry for time limit Preferences dialog: Combo box entry for timer increment
en: minutes
ja: 分

[ctx: custom_duration_units]
note: Preferences dialog: Combo box entry for time limit
en: hours
ja: 時間

[ctx: custom_duration_units]
note: Preferences dialog: Combo box entry for timer increment
en: seconds
ja: 秒

[ctx: custom_duration_units]
note: Preferences dialog: Combo box entry for clock type
en: Simple
ja: シンプル

[ctx: custom_duration_units]
note: Preferences dialog: Combo box entry for time limit. Fischer is a proper name.
en: Fischer
ja: フィッシャー

[ctx: custom_duration_units]
note: Preferences dialog: Combo box entry for time limit. Bronstein is a proper name.
en: Bronstein
ja: ブロンシュタイン

[ctx: difficulty]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for easy game difficulty
en: Easy
ja: 初級

[ctx: difficulty]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for normal game difficulty
en: Normal
ja: 普通

[ctx: difficulty]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for hard game difficulty
en: Hard
ja: 上級

note: Preferences Dialog: Combo box entry for no game timer
en: No limit
ja: 制限なし

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of five minutes
en: Five minutes
ja: 5分

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of ten minutes
en: Ten minutes
ja: 10分

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of thirty minutes
en: Thirty minutes
ja: 30分

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of one hour
en: One hour
ja: 1時間

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of two hours
en: Two hours
ja: 2時間

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of three hours
en: Three hours
ja: 3時間

note: Preferences Dialog: Combo box entry for custom game timer
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to human readable descriptions
en: Human
ja: 人間

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to standard algebraic (SAN)
en: Standard Algebraic
ja: 代数式 (標準表記法)

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to long figurine notation (FAN)
en: Figurine
ja: 代数式 (駒で表記)

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to long algebraic (LAN)
en: Long Algebraic
ja: 代数式 (長表記法)

[ctx: chess-opponent]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for human opponent
en: Human
ja: 人間

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the white side
en: White Side
ja: 白

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the black side
en: Black Side
ja: 黒

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the side the human player is on
en: Human Side
ja: 人間

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the side the current active player is on
en: Current Player
ja: 現在のプレイヤー

note: Preferences Dialog: Combo box entry for simple theme
en: Simple
ja: シンプル

note: Preferences Dialog: Combo box entry for fancy theme
en: Fancy
ja: 装飾あり

[ctx: chess-player]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for playing as white
en: White
ja: 白

[ctx: chess-player]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for playing as black
en: Black
ja: 黒

note: Title for preferences dialog
en: Preferences
ja: 設定

note: Preferences Dialog: Label before clock type (Fischer/Bronstein) combo box
en: _Clock type:
ja: 持ち時間(_C):

note: Preferences Dialog: Label before timer increment combo box
en: Timer _increment:
ja: 時間の加算(_I):

note: Preferences Dialog: Label before player side (white/black) combo box
en: _Play as:
ja: プレイする側(_P):

note: Preferences Dialog: Label before opposing player combo box
en: _Opposing player:
ja: 相手プレイヤー(_O):

note: Preferences Dialog: Label before difficulty level combo box
en: _Difficulty:
ja: 難易度(_D):

note: Preferences Dialog: Label before game timer settings
en: _Time limit:
ja: 制限時間(_T):

note: Preferences dialog: Label to notify user that the settings are applied for the next game
en: Changes will take effect for the next game.
ja: 変更点は次のゲームで有効になります。

note: Preferences Dialog: Tab title for game preferences
en: _Game
ja: ゲーム(_G)

note: Preferences Dialog: Label before board orientation combo box
en: Board _orientation:
ja: 盤面の向き(_O):

note: Preferences Dialog: Label before move format combo box
en: Move _format:
ja: 棋譜(_F):

note: Preferences Dialog: Label before piece style combo box
en: _Piece style:
ja: 駒スタイル(_P):

note: Preferences Dialog: Check box for selecting if board numbering is visible
en: _Board numbering
ja: 盤面に番号を付ける(_B)

note: Preferences Dialog: Check box for selecting if move hints are visible
en: _Move hints
ja: ヒントを出す(_M)

note: Preferences Dialog: Title of appearance options tab
en: _Appearance
ja: 外観(_A)

en: Select Promotion Type
ja: プロモーションの種類を選択:

en: _Queen
ja: クイーン(_Q)

en: _Knight
ja: ナイト(_K)

en: _Rook
ja: ルーク(_R)

en: _Bishop
ja: ビショップ(_B)

en: Paused
ja: 一時停止中

en: Unpause the game
ja: ゲームを再開します

en: Pause the game
ja: ゲームを一時停止します

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
ja: 白のポーンが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
ja: %1$s にある白のポーンが %2$s にある黒のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
ja: %1$s にある白のポーンが %2$s にある黒のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
ja: %1$s にある白のポーンが %2$s にある黒のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
ja: %1$s にある白のポーンが %2$s にある黒のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
ja: %1$s にある白のポーンが %2$s にある黒のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
ja: 白のルークが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
ja: %1$s にある白のルークが %2$s にある黒のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
ja: %1$s にある白のルークが %2$s にある黒のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
ja: %1$s にある白のルークが %2$s にある黒のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
ja: %1$s にある白のルークが %2$s にある黒のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
ja: %1$s にある白のルークが %2$s にある黒のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
ja: 白のナイトが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
ja: %1$s にある白のキングが %2$s にある黒のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
ja: %1$s にある白のナイトが %2$s にある黒のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
ja: %1$s にある白のナイトが %2$s にある黒のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
ja: %1$s にある白のナイトが %2$s にある黒のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
ja: %1$s にある白のナイトが %2$s にある黒のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
ja: 白のビショップが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
ja: %1$s にある白のビショップが %2$s にある黒のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
ja: %1$s にある白のビショップが %2$s にある黒のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
ja: %1$s にある白のビショップが %2$s にある黒のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
ja: %1$s にある白のビショップが %2$s にある黒のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
ja: %1$s にある白のビショップが %2$s にある黒のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
ja: 白のクイーンが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
ja: %1$s にある白のクイーンが %2$s にある黒のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
ja: %1$s にある白のクイーンが %2$s にある黒のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
ja: %1$s にある白のクイーンが %2$s にある黒のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
ja: %1$s にある白のクイーンが %2$s にある黒のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
ja: %1$s にある白のクイーンが %2$s にある黒のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
ja: 白のキングが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
ja: %1$s にある白のキングが %2$s にある黒のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
ja: %1$s にある白のキングが %2$s にある黒のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
ja: %1$s にある白のキングが %2$s にある黒のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
ja: %1$s にある白のキングが %2$s にある黒のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
ja: %1$s にある白のキングが %2$s にある黒のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
ja: 黒のポーンが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
ja: %1$s にある黒のポーンが %2$s にある白のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
ja: %1$s にある黒のポーンが %2$s にある白のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
ja: %1$s にある黒のポーンが %2$s にある白のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
ja: %1$s にある黒のポーンが %2$s にある白のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
ja: %1$s にある黒のポーンが %2$s にある白のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
ja: 黒のルークが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
ja: %1$s にある黒のルークが %2$s にある白のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
ja: %1$s にある黒のルークが %2$s にある白のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
ja: %1$s にある黒のルークが %2$s にある白のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
ja: %1$s にある黒のルークが %2$s にある白のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
ja: %1$s にある黒のルークが %2$s にある白のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
ja: 黒のナイトが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
ja: %1$s にある黒のナイトが %2$s にある白のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
ja: %1$s にある黒のナイトが %2$s にある白のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
ja: %1$s にある黒のナイトが %2$s にある白のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
ja: %1$s にある黒のナイトが %2$s にある白のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
ja: %1$s にある黒のナイトが %2$s にある白のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
ja: 黒のビショップが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
ja: %1$s にある黒のビショップが %2$s にある白のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
ja: %1$s にある黒のビショップが %2$s にある白のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
ja: %1$s にある黒のビショップが %2$s にある白のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
ja: %1$s にある黒のビショップが %2$s にある白のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
ja: %1$s にある黒のビショップが %2$s にある白のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
ja: 黒のクイーンが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
ja: %1$s にある黒のクイーンが %2$s にある白のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
ja: %1$s にある黒のクイーンが %2$s にある白のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
ja: %1$s にある黒のクイーンが %2$s にある白のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
ja: %1$s にある黒のクイーンが %2$s にある白のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
ja: %1$s にある黒のクイーンが %2$s にある白のクイーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
ja: 黒のキングが %1$s から %2$s へ移動した

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
ja: %1$s にある黒のキングが %2$s にある白のポーンを獲得した

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
ja: %1$s にある黒のキングが %2$s にある白のルークを獲得した

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
ja: %1$s にある黒のキングが %2$s にある白のナイトを獲得した

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
ja: %1$s にある黒のキングが %2$s にある白のビショップを獲得した

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
ja: %1$s にある黒のキングが %2$s にある白のクイーンを獲得した

en: White castles kingside
ja: 白がキングサイドへキャスリングした

en: White castles queenside
ja: 白がクイーンサイドへキャスリングした

en: Black castles kingside
ja: 黒がキングサイドへキャスリングした

en: Black castles queenside
ja: 黒がクイーンサイドへキャスリングした

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
ja: ゲーム開始

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ja: リリースバージョンを表示

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
ja: 白がチェック状態です

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
ja: 黒がチェック状態です

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
ja: 白の番

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
ja: 白が思考中…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
ja: 黒の番

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
ja: 黒が思考中…

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
ja: 白の勝利

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
ja: 黒の勝利

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
ja: 引き分け

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
ja: 黒がチェック状態で移動不可能です。

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
ja: 白がチェック状態で移動不可能です。

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
ja: プレイヤーが移動不可能です。

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
ja: 50 手の間に駒が取られることもポーンを動かすこともありませんでした。

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
ja: 75 手の間に駒が取られることもポーンを動かすこともありませんでした。

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
ja: 黒が持ち時間切れになりました。

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
ja: 白が持ち時間切れになりました。

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
ja: 同一局面が 3 回出現しました。

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
ja: 同一局面が 5 回出現しました。

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
ja: 両プレイヤーともにチェックメイト不可能です。

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
ja: 黒が投了しました。

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
ja: 白が投了しました。

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
ja: ゲームを放棄しました。

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
ja: コンピュータープレイヤーに問題が発生しました。ゲームを続行できません。

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Abandon game
ja: ゲームを放棄(_A)

en: _Save game for later
ja: ゲームを保存(_S)

en: _Discard game
ja: ゲームを放棄(_D)

en: _Save game log
ja: ゲームのログを保存(_S)

note: Title of claim draw dialog
en: Would you like to claim a draw?
ja: 引き分けを提案しますか?

note: Option in claim draw dialog Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Keep Playing
ja: プレイを継続(_K)

note: Option in claim draw dialog
en: _Claim Draw
ja: 引き分けを提案(_C)

en: Save this game before starting a new one?
ja: 新しいゲームを始める前にこのゲームを保存しますか?

note: Title of warning dialog when player clicks Resign
en: Are you sure you want to resign?
ja: 投了しますか?

note: Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Resign
ja: 投了(_R)

en: This does not look like a valid PGN game.
ja: これは正常な PGN ゲームではありません。

en: _OK
ja: OK(_O)

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
ja: チェスゲームの保存

en: _Save
ja: 保存(_S)

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
ja: 無題のチェスゲーム

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
ja: PGN ファイル

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
ja: すべてのファイル

en: Failed to save game: %s
ja: ゲームを保存できません: %s

en: Save this game before loading another one?
ja: 他のゲームをロードする前にこのゲームを保存しますか?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
ja: チェスゲームの読み込み

en: _Open
ja: 開く(_O)

note: Preferences Dialog: Combo box entry for a custom game timer set in minutes Preferences Dialog: Combo box entry for a custom clock type set in minutes
en: minute | minutes
ja[0]: 分

note: Preferences Dialog: Combo box entry for a custom game timer set in hours
en: hour | hours
ja[0]: 時間

note: Preferences Dialog: Combo box entry for a custom clock type set in seconds
en: second | seconds
ja[0]: 秒
