Gnome-Games 2.0.x - en to ms translation catalogue (251 entries)

en: _Open Game
ms: _Buka Permainan

en: _Save Game
ms: _Simpan Permainan

en: _Resign Game
ms: _Tarik Diri dari Permainan

en: _Preferences
ms: Ke_utamaan

en: _Keyboard Shortcuts
ms: Pintasan Papan _Kekunci

en: _Help
ms: _Bantuan

en: _About Chess
ms: Perih_al Catur

en: Chess
ms: Catur

en: _New Game
ms: Permainan _Baharu

en: Undo your most recent move
ms: Buat asal gerakan terakhir anda

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to the game start
ms: Mandir ke permulaan permainan

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show the previous move
ms: Tunjuk gerakan terdahulu

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show the next move
ms: Tunjuk gerakan berikutnya

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show the current move
ms: Tunjuk gerakan semasa

[ctx: shortcut window]
en: General
ms: Am

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
ms: Mulakan satu permainan baharu

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
ms: Buka satu permainan tersimpan

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
ms: Jeda permainan

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
ms: Simpan permainan

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
ms: Simpan permainan dengan nama berbeza

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
ms: Buat asal gerakan

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ms: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Help
ms: Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ms: Tunjuk Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ms: Tunjuk Pintasan Papan Kekunci

[ctx: shortcut window]
en: History
ms: Sejarah

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
ms: Mandir ke permulaan permainan

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
ms: Tunjuk gerakan terdahulu

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
ms: Tunjuk gerakan berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
ms: Tunjuk gerakan semasa

en: GNOME Chess
ms: Catur GNOME

en: Play the classic two-player board game of chess
ms: Main permainan papan catur klasik untuk dua-pemain

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
ms: Catur GNOME ialah permainan catur ringkas. Anda berlawan dengan pihak komputer pada tiga aras kesukaran, atau dengan rakan anda dengan komputer yang sama.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
ms: Peminat catur komputer akan menyukai keserasian Catur GNOME dengan hampir semua enjin catur komputer modern, dan keupayaannya mengesan beberapa enjin terkenal secara automatik jika telah dipasang.

en: The GNOME Project
ms: Projek GNOME

en: Chess Game
ms: Permainan Catur

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
ms: permainan;strategi;

en: The width of the window
ms: Lebar bagi tetingkap

en: The width of the main window in pixels.
ms: Lebar tetingkap utama dalam piksel.

en: The height of the window
ms: Tinggi bagi tetingkap

en: The height of the main window in pixels.
ms: Tinggi tetingkap utama dalam piksel.

en: A flag to enable maximized mode
ms: Satu bendera untuk membenarkan mod termaksimum

en: The piece theme to use
ms: Tema buah catur yang digunakan

en: A flag to enable move hints
ms: Satu bendera untuk membenarkan pembayang gerakan

en: A flag to enable board numbering
ms: Satu bendera untuk membenarkan nombor papan

en: The directory to open the save game dialog in
ms: Direktori untuk membuka dialog simpan permainan

en: The directory to open the load game dialog in
ms: Direktori untuk membuka dialog muat permainan

en: The format to display moves in
ms: Format untuk paparkan gerakan

en: The side of the board that is in the foreground
ms: Sisi papan pada latar hadapan

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
ms: Tempoh permainan dalam saat (0 untuk tanpa had)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
ms: Jenis jam (ringkas/fischer/bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
ms: Tokokan pemaca yang ditetapkan pada jenis jam (1 saat minimum)

en: The board side to play as
ms: Sisi papan yang dimainkan

en: The last side the player played as
ms: Kedudukan akhir permainan

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
ms: Ia diperlukan ketika menentukan kedudukan. Ia hanya tentukan sama ada hitam atau putih.

en: The opponent player
ms: Pihak lawan

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
ms: Boleh jadi 'manusia' (lawan orang lain), "(guna enjin catur pertama yang tersedia) atau nama khusus enjin yang digunakan

en: Difficulty of the opponent chess engine
ms: Kesukaran enjin catur pihak lawan

[ctx: custom_duration_units]
note: Preferences dialog: Combo box entry for time limit Preferences dialog: Combo box entry for timer increment
en: minutes
ms: minit

[ctx: custom_duration_units]
note: Preferences dialog: Combo box entry for time limit
en: hours
ms: jam

[ctx: custom_duration_units]
note: Preferences dialog: Combo box entry for timer increment
en: seconds
ms: saat

[ctx: custom_duration_units]
note: Preferences dialog: Combo box entry for clock type
en: Simple
ms: Ringkas

[ctx: difficulty]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for easy game difficulty
en: Easy
ms: Mudah

[ctx: difficulty]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for normal game difficulty
en: Normal
ms: Biasa

[ctx: difficulty]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for hard game difficulty
en: Hard
ms: Sukar

note: Preferences Dialog: Combo box entry for no game timer
en: No limit
ms: Tanpa had

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of five minutes
en: Five minutes
ms: Lima minit

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of ten minutes
en: Ten minutes
ms: Sepuluh minit

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of thirty minutes
en: Thirty minutes
ms: Tiga puluh minit

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of one hour
en: One hour
ms: Satu jam

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of two hours
en: Two hours
ms: Dua jam

note: Preferences Dialog: Combo box entry for game timer of three hours
en: Three hours
ms: Tiga jam

note: Preferences Dialog: Combo box entry for custom game timer
en: Custom
ms: Kebiasaan

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to human readable descriptions
en: Human
ms: Manusia

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to standard algebraic (SAN)
en: Standard Algebraic
ms: Aljabar Piawai

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to long figurine notation (FAN)
en: Figurine
ms: Arca

[ctx: chess-move-format]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the notation type to long algebraic (LAN)
en: Long Algebraic
ms: Aljabar Panjang

[ctx: chess-opponent]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for human opponent
en: Human
ms: Manusia

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the white side
en: White Side
ms: Pihak Putih

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the black side
en: Black Side
ms: Pihak Hitam

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the side the human player is on
en: Human Side
ms: Pihak Manusia

[ctx: chess-side]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for setting the board orientation to the side the current active player is on
en: Current Player
ms: Pemain Semasa

note: Preferences Dialog: Combo box entry for simple theme
en: Simple
ms: Ringkas

note: Preferences Dialog: Combo box entry for fancy theme
en: Fancy
ms: Bergaya

note: Title for preferences dialog
en: Preferences
ms: Keutamaan

note: Preferences Dialog: Label before clock type (Fischer/Bronstein) combo box
en: _Clock type:
ms: _Jenis jam:

note: Preferences Dialog: Label before timer increment combo box
en: Timer _increment:
ms: Tokokan _masa:

note: Preferences Dialog: Label before player side (white/black) combo box
en: _Play as:
ms: _Main sebagai:

note: Preferences Dialog: Label before opposing player combo box
en: _Opposing player:
ms: Pemain _lawan:

note: Preferences Dialog: Label before difficulty level combo box
en: _Difficulty:
ms: Kes_ukaran:

note: Preferences Dialog: Label before game timer settings
en: _Time limit:
ms: _Had masa:

note: Preferences dialog: Label to notify user that the settings are applied for the next game
en: Changes will take effect for the next game.
ms: Perubahan akan berkesan dalam permainan berikutnya.

note: Preferences Dialog: Tab title for game preferences
en: _Game
ms: _Permainan

note: Preferences Dialog: Label before board orientation combo box
en: Board _orientation:
ms: _Orientasi papan:

note: Preferences Dialog: Label before move format combo box
en: Move _format:
ms: _Format gerakan:

note: Preferences Dialog: Label before piece style combo box
en: _Piece style:
ms: Gaya buah _catur:

note: Preferences Dialog: Check box for selecting if board numbering is visible
en: _Board numbering
ms: _Nombor papan

note: Preferences Dialog: Check box for selecting if move hints are visible
en: _Move hints
ms: Pemba_yang gerakan

note: Preferences Dialog: Title of appearance options tab
en: _Appearance
ms: Pen_ampilan

[ctx: chess-player]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for playing as white
en: White
ms: Putih

[ctx: chess-player]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for playing as black
en: Black
ms: Hitam

[ctx: chess-player]
note: Preferences Dialog: Combo box entry for alterning between black and white
en: Alternate
ms: Gantian

en: Select Promotion Type
ms: Pilih Jenis Naik Pangkat

en: _Queen
ms: _Permaisuri

en: _Knight
ms: _Kuda

en: _Rook
ms: _Benteng

en: _Bishop
ms: _Gajah

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
ms: Gagal memuatkan PGN: gerakan %s adalah tidak sah.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
ms: %s tidak sah: %s dalam PGN, pemasa tetapan pada tak terhingga.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
ms: Jenis jam tidak sah dalam PGN: %s, menggunakan jam ringkas.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
ms: Tokokan pemasa tidak sah dalam PGN: %s, menggunakan jam ringkas.

en: Paused
ms: Dijeda

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ms: Tunjuk versi keluaran

en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
ms: Tiada enjin catur dipasang. Anda tidak dapat berlawan dengan pihak komputer.

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
ms: Catur GNOME hanya boleh membuka satu PGN pada satu masa.

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
ms: Mula Permainan

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
ms: Bidah Putih langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
ms: Bidak Putih pada %1$s menangkap Bidak Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
ms: Bidak Putih pada %1$s menangkap Benteng Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
ms: Bidak Putih pada %1$s menangkap Kuda Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
ms: Bidak Putih pada %1$s menangkap Gajah Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
ms: Bidak Putih pada %1$s menangkap Permaisuri Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
ms: Benteng Putih langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
ms: Benteng Putih pada %1$s menangkap Bidak Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
ms: Benteng Putih pada %1$s menangkap Bentang Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
ms: Benteng Putih pada %1$s menangkap Kuda Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
ms: Benteng Putih pada %1$s menangkap Gajah Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
ms: Benteng Putih pada %1$s menangkap Permaisuri Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
ms: Kuda Putih langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
ms: Kuda Putih pada %1$s menangkap Bidak Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
ms: Kuda Putih pada %1$s menangkap Benteng Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
ms: Kuda Putih pada %1$s menangkap Kuda Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
ms: Kuda Putih pada %1$s menangkap Gajah Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
ms: Kuda Putih pada %1$s menangkap Permaisuri Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
ms: Gajah Putih langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
ms: Gajah Putih pada %1$s menangkap Bidak Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
ms: Gajah Putih pada %1$s menangkap Benteng Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
ms: Gajah Putih pada %1$s menangkap Kuda Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
ms: Gajah Putih pada %1$s menangkap Gajah Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
ms: Gajah Putih pada %1$s menangkap Permaisuri Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
ms: Permaisuri Putih langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
ms: Permaisuri Putih pada %1$s menangkap Bidak Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
ms: Permaisuri Putih pada %1$s menangkap Benteng Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
ms: Permaisuri Putih pada %1$s menangkap Kuda Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
ms: Permaisuri Putih pada %1$s menangkap Gajah Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
ms: Permaisuri Putih pada %1$s menangkap Permaisuri Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
ms: Raja Putih langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
ms: Raja Putih pada %1$s menangkap Bidak Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
ms: Raja Putih pada %1$s menangkap Benteng Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
ms: Raja Putih pada %1$s menangkap Kuda Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
ms: Raja Putih pada %1$s menangkap Gajah Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
ms: Raja Putih pada %1$s menangkap Permaisuri Hitam pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
ms: Bidah Hitam langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
ms: Bidak Hitam pada %1$s menangkap Bidak Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
ms: Bidak Hitam pada %1$s menangkap Benteng Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
ms: Bidak Hitam pada %1$s menangkap Kuda Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
ms: Bidak Hitam pada %1$s menangkap Gajah Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
ms: Bidak Hitam pada %1$s menangkap Permaisuri Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
ms: Benteng Hitam langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
ms: Benteng Hitam pada %1$s menangkap Bidak Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
ms: Benteng Hitam pada %1$s menangkap Bentang Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
ms: Benteng Hitam pada %1$s menangkap Kuda Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
ms: Benteng Hitam pada %1$s menangkap Gajah Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
ms: Benteng Hitam pada %1$s menangkap Permaisuri Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
ms: Kuda Hitam langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
ms: Kuda Hitam pada %1$s menangkap Bidak Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
ms: Kuda Hitam pada %1$s menangkap Benteng Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
ms: Kuda Hitam pada %1$s menangkap Kuda Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
ms: Kuda Hitam pada %1$s menangkap Gajah Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
ms: Kuda Hitam pada %1$s menangkap Permaisuri Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
ms: Gajah Hitam langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
ms: Gajah Hitam pada %1$s menangkap Bidak Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
ms: Gajah Hitam pada %1$s menangkap Benteng Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
ms: Gajah Hitam pada %1$s menangkap Kuda Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
ms: Gajah Hitam pada %1$s menangkap Gajah Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
ms: Gajah Hitam pada %1$s menangkap Permaisuri Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
ms: Permaisuri Hitam langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
ms: Permaisuri Hitam pada %1$s menangkap Bidak Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
ms: Permaisuri Hitam pada %1$s menangkap Benteng Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
ms: Permaisuri Hitam pada %1$s menangkap Kuda Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
ms: Permaisuri Hitam pada %1$s menangkap Gajah Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
ms: Permaisuri Hitam pada %1$s menangkap Permaisuri Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
ms: Raja Hitam langkah dari %1$s ke %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
ms: Raja Hitam pada %1$s menangkap Bidak Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
ms: Raja Hitam pada %1$s menangkap Benteng Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
ms: Raja Hitam pada %1$s menangkap Kuda Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
ms: Raja Hitam pada %1$s menangkap Gajah Putih pada %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
ms: Raja Hitam pada %1$s menangkap Permaisuri Putih pada %2$s

en: White pawn captures black pawn en passant
ms: Bidak putih menangkap en passant bidak hitam

en: Black pawn captures white pawn en passant
ms: Bidak hitam menangkap en passant bidak putih

en: White castles kingside
ms: Putih castling sebelah Raja

en: White castles queenside
ms: Putih castling sebelah Permaisuri

en: Black castles kingside
ms: Hitam castling sebelah Raja

en: Black castles queenside
ms: Hitam castling sebelah Permaisuri

note: Window title on a White human's turn if he is in check
en: White is in Check
ms: Pihak Putih kena Shah

note: Window title on a Black human's turn if he is in check
en: Black is in Check
ms: Pihak Hitam kena Shah

en: Black performed an en passant capture
ms: Pihak Hitam membuat tangkapan en passant

en: White performed an en passant capture
ms: Pihak Putih membuat tangkapan en passant

note: Window title on White's turn if White is human
en: White to Move
ms: Giliran Pihak Putih

note: Window title on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
ms: Pihak Putih masih Berfikir...

note: Window title on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
ms: Giliran Pihak Hitam

note: Window title on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
ms: Pihak Hitam masih Berfikir...

en: Unpause the game
ms: Sambung semula permainan

en: Pause the game
ms: Jeda permainan

note: Window title when the white player wins
en: White Wins
ms: Pihak Putih Menang

note: Window title when the black player wins
en: Black Wins
ms: Pihak Hitam Menang

note: Window title when the game is drawn
en: Game is Drawn
ms: Permainan ini Seri

note: * Window title when something goes wrong with the engine... * or when the engine says something is wrong with us! Translators, * please test to make sure this does not get ellipsized -- you don't * have much room. Set your opponent to GNU Chess, set a time limit * because the pause button eats up so
en: Oops! Something has gone wrong.
ms: Alamak! Ada masalah berlaku.

note: Window subtitle when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
ms: Pihak Hitam kena shah dan tidak dapat bergerak.

note: Window subtitle when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
ms: Pihak Putih kena shah dan tidak dapat bergerak.

note: Window subtitle when the game terminates due to a stalemate
en: Opponent cannot move.
ms: Pihak lawan tidak dapat bergerak.

note: Window subtitle when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
ms: Tiada buah catur ditawan atau bidak bergerak dalam lima puluh langkah.

note: Window subtitle when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
ms: Tiada buah catur ditawan atau bidak bergerak dalam 75 langkah.

note: Window subtitle when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
ms: Pihak Hitam telah kehabisan masa.

note: Window subtitle when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
ms: Pihak Putih telah kehabisan masa.

note: Window subtitle when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
ms: Kedudukan papan yang sama telah berlaku sebanyak tiga kali.

note: Window subtitle when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
ms: Kedudukan papan yang sama telah berlaku sebanyak lima kali.

note: Window subtitle when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
ms: Tiada pemain yang boleh sahmat

note: Window subtitle when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
ms: Pihak Hitam telah mengalah.

note: Window subtitle when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
ms: Pihak Putih telah mengalah.

note: Window subtitle when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
ms: Permainan ini telah diabaikan.

note: Window subtitle when the game ends due to a player dying. * This is a PGN standard. GNOME Chess will never kill the user.
en: The game log says a player died!
ms: Log permainan telah mengatakan pemain telah mati!

note: Window subtitle when something goes wrong with the engine... * or when the engine says something is wrong with us!
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
ms: Pemain komputer masih keliru. Permainan tidak dapat diteruskan.

en: _Cancel
ms: _Batal

en: _Abandon game
ms: _Abai permainan

en: _Save game for later
ms: _Simpan permainan untuk main kemudian

en: _Discard game
ms: S_ingkir permainan

en: _Save game log
ms: _Simpan log permainan

note: Title of claim draw dialog
en: Would you like to claim a draw?
ms: Adakah anda mahu menuntut seri?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
ms: Anda boleh menuntut seri kerana  lima puluh langkah telah berlalu tanpa penangkapan atau kemajuan bidak. (Pemain komputer masih boleh menuntut seri walaupun anda pilih untuk terus bermain.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
ms: Anda boleh menuntut seri kerana kedudukan papan semasa telah berlaku sebanyak tiga kali. (Pemain komputer masih boleh menuntut seri walaupun anda pilih untuk terus bermain.)

note: Option in claim draw dialog Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Keep Playing
ms: _Terus Bermain

note: Option in claim draw dialog
en: _Claim Draw
ms: T_untut Seri

en: Save this game before starting a new one?
ms: Simpan permainan ini sebelum memulakan yang baharu?

note: Title of warning dialog when player clicks Resign
en: Are you sure you want to resign?
ms: Anda pasti mahu mengalah?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
ms: Adalah munasabah jika anda mahu menyimpan permainan sebagai satu rekod kekalahan anda.

note: Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Resign
ms: M_engalah

note: Preferences Dialog: Combo box entry for a custom game timer set in minutes Preferences Dialog: Combo box entry for a custom clock type set in minutes
en: minute | minutes
ms[0]: minit
ms[1]: minit

note: Preferences Dialog: Combo box entry for a custom game timer set in hours
en: hour | hours
ms[0]: jam
ms[1]: jam

note: Preferences Dialog: Combo box entry for a custom clock type set in seconds
en: second | seconds
ms[0]: saat
ms[1]: saat

en: A classic game of positional strategy
ms: Sebuah permainan klasik yang memerlukan strategi dan berfikir

en: This does not look like a valid PGN game.
ms: Ini tidak kelihatan seperti satu permainan PGN yang sah.

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
ms: Simpan Permainan Catur

en: _Save
ms: _Simpan

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
ms: Permainan Catur Tidak Bertajuk

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
ms: Fail PGN

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
ms: Semua fail

en: Failed to save game: %s
ms: Gagal menyimpan permainan: %s

en: Save this game before loading another one?
ms: Simpan permainan ini sebelum memuatkan yang lain?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
ms: Muat Permainan Catur

en: _Open
ms: _Buka
