gnome-chess - en to pl translation catalogue (241 entries)

en: GNOME Chess
pl: Szachy GNOME

en: Play the classic two-player board game of chess
pl: Klasyczne szachy dla dwóch graczy

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
pl: Prosta gra w szachy dla środowiska GNOME. Można grać przeciwko komputerowi na trzech poziomach trudności lub przeciwko innemu graczowi przy tym samym komputerze.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
pl: Wielbiciele komputerowych szachów z pewnością docenią zgodność Szachów GNOME z prawie wszystkimi współczesnymi mechanizmami szachowymi i ich możliwość automatycznego wykrywania zainstalowanych mechanizmów.

en: The GNOME Project
pl: Projekt GNOME

en: Chess
pl: Szachy

en: Chess Game
pl: Szachy

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
pl: gra;gierka;strategiczna;strategia;

en: The width of the window
pl: Szerokość okna

en: The width of the main window in pixels.
pl: Szerokość głównego okna w pikselach.

en: The height of the window
pl: Wysokość okna

en: The height of the main window in pixels.
pl: Wysokość głównego okna w pikselach.

en: A flag to enable maximized mode
pl: Tryb zmaksymalizowany

en: The piece theme to use
pl: Używany motyw figur

en: A flag to enable move hints
pl: Podpowiedzi ruchów

en: A flag to enable board numbering
pl: Numerowanie szachownicy

en: The directory to open the save game dialog in
pl: Katalog, który ma zostać otwarty do zapisania gry

en: The directory to open the load game dialog in
pl: Katalog, który ma zostać otwarty do wczytania gry

en: The format to display moves in
pl: Format wyświetlania ruchów

en: The side of the board that is in the foreground
pl: Strona szachownicy z przodu

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
pl: Czas trwania gry w sekundach (0 oznacza brak ograniczenia)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
pl: Typ zegara (prosty/Fischera/Bronsteina)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
pl: Dodawany czas odpowiedni do typu zegara (co najmniej jedna sekunda)

en: The board side to play as
pl: Którą stroną grać

en: The last side the player played as
pl: Ostatnia strona, którą grano

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
pl: Jest to wymagane, jeśli „play-as” jest ustawione na „alternate” (naprzemiennie). Może być ustawione tylko na „black” (czarne) lub „white” (białe).

en: The opponent player
pl: Przeciwnik

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
pl: Może wynosić „human” (gra przeciwko innemu graczowi), „” (użycie pierwszego dostępnego mechanizmu szachowego) lub nazwę konkretnego mechanizmu

en: Difficulty of the opponent chess engine
pl: Trudność mechanizmu szachowego przeciwnika

en: _New Game…
pl: _Nowa gra…

en: _Open Game…
pl: _Otwórz grę…

en: _Save Game
pl: _Zapisz grę

en: _Save Game As…
pl: Z_apisz grę jako…

en: _Resign Game
pl: Po_ddaj grę

en: _Preferences
pl: _Preferencje

en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _About Chess
pl: _O grze

en: Undo Move
pl: Cofa ruch

en: Main Menu
pl: Menu główne

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to Game Start
pl: Cofa do początku gry

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show Previous Move
pl: Wyświetla poprzedni ruch

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show Next Move
pl: Wyświetla następny ruch

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show Current Move
pl: Wyświetla bieżący ruch

[ctx: shortcut window]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
en: Start New Game
pl: Rozpoczęcie nowej gry

[ctx: shortcut window]
en: Open Saved Game
pl: Otwarcie zapisanej gry

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
pl: Wstrzymanie gry

[ctx: shortcut window]
en: Save Game
pl: Zapisanie gry

[ctx: shortcut window]
en: Save Game As…
pl: Zapisanie gry jako…

[ctx: shortcut window]
en: Undo Move
pl: Cofnięcie ruchu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pl: Zakończenie działania

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
pl: Otwarcie głównego menu

[ctx: shortcut window]
en: History
pl: Historia

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to Game Start
pl: Cofnięcie do początku gry

[ctx: shortcut window]
en: Show Previous Move
pl: Wyświetlenie poprzedniego ruchu

[ctx: shortcut window]
en: Show Next Move
pl: Wyświetlenie następnego ruchu

[ctx: shortcut window]
en: Show Current Move
pl: Wyświetlenie bieżącego ruchu

[ctx: shortcut window]
en: Help
pl: Pomoc

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
pl: Wyświetlenie pomocy

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
pl: Wyświetlenie skrótów klawiszowych

en: New Game
pl: Nowa gra

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Start
pl: _Rozpocznij

en: _Opposing Player
pl: Prze_ciwnik

en: _Play As
pl: _Granie jako

en: _Difficulty
pl: _Poziom trudności

en: Time Limit
pl: Ograniczenie czasu

en: _Use Time Limit
pl: _Ograniczenie czasu

en: _Minutes Per Side
pl: _Minuty na stronę

en: _Increment In Seconds
pl: _Dodawany czas w sekundach

en: Clock _Type
pl: _Typ zegara

en: _Board Orientation
pl: _Kierunek szachownicy

en: _Move Format
pl: _Format zapisu ruchu

en: _Piece Style
pl: _Styl figur

en: Board _Numbering
pl: _Numerowanie

en: Move _Hints
pl: Podpowi_edzi

en: Select Promotion Type
pl: Wybór rodzaju przemiany

en: _Queen
pl: _Hetman

en: _Knight
pl: _Skoczek

en: _Rook
pl: _Wieża

en: _Bishop
pl: _Goniec

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
pl: Wczytanie pliku PGN się nie powiodło: ruch %s jest nieprawidłowy.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
pl: Nieprawidłowe %s : %s w pliku PGN, ustawianie czasu na nieskończoność.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
pl: Nieprawidłowy typ zegara w pliku PGN: %s, używanie prostego zegara.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
pl: Nieprawidłowy dodawany czas w pliku PGN: %s, używanie prostego zegara.

en: Paused
pl: Wstrzymano

en: Unpause the game
pl: Wznawia grę

en: Pause the game
pl: Wstrzymuje grę

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
pl: Biały pion rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
pl: Biały pion z %1$s bije czarnego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
pl: Biały pion z %1$s bije czarną wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
pl: Biały pion z %1$s bije czarnego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
pl: Biały pion z %1$s bije czarnego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
pl: Biały pion z %1$s bije czarnego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
pl: Biała wieża rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
pl: Biała wieża z %1$s bije czarnego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
pl: Biała wieża z %1$s bije czarną wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
pl: Biała wieża z %1$s bije czarnego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
pl: Biała wieża z %1$s bije czarnego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
pl: Biała wieża z %1$s bije czarnego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
pl: Biały skoczek rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
pl: Biały skoczek z %1$s bije czarnego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
pl: Biały skoczek z %1$s bije czarną wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
pl: Biały skoczek z %1$s bije czarnego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
pl: Biały skoczek z %1$s bije czarnego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
pl: Biały skoczek z %1$s bije czarnego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
pl: Biały goniec rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
pl: Biały goniec z %1$s bije czarnego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
pl: Biały goniec z %1$s bije czarną wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
pl: Biały goniec z %1$s bije czarnego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
pl: Biały goniec z %1$s bije czarnego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
pl: Biały goniec z %1$s bije czarnego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
pl: Biały hetman rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
pl: Biały hetman z %1$s bije czarnego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
pl: Biały hetman z %1$s bije czarną wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
pl: Biały hetman z %1$s bije czarnego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
pl: Biały hetman z %1$s bije czarnego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
pl: Biały hetman z %1$s bije czarnego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
pl: Biały król rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
pl: Biały król z %1$s bije czarnego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
pl: Biały król z %1$s bije czarną wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
pl: Biały król z %1$s bije czarnego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
pl: Biały król z %1$s bije czarnego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
pl: Biały król z %1$s bije czarnego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
pl: Czarny pion rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
pl: Czarny pion z %1$s bije białego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
pl: Czarny pion z %1$s bije białą wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
pl: Czarny pion z %1$s bije białego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
pl: Czarny pion z %1$s bije białego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
pl: Czarny pion z %1$s bije białego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
pl: Czarna wieża rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
pl: Czarna wieża z %1$s bije białego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
pl: Czarna wieża z %1$s bije białą wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
pl: Czarna wieża z %1$s bije białego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
pl: Czarna wieża z %1$s bije białego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
pl: Czarna wieża z %1$s bije białego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
pl: Czarny skoczek rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
pl: Czarny skoczek z %1$s bije białego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
pl: Czarny skoczek z %1$s bije białą wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
pl: Czarny skoczek z %1$s bije białego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
pl: Czarny skoczek z %1$s bije białego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
pl: Czarny skoczek z %1$s bije białego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
pl: Czarny goniec rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
pl: Czarny goniec z %1$s bije białego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
pl: Czarny goniec z %1$s bije białą wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
pl: Czarny goniec z %1$s bije białego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
pl: Czarny goniec z %1$s bije białego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
pl: Czarny goniec z %1$s bije białego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
pl: Czarny hetman rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
pl: Czarny hetman z %1$s bije białego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
pl: Czarny hetman z %1$s bije białą wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
pl: Czarny hetman z %1$s bije białego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
pl: Czarny hetman z %1$s bije białego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
pl: Czarny hetman z %1$s bije białego hetmana na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
pl: Czarny król rusza się z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
pl: Czarny król z %1$s bije białego piona na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
pl: Czarny król z %1$s bije białą wieżę na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
pl: Czarny król z %1$s bije białego skoczka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
pl: Czarny król z %1$s bije białego gońca na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
pl: Czarny król z %1$s bije białego hetmana na %2$s

en: White castles kingside
pl: Biały gracz roszuje na skrzydle królewskim

en: White castles queenside
pl: Biały gracz roszuje na skrzydle hetmańskim

en: Black castles kingside
pl: Czarny gracz roszuje na skrzydle królewskim

en: Black castles queenside
pl: Czarny gracz roszuje na skrzydle hetmańskim

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
pl: Biały pion z %1$s bije czarnego piona na %2$s w przelocie

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
pl: Czarny pion z %1$s bije białego piona na %2$s w przelocie

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
pl: Początek gry

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
pl: Wyświetla wersję wydania

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
pl: Szachy GNOME mogą otwierać tylko jeden plik PGN naraz.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
pl: Nie zainstalowano żadnego mechanizmu szachowego. Nie będzie można grać przeciwko komputerowi.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
pl: Biały gracz jest w szachu

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
pl: Czarny gracz jest w szachu

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
pl: Ruch białego gracza

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
pl: Biały gracz myśli…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
pl: Ruch czarnego gracza

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
pl: Czarny gracz myśli…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
pl: Czarny gracz zbił białego piona <span font_style='italic'>w przelocie</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
pl: Biały gracz zbił czarnego piona <span font_style='italic'>w przelocie</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
pl: Biały gracz wygrywa

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
pl: Czarny gracz wygrywa

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
pl: Remis

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
pl: Awaria

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
pl: Czarny gracz jest w szachu i nie może się ruszyć.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
pl: Biały gracz jest w szachu i nie może się ruszyć.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
pl: Gracz nie może się ruszyć.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
pl: Żadna figura nie została zbita ani żaden pion nie ruszył się w ostatnich pięćdziesięciu ruchach.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
pl: Żadna figura nie została zbita ani żaden pion nie ruszył się w ostatnich 75 ruchach.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
pl: Czarnemu graczowi skończył się czas.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
pl: Białemu graczowi skończył się czas.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
pl: Ten sam stan szachownicy wystąpił trzy razy.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
pl: Ten sam stan szachownicy wystąpił pięć razy.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
pl: Żaden z graczy nie może spowodować mata.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
pl: Czarny gracz poddał grę.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
pl: Biały gracz poddał grę.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
pl: Gra została porzucona.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
pl: Zapis gry twierdzi, że gracz zmarł.

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
pl: Komputer nie wie, co robić. Gra nie może być kontynuowana.

en: _Abandon game
pl: _Porzuć grę

en: _Save game for later
pl: _Zapisz grę

en: _Discard game
pl: _Odrzuć grę

en: _Save game log
pl: _Zapisz przebieg gry

note: Title of claim draw dialog
en: Would you like to claim a draw?
pl: Zaproponować remis?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
pl: Można zaproponować remis, ponieważ minęło pięćdziesiąt ruchów bez bicia lub ruchu piona. Komputer może nadal zaproponować remis nawet, jeśli gracz zdecydował się kontynuować grę.

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
pl: Można zaproponować remis, ponieważ obecny stan szachownicy wystąpił trzy razy. Komputer może nadal zaproponować remis nawet, jeśli gracz zdecydował się kontynuować grę.

note: Option in claim draw dialog Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Keep Playing
pl: _Graj dalej

note: Option in claim draw dialog
en: _Claim Draw
pl: Zaproponuj _remis

en: Save this game before starting a new one?
pl: Zapisać bieżącą grę przed rozpoczęciem nowej?

note: Title of warning dialog when player clicks Resign
en: Are you sure you want to resign?
pl: Na pewno poddać grę?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
pl: Ma to sens, jeśli gra ma zostać zachowana jako zapis porażki.

note: Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Resign
pl: _Poddaj

en: A classic game of positional strategy
pl: Klasyczna gra strategiczna

en: This does not look like a valid PGN game.
pl: Nieprawidłowa gra PGN.

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
pl: Zapis gry

en: _Save
pl: _Zapisz

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
pl: Gra bez tytułu

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
pl: Pliki PGN

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: Failed to save game: %s
pl: Zapisanie gry się nie powiodło: %s

en: Save this game before loading another one?
pl: Zapisać tę grę przed wczytaniem innej?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
pl: Wczytanie gry

en: _Open
pl: _Otwórz

[ctx: chess-side]
en: White Side
pl: Strona białych

[ctx: chess-side]
en: Black Side
pl: Strona czarnych

[ctx: chess-side]
en: Human Side
pl: Strona człowieka

[ctx: chess-side]
en: Current Player
pl: Obecny gracz

[ctx: chess-move-format]
en: Human
pl: Czytelny dla człowieka

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
pl: Standardowa (szachowa) notacja algebraiczna

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
pl: Pełna notacja algebraiczna

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
pl: Symbole szachowe

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
pl: Prosty

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
pl: Ozdobny

[ctx: chess-player]
en: White
pl: Białe

[ctx: chess-player]
en: Black
pl: Czarne

[ctx: chess-player]
en: Alternate
pl: Naprzemiennie

[ctx: difficulty]
en: Easy
pl: Łatwy

[ctx: difficulty]
en: Normal
pl: Standardowy

[ctx: difficulty]
en: Hard
pl: Trudny

[ctx: clock-type]
en: Fischer
pl: Fischera

[ctx: clock-type]
en: Bronstein
pl: Bronsteina

[ctx: chess-opponent]
en: Human
pl: Człowiek
