gnome-games - en to uk translation catalogue (246 entries)

en: GNOME Chess
uk: Шахи GNOME

en: Play the classic two-player board game of chess
uk: Зіграти у класичні шахи (дошка на два гравці)

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
uk: GNOME шахи – проста гра у шахи. Ви можете грати з комп'ютером, вибравши з трьох рівнів складності, або з другом на вашому комп'ютері.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
uk: Прихильники комп'ютерних шахів оцінять сумісність GNOME шахів з практично усіма сучасними комп'ютерними шаховими рушіями і їхню здатність автоматичного визначення декількох популярних рушіїв (якщо такі встановлено).

en: The GNOME Project
uk: Проект GNOME

en: Chess
uk: Шахи

en: Chess Game
uk: Гра в шахи

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
uk: гра;стратегія;

en: The width of the window
uk: Ширина вікна

en: The width of the main window in pixels.
uk: Ширина головного вікна в точках.

en: The height of the window
uk: Висота вікна

en: The height of the main window in pixels.
uk: Висота головного вікна в точках.

en: A flag to enable maximized mode
uk: Дозволити режим розгорнутого вікна

en: The piece theme to use
uk: Тема фігур

en: A flag to enable move hints
uk: Увімкнути підказки ходів

en: A flag to enable board numbering
uk: Увімкнути нумерацію полів

en: The directory to open the save game dialog in
uk: Каталог зберігання гри

en: The directory to open the load game dialog in
uk: Каталог відкривання гри

en: The format to display moves in
uk: Формат показу ходів

en: The side of the board that is in the foreground
uk: Сторона дошки на передньому плані

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
uk: Тривалість гри у секундах (0 для необмеженого часу)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
uk: Тип годинника (звичайний/Фішера/Бронштейна)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
uk: Приріст таймера відповідно до типу годинника (1 секунда мінімум)

en: The board side to play as
uk: Сторона дошки, на якій грати

en: The last side the player played as
uk: Остання сторона гравця, за яку він грав

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
uk: Це потрібно, коли «грати за» чергується. Слід зазначити як чорну або білу.

en: The opponent player
uk: Гравець-суперник

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
uk: Може бути 'людиною' (грати проти іншої людини), '' (використовує перший доступний шаховий рушій) або назвою вказаного рушія для гри проти нього

en: Difficulty of the opponent chess engine
uk: Складність шахового рушія суперника

en: _New Game…
uk: _Нова гра…

en: _Open Game…
uk: _Відкрити гру…

en: _Save Game
uk: _Зберегти гру

en: _Save Game As…
uk: З_берегти гру як…

en: _Resign Game
uk: З_датися

en: _Preferences
uk: _Налаштування

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Chess
uk: _Про «Шахи»

en: Undo Move
uk: Скасувати хід

en: Main Menu
uk: Головне меню

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to Game Start
uk: Перейти на початок гри

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show Previous Move
uk: Показати попередній хід

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show Next Move
uk: Показати наступний хід

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show Current Move
uk: Показати поточний хід

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Start New Game
uk: Розпочати нову гру

[ctx: shortcut window]
en: Open Saved Game
uk: Відкрити збережену гру

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
uk: Призупинити гру

[ctx: shortcut window]
en: Save Game
uk: Зберегти гру

[ctx: shortcut window]
en: Save Game As…
uk: Зберегти гру як…

[ctx: shortcut window]
en: Undo Move
uk: Скасувати хід

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
uk: Відкрити головне меню

[ctx: shortcut window]
en: History
uk: Журнал

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to Game Start
uk: Перейти на початок гри

[ctx: shortcut window]
en: Show Previous Move
uk: Показати попередній хід

[ctx: shortcut window]
en: Show Next Move
uk: Показати наступний хід

[ctx: shortcut window]
en: Show Current Move
uk: Показати поточний хід

[ctx: shortcut window]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

en: New Game
uk: Нова гра

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Start
uk: По_чати

en: _Opposing Player
uk: Суп_ерник

en: _Play As
uk: Сторон_а гри

en: _Difficulty
uk: С_кладність

en: Time Limit
uk: Обмеження часу

en: _Use Time Limit
uk: О_бмеження часу

en: _Minutes Per Side
uk: _Хвилини на сторону

en: _Increment In Seconds
uk: З_більшення у секундах

en: Clock _Type
uk: Тип _годинника

en: _Board Orientation
uk: _Орієнтація дошки

en: _Move Format
uk: _Формат ходів

en: _Piece Style
uk: Стил_ь фігур

en: Board _Numbering
uk: Н_умерація полів

en: Move _Hints
uk: Підказки _ходів

en: Select Promotion Type
uk: Вибрати тип просування

en: _Queen
uk: Ко_ролева

en: _Knight
uk: К_інь

en: _Rook
uk: _Тура

en: _Bishop
uk: С_лон

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
uk: Не вдалося завантажити PGN: хід %s — хибний.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
uk: Хибний %s : %s у PGN, налаштовано таймер на безкінечність.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
uk: Неправильний тип годинника у PGN: %s, використовується звичайний годинник.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
uk: Неправильний рух годинника у PGN: %s, використовується звичайний годинник.

en: Paused
uk: Призупинено

en: Unpause the game
uk: Відновити гру

en: Pause the game
uk: Призупинити гру

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
uk: Білий пішак йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
uk: Білий пішак на %1$s б'є чорного пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
uk: Білий пішак на %1$s б'є чорну туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
uk: Білий пішак на %1$s б'є чорного коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
uk: Білий пішак на %1$s б'є чорного слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
uk: Білий пішак на %1$s б'є чорну королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
uk: Біла тура йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
uk: Біла тура на %1$s б'є чорного пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
uk: Біла тура на %1$s б'є чорну туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
uk: Біла тура на %1$s б'є чорного коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
uk: Біла тура на %1$s б'є чорного слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
uk: Біла тура на %1$s б'є чорну королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
uk: Білий кінь йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
uk: Білий кінь на %1$s б'є чорного пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
uk: Білий кінь на %1$s б'є чорну туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
uk: Білий кінь на %1$s б'є чорного коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
uk: Білий кінь на %1$s б'є чорного слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
uk: Білий кінь на %1$s б'є чорну королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
uk: Білий слон йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
uk: Білий слон на %1$s б'є чорного пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
uk: Білий слон на %1$s б'є чорну туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
uk: Білий слон на %1$s б'є чорного коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
uk: Білий слон на %1$s б'є чорного слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
uk: Білий слон на %1$s б'є чорну королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
uk: Біла королева йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
uk: Біла королева на %1$s б'є чорного пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
uk: Біла королева на %1$s б'є чорну туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
uk: Біла королева на %1$s б'є чорного коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
uk: Біла королева на %1$s б'є чорного слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
uk: Біла королева на %1$s б'є чорну королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
uk: Білий король йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
uk: Білий король на %1$s б'є чорного пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
uk: Білий король на %1$s б'є чорну туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
uk: Білий король на %1$s б'є чорного коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
uk: Білий король на %1$s б'є чорного слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
uk: Білий король на %1$s б'є чорну королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
uk: Чорний пішак йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
uk: Чорний пішак на %1$s б'є білого пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
uk: Чорний пішак на %1$s б'є білу туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
uk: Чорний пішак на %1$s б'є білого коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
uk: Чорний пішак на %1$s б'є білого слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
uk: Чорний пішак на %1$s б'є білу королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
uk: Чорна тура йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
uk: Чорна тура на %1$s б'є білого пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
uk: Чорна тура на %1$s б'є білу туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
uk: Чорна тура на %1$s б'є білого коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
uk: Чорна тура на %1$s б'є білого слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
uk: Чорна тура на %1$s б'є білу королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
uk: Чорний кінь йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
uk: Чорний кінь на %1$s б'є білого пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
uk: Чорний кінь на %1$s б'є білу туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
uk: Чорний кінь на %1$s б'є білого коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
uk: Чорний кінь на %1$s б'є білого слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
uk: Чорний кінь на %1$s б'є білу королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
uk: Чорний слон йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
uk: Чорний слон на %1$s б'є білого пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
uk: Чорний слон на %1$s б'є білу туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
uk: Чорний слон на %1$s б'є білого коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
uk: Чорний слон на %1$s б'є білого слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
uk: Чорний слон на %1$s б'є білу королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
uk: Чорна королева йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
uk: Чорна королева на %1$s б'є білого пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
uk: Чорна королева на %1$s б'є білу туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
uk: Чорна королева на %1$s б'є білого коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
uk: Чорна королева на %1$s б'є білого слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
uk: Чорна королева на %1$s б'є білу королеву на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
uk: Чорний король йде з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
uk: Чорний король на %1$s б'є білого пішака на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
uk: Чорний король на %1$s б'є білу туру на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
uk: Чорний король на %1$s б'є білого коня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
uk: Чорний король на %1$s б'є білого слона на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
uk: Чорний король на %1$s б'є білу королеву на %2$s

en: White castles kingside
uk: Рокірування білих з боку короля

en: White castles queenside
uk: Рокірування білих з боку королеви

en: Black castles kingside
uk: Рокірування чорних з боку короля

en: Black castles queenside
uk: Рокірування чорних з боку королеви

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
uk: Білий пішак на %1$s бере чорного пішака на %2$s на проході

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
uk: Чорний пішак на %1$s бере білого пішака на %2$s на проході

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
uk: Почати гру

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
uk: Показати версію випуску

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
uk: GNOME шахи можуть відкрити лише один PGN за один раз

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
uk: Шаховий рушій не встановлено. Ви не зможете зіграти із комп'ютерним гравцем.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
uk: Шах білим

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
uk: Шах чорним

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
uk: Хід білих

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
uk: Білі думають…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
uk: Хід чорних

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
uk: Чорні думають…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
uk: Чорні беруть білого пішака <span font_style='italic'>на проході</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
uk: Білі беруть чорного пішака <span font_style='italic'>на проході</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
uk: Білі перемогли

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
uk: Чорні перемогли

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
uk: Гра закінчилась нічиєю

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
uk: Оце тобі!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
uk: Чорні під шахом і не можуть ходити.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
uk: Білі під шахом і не можуть ходити.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
uk: У гравця не лишилося ходів.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
uk: Не було взято жодної фігури або пішаки не ходили за останні п'ятдесят ходів.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
uk: Не було взято жодної фігури або пішаки не ходили за останні 75 ходів.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
uk: У чорних вичерпався час.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
uk: У білих вичерпався час.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
uk: Одна й та сама позиція трапилася три рази.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
uk: Одна й та сама позиція трапилася п'ять разів.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
uk: Жоден з гравців не може поставити мат.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
uk: Чорний гравець здався.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
uk: Білий гравець здався.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
uk: Гру покинуто.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
uk: Журнал гри повідомляє, що гравець помер!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
uk: Комп'ютер спантеличений. Гру неможливо продовжити.

en: Save Game?
uk: Зберегти гру?

en: _Abandon Game
uk: Зали_шити гру

en: Save game for later
uk: Зберегти гру для продовження пізніше

en: _Discard Game
uk: Від_мовитися від гри

en: Save game log
uk: Зберегти журнал гри

en: Would you like to claim a draw?
uk: Оголосити нічию?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
uk: Ви можете оголосити нічию, оскільки протягом п'ятдесяти ходів не відбулося взяття фігури або заміни пішака на іншу фігуру. (Комп'ютерний гравець може також проголосити нічию, навіть якщо ви захочете продовжити гру.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
uk: Ви можете оголосити нічию, оскільки поточну позицію на дошці було повторено три рази. (Комп'ютерний гравець може також проголосити нічию, навіть якщо ви захочете продовжити гру.)

en: _Keep Playing
uk: _Грати далі

en: _Claim Draw
uk: Запропонувати ні_чию

en: By starting a new game now, unsaved progress would be lost.
uk: Якщо розпочати нову гру зараз, незбережений поступ у грі буде втрачено.

en: Are you sure you want to resign?
uk: Здатися?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
uk: Це має сенс, якщо Ви плануєте зберегти гру для реєстрації вашої поразки.

en: _Resign
uk: З_датися

en: A classic game of positional strategy
uk: Класична гра в позиційну стратегію

en: Error Loading PGN File
uk: Помилка під час завантаження файла PGN

en: This does not look like a valid PGN game.
uk: Це не схоже на правильну гру PGN.

en: _OK
uk: _Гаразд

en: Invalid Move
uk: Некоректний хід

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
uk: Зберегти гру

en: _Save
uk: _Зберегти

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
uk: Неназвана шахова гра

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
uk: Файли PGN

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
uk: Всі файли

en: Save Error
uk: Помилка збереження

en: Failed to save game: %s
uk: Не вдалося зберегти гру: %s

en: Save this game before loading another one?
uk: Зберегти гру перед завантаженням іншої?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
uk: Завантажити гру

en: _Open
uk: _Відкрити

[ctx: chess-side]
en: White Side
uk: Сторона білих

[ctx: chess-side]
en: Black Side
uk: Сторона чорних

[ctx: chess-side]
en: Human Side
uk: Сторона людини

[ctx: chess-side]
en: Current Player
uk: Поточний гравець

[ctx: chess-move-format]
en: Human
uk: Людина

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
uk: Стандартний алгебраїчний

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
uk: Довгий алгебраїчний

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
uk: Фігурка

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
uk: Проста

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
uk: Химерна

[ctx: chess-player]
en: White
uk: Білі

[ctx: chess-player]
en: Black
uk: Чорні

[ctx: chess-player]
en: Alternate
uk: Чергувати

[ctx: difficulty]
en: Easy
uk: Легко

[ctx: difficulty]
en: Normal
uk: Звичайно

[ctx: difficulty]
en: Hard
uk: Складно

[ctx: clock-type]
en: Fischer
uk: Фішер

[ctx: clock-type]
en: Bronstein
uk: Бронштайн

[ctx: chess-opponent]
en: Human
uk: Людина
