gnome-chess - en to tr translation catalogue (242 entries)

en: GNOME Chess
tr: GNOME Satranç

en: Play the classic two-player board game of chess
tr: Klasik iki oyunculu satranç oyununu oyna

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
tr: GNOME Satranç, basit satranç oyunudur. Üç başka zorluk düzeyinde bilgisayara ya da arkadaşınıza karşı oynayabilirsiniz.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
tr: Bilgisayarlı satranç meraklıları, GNOME Satrançʼın neredeyse tüm çağdaş bilgisayar satranç motorları ile uyumluluğunu ve eğer kuruluysa birçok gözde satranç motorunu kendiliğinden algılama yeteneğini takdir edecektir.

en: Chess
tr: Satranç

en: Chess Game
tr: Satranç Oyunu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
tr: GNOME Chess;Chess;game;strategy;oyun;strateji;GNOME Satranç;Satranç;

en: The width of the window
tr: Pencere genişliği

en: The width of the main window in pixels.
tr: Benek olarak ana pencerenin genişliği.

en: The height of the window
tr: Pencere yüksekliği

en: The height of the main window in pixels.
tr: Ana pencerenin benek olarak yüksekliği.

en: A flag to enable maximized mode
tr: Ekranı kaplama kipini etkinleştirmek için bir im

en: The piece theme to use
tr: Kullanılacak parça teması

en: A flag to enable move hints
tr: Hamle ipuçlarını etkinleştirmek için bir im

en: A flag to enable board numbering
tr: Tahta numaralandırmasını etkinleştirmek için bir im

en: The directory to open the save game dialog in
tr: Oyun kaydetme penceresinde açılacak dizin

en: The directory to open the load game dialog in
tr: Oyun yükleme penceresinde açılacak dizin

en: The format to display moves in
tr: Hamlelerin gösterilme biçimi

en: The side of the board that is in the foreground
tr: Oyun tahtasının ön tarafta olan bölümü

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
tr: Oyunun saniye türünden uzunluğu (süresiz olması için 0 gir)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
tr: Saat türü (basit/fischer/bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
tr: Saat türüne karşılık olarak ayarlanmış zamanlayıcı duyarlılığı (en az 1 saniye)

en: The board side to play as
tr: Tahtada oynanacak taraf

en: The last side the player played as
tr: Oyuncunun en son oynadığı taraf

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
tr: Oyuncu tarafı değişken olarak ayarlandığında buna gereksinilir. Bu değer yalnızca siyah ya da beyaz olarak ayarlanmalıdır.

en: The opponent player
tr: Rakip oyuncu

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
tr: Rakip olarak 'human' (insan) (başka bir insana karşı), '' (var olan ilk satranç motoru) veya belirli bir satranç motorunun adı olabilir

en: Difficulty of the opponent chess engine
tr: Rakip satranç motorunun zorluk düzeyi

en: _New Game…
tr: _Yeni Oyun…

en: _Open Game…
tr: Oyun _Aç…

en: _Save Game
tr: Oyunu _Kaydet

en: _Save Game As…
tr: Oyunu Farklı _Kaydet…

en: _Resign Game
tr: Oyundan Ç_ekil

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Chess
tr: Satranç _Hakkında

en: Undo Move
tr: Hamleyi Geri Al

en: Main Menu
tr: Ana Menü

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to Game Start
tr: Oyun Başlangıcına Dön

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show Previous Move
tr: Önceki Hamleyi Göster

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show Next Move
tr: Sonraki Hamleyi Göster

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show Current Move
tr: Geçerli Hamleyi Göster

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Start New Game
tr: Yeni Oyun Başlat

[ctx: shortcut window]
en: Open Saved Game
tr: Kayıtlı Oyunu Aç

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
tr: Oyunu Duraklat

[ctx: shortcut window]
en: Save Game
tr: Oyunu Kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Save Game As…
tr: Oyunu Farklı Kaydet…

[ctx: shortcut window]
en: Undo Move
tr: Hamleyi Geri Al

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
tr: Ana Menüyü Aç

[ctx: shortcut window]
en: History
tr: Geçmiş

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to Game Start
tr: Oyun Başlangıcına Dön

[ctx: shortcut window]
en: Show Previous Move
tr: Önceki Hamleyi Göster

[ctx: shortcut window]
en: Show Next Move
tr: Sonraki Hamleyi Göster

[ctx: shortcut window]
en: Show Last Move
tr: Son Hamleyi Göster

[ctx: shortcut window]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
tr: Yardımı Göster

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayollarını Göster

en: New Game
tr: Yeni Oyun

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Start
tr: _Başlat

en: _Opposing Player
tr: _Rakip Oyuncu

en: _Play As
tr: _Şunu Oyna

en: _Difficulty
tr: _Zorluk

en: Time Limit
tr: Zaman Sınırı

en: _Use Time Limit
tr: _Zaman Sınırı Kullan

en: _Minutes Per Side
tr: _Oyuncu Başına Dakika

en: _Increment In Seconds
tr: _Saniyede Artış

en: Clock _Type
tr: Saat _Türü

en: _Board Orientation
tr: _Tahta Yönelimi

en: _Move Format
tr: _Hamle Biçimi

en: _Piece Style
tr: _Taş Biçemi

en: Board _Numbering
tr: Tahta _Numaralandırma

en: Move _Hints
tr: Hamle _Önerileri

en: Select Promotion Type
tr: Terfi Türü Seç

en: _Queen
tr: _Vezir

en: _Knight
tr: _At

en: _Rook
tr: _Kale

en: _Bishop
tr: _Fil

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
tr: PGN yüklenemedi: %s hamlesi geçersiz.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
tr: Geçersiz %s : PGNʼde %s, zamanlayıcı sonsuz olarak ayarlanıyor.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
tr: PGNʼde geçersiz saat türü: %s, basit bir saat kullanılıyor.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
tr: PGNʼde geçersiz zamanlayıcı artımı: %s, basit bir saat kullanılıyor.

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Unpause the game
tr: Oyunu sürdür

en: Pause the game
tr: Oyunu duraklat

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
tr: Beyaz piyon %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz piyon %2$s karesindeki siyah piyonu alır

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz piyon %2$s karesindeki siyah kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz piyon %2$s karesindeki siyah atı alır

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz piyon %2$s karesindeki siyah fili alır

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz piyon %2$s karesindeki siyah veziri alır

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
tr: Beyaz kale %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz kale %2$s karesindeki siyah piyonu alır

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz kale %2$s karesindeki siyah kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz kale %2$s karesindeki siyah atı alır

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz kale %2$s karesindeki siyah fili alır

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz kale %2$s karesindeki siyah veziri alır

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
tr: Beyaz at %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz at %2$s karesindeki siyah piyonu alır

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz at %2$s karesindeki siyah kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz at %2$s karesindeki siyah atı alır

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz at %2$s karesindeki siyah fili alır

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz at %2$s karesindeki siyah veziri alır

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
tr: Beyaz fil %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz fil %2$s karesindeki siyah piyonu alır

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz fil %2$s karesindeki siyah kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz fil %2$s karesindeki siyah atı alır

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz fil %2$s karesindeki siyah fili alır

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz fil %2$s karesindeki siyah veziri alır

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
tr: Beyaz vezir %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz vezir %2$s karesindeki siyah piyonu alır

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz vezir %2$s karesindeki siyah kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz vezir %2$s karesindeki siyah atı alır

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz vezir %2$s karesindeki siyah fili alır

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz vezir %2$s karesindeki siyah veziri alır

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
tr: Beyaz şah %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz şah %2$s karesindeki siyah piyonu alır

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz şah %2$s karesindeki siyah kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz şah %2$s karesindeki siyah atı alır

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz şah %2$s karesindeki siyah fili alır

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki beyaz şah %2$s karesindeki siyah veziri alır

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
tr: Siyah piyon %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah piyon %2$s karesindeki beyaz piyonu alır

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah piyon %2$s karesindeki beyaz kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah piyon %2$s karesindeki beyaz atı alır

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah piyon %2$s karesindeki beyaz fili alır

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah piyon %2$s karesindeki beyaz veziri alır

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
tr: Siyah kale %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah kale %2$s karesindeki beyaz piyonu alır

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah kale %2$s karesindeki beyaz kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah kale %2$s karesindeki beyaz atı alır

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah kale %2$s karesindeki beyaz fili alır

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah kale %2$s karesindeki beyaz veziri alır

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
tr: Siyah at %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah at %2$s karesindeki beyaz piyonu alır

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah at %2$s karesindeki beyaz kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah at %2$s karesindeki beyaz atı alır

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah at %2$s karesindeki beyaz fili alır

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah at %2$s karesindeki beyaz veziri alır

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
tr: Siyah fil %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah fil %2$s karesindeki beyaz piyonu alır

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah fil %2$s karesindeki beyaz kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah fil %2$s karesindeki beyaz atı alır

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah fil %2$s karesindeki beyaz fili alır

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah fil %2$s karesindeki beyaz veziri alır

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
tr: Siyah vezir %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah vezir %2$s karesindeki beyaz piyonu alır

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah vezir %2$s karesindeki beyaz kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah vezir %2$s karesindeki beyaz atı alır

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah vezir %2$s karesindeki beyaz fili alır

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah vezir %2$s karesindeki beyaz veziri alır

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
tr: Siyah şah %1$s karesinden %2$s karesine taşınır

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah şah %2$s karesindeki beyaz piyonu alır

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah şah %2$s karesindeki beyaz kaleyi alır

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah şah %2$s karesindeki beyaz atı alır

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah şah %2$s karesindeki beyaz fili alır

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
tr: %1$s karesindeki siyah şah %2$s karesindeki beyaz veziri alır

en: White castles kingside
tr: Beyaz, şah kanadına rok attı

en: White castles queenside
tr: Beyaz, vezir kanadına rok attı

en: Black castles kingside
tr: Siyah, şah kanadına rok attı

en: Black castles queenside
tr: Siyah, vezir kanadına rok attı

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
tr: %1$s karesindeki beyaz piyon, %2$s karesindeki siyah piyonu geçerken alır

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
tr: %1$s karesindeki siyah piyon, %2$s karesindeki beyaz piyonu geçerken alır

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
tr: Oyun Başlıyor

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
tr: Yayım sürümünü göster

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
tr: GNOME Satranç, aynı anda yalnızca tek PGN açabilir.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
tr: Kurulu hiçbir satranç motoru yok. Bilgisayara karşı oynayamayacaksınız.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
tr: Beyazʼa Şah Çekiliyor

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
tr: Siyahʼa Şah Çekiliyor

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
tr: Beyazʼın Sırası

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
tr: Beyaz Düşünüyor…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
tr: Siyahʼın Sırası

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
tr: Siyah Düşünüyor…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
tr: Siyah, Beyazʼın piyonunu <span font_style='italic'>geçerken alır</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
tr: Beyaz, Siyahʼın piyonunu <span font_style='italic'>geçerken alır</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
tr: Beyaz Kazandı

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
tr: Siyah Kazandı

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
tr: Oyun Berabere

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
tr: Amanın!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
tr: Siyahʼa şah çekiliyor ve hareket edemez, şah mat.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
tr: Beyazʼa şah çekiliyor ve hareket edemez, şah mat.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
tr: Oyuncu hareket edemiyor.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
tr: Elli hamledir hiçbir taş yenmedi ya da herhangi bir piyon hareket ettirilmedi.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
tr: 75 hamledir hiçbir taş yenmedi ya da herhangi bir piyon hareket ettirilmedi.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
tr: Siyahʼın süresi doldu.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
tr: Beyazʼın süresi doldu.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
tr: Tahtadaki taşların dizilimi üçüncü kez aynı konumda.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
tr: Tahtadaki taşların dizilimi beşinci kez aynı konumda.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
tr: Hiçbir oyuncu şah mat yapamıyor.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
tr: Siyah oyundan çekildi.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
tr: Beyaz oyundan çekildi.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
tr: Oyun yarıda kesildi.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
tr: Oyun günlüğü bir oyuncunun öldüğünü söylüyor!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
tr: Bilgisayar oyuncusunun kafası karıştı. Oyun süremiyor.

en: Save Game?
tr: Oyun Kaydedilsin Mi?

en: _Abandon Game
tr: _Oyunu Yarıda Kes

en: Save game for later
tr: Oyunu sonrası için kaydet

en: _Discard Game
tr: Oyunu _Gözden Çıkar

en: Save game log
tr: Oyun günlüğünü kaydet

en: Would you like to claim a draw?
tr: Beraberlik için istekte bulunmak ister misiniz?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
tr: Beraberlik isteminde bulunabilirsiniz çünkü elli hamle yakalama veya piyon ilerlemesi olmadan geçti. (Oyunu sürdürmeyi seçseniz de bilgisayar çekilmeyi isteyebilir.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
tr: Beraberlik isteminde bulunabilirsiniz çünkü var olan kurulu konum üç kez oluştu. (Oyunu sürdürmeyi seçseniz de bilgisayar çekilmeyi isteyebilir.)

en: _Keep Playing
tr: Oynamayı _Sürdür

en: _Claim Draw
tr: _Beraberlik İste

en: By starting a new game now, unsaved progress would be lost.
tr: Şimdi yeni oyun başlatırsanız kaydedilmemiş ilerleme yitecek.

en: Are you sure you want to resign?
tr: Oyundan çekilmek istediğinize emin misiniz?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
tr: Eğer oyunu aleyhinize kaydetmek istiyorsanız bu mantıklı olabilir.

en: _Resign
tr: _Çekil

en: Error Loading PGN File
tr: PGN Dosyası Yüklenirken Hata

en: This does not look like a valid PGN game.
tr: Bu geçerli bir PGN oyunu gibi görünmüyor.

en: _OK
tr: _Tamam

en: Invalid Move
tr: Geçersiz Hamle

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
tr: Satranç Oyununu Kaydet

en: _Save
tr: _Kaydet

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
tr: Adsız Satranç Oyunu

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
tr: PGN dosyaları

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Save Error
tr: Kayıt Hatası

en: Failed to save game: %s
tr: Oyun kaydedilemedi: %s

en: Save this game before loading another one?
tr: Başka oyun yüklenmeden önce bu oyun kaydedilsin mi?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
tr: Satranç Oyununu Yükle

en: _Open
tr: _Aç

[ctx: chess-side]
en: White Side
tr: Beyaz Taraf

[ctx: chess-side]
en: Black Side
tr: Siyah Taraf

[ctx: chess-side]
en: Human Side
tr: İnsan Tarafı

[ctx: chess-side]
en: Current Player
tr: Şu Anki Oyuncu

[ctx: chess-move-format]
en: Human
tr: İnsan

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
tr: Standart Cebirsel

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
tr: Uzun Cebirsel

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
tr: Heykelcik

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
tr: Basit

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
tr: Fantezi

[ctx: chess-player]
en: White
tr: Beyaz

[ctx: chess-player]
en: Black
tr: Siyah

[ctx: chess-player]
en: Alternate
tr: Değişken

[ctx: difficulty]
en: Easy
tr: Kolay

[ctx: difficulty]
en: Normal
tr: Olağan

[ctx: difficulty]
en: Hard
tr: Zor

[ctx: chess-opponent]
en: Human
tr: İnsan
