gnome-chess - en to sv translation catalogue (240 entries)

en: GNOME Chess
sv: GNOME Schack

en: Play the classic two-player board game of chess
sv: Spela schack, det klassiska brädspelet för två spelare

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
sv: GNOME Schack är ett enkelt schackspel. Du kan spela mot din dator på tre olika svårighetsnivåer, eller mot en vän vid din dator.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
sv: Datorschacksentusiaster kommer uppskatta den kompatibilitet GNOME Schack har med nästan alla moderna datorschackmotorer, och dess förmåga att upptäcka flera populära motorer automatiskt om de finns installerade.

en: Chess
sv: Schack

en: Chess Game
sv: Schackspel

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
sv: spel;strategi;

en: The width of the window
sv: Bredden på fönstret

en: The width of the main window in pixels.
sv: Bredden på huvudfönstret i bildpunkter.

en: The height of the window
sv: Höjden på fönstret

en: The height of the main window in pixels.
sv: Höjden på huvudfönstret i bildpunkter.

en: A flag to enable maximized mode
sv: En flagga för att aktivera maximerat läge

en: The piece theme to use
sv: Pjästemat att använda

en: A flag to enable move hints
sv: En flagga för att aktivera dragtips

en: A flag to enable board numbering
sv: En flagga för att aktivera brädnumrering

en: The directory to open the save game dialog in
sv: Katalogen där dialogen Spara spel öppnas i

en: The directory to open the load game dialog in
sv: Katalogen där dialogen Läs in spel öppnas i

en: The format to display moves in
sv: Formatet att visa drag i

en: The side of the board that is in the foreground
sv: Sidan av brädet som är i förgrunden

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
sv: Speltiden för ett spel i sekunder (0 för ingen gräns)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
sv: Typen av klocka (simple/fischer/bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
sv: Tidsökningen som satts för motsvarande klocktyp (minst 1 sekund)

en: The board side to play as
sv: Sidan av brädet att spela som

en: The last side the player played as
sv: Den senaste sidan spelaren spelade som

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
sv: Detta behövs då play-as är satt till växla. Detta ska endast ställas in till black (svart) eller white (vit).

en: The opponent player
sv: Motståndaren

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
sv: Kan vara "human" (spela mot en annan mänsklig spelare), "" (använd första tillgängliga schackmotor) eller namnet på en specifik motor att spela mot

en: Difficulty of the opponent chess engine
sv: Svårighetsgrad för motståndarens schackmotor

en: _New Game…
sv: _Nytt spel…

en: _Open Game…
sv: Ö_ppna spel…

en: _Save Game
sv: _Spara spel

en: _Save Game As…
sv: _Spara spel som…

en: _Resign Game
sv: _Lämna spelet

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Chess
sv: _Om Schack

en: Undo Move
sv: Ångra drag

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to Game Start
sv: Gå tillbaka till spelets start

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show Previous Move
sv: Visa föregående drag

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show Next Move
sv: Visa nästa drag

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show Current Move
sv: Visa aktuellt drag

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Start New Game
sv: Starta nytt spel

[ctx: shortcut window]
en: Open Saved Game
sv: Öppna sparat spel

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
sv: Gör paus i spelet

[ctx: shortcut window]
en: Save Game
sv: Spara spel

[ctx: shortcut window]
en: Save Game As…
sv: Spara spel som…

[ctx: shortcut window]
en: Undo Move
sv: Ångra drag

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
sv: Öppna huvudmeny

[ctx: shortcut window]
en: History
sv: Historik

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to Game Start
sv: Gå tillbaka till spelets start

[ctx: shortcut window]
en: Show Previous Move
sv: Visa föregående drag

[ctx: shortcut window]
en: Show Next Move
sv: Visa nästa drag

[ctx: shortcut window]
en: Show Last Move
sv: Visa senaste drag

[ctx: shortcut window]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

en: New Game
sv: Nytt spel

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Start
sv: _Starta

en: _Opposing Player
sv: _Motståndare

en: _Play As
sv: S_pela som

en: _Difficulty
sv: S_vårighetsgrad

en: Time Limit
sv: Tidsgräns

en: _Use Time Limit
sv: _Använd tidsgräns

en: _Minutes Per Side
sv: _Minuter per sida

en: _Increment In Seconds
sv: Ökn_ing i sekunder

en: Clock _Type
sv: Klock_typ

en: _Board Orientation
sv: _Brädorientering

en: _Move Format
sv: _Dragformat

en: _Piece Style
sv: _Pjässtil

en: Board _Numbering
sv: Bräd_numrering

en: Move _Hints
sv: Drag_tips

en: Select Promotion Type
sv: Välj promoveringstyp

en: _Queen
sv: _Drottning

en: _Knight
sv: _Springare

en: _Rook
sv: _Torn

en: _Bishop
sv: _Löpare

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
sv: Kunde inte läsa in PGN: draget %s är ogiltigt.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
sv: Ogiltig %s : %s i PGN, sätter klocka till oändligheten.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
sv: Ogiltig klocktyp i PGN: %s, använder en enkel klocka.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
sv: Ogiltig tidsökning i PGN: %s, använder en enkel klocka.

en: Paused
sv: Pausad

en: Unpause the game
sv: Fortsätt spelet

en: Pause the game
sv: Gör paus i spelet

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
sv: Vit bonde flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
sv: Vit bonde på %1$s slår svart bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
sv: Vit bonde på %1$s slår svart torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
sv: Vit bonde på %1$s slår svart springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
sv: Vit bonde på %1$s slår svart löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
sv: Vit bonde på %1$s slår svart dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
sv: Vitt torn flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
sv: Vitt torn på %1$s slår svart bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
sv: Vitt torn på %1$s slår svart torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
sv: Vitt torn på %1$s slår svart springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
sv: Vitt torn på %1$s slår svart löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
sv: Vitt torn på %1$s slår svart dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
sv: Vit springare flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
sv: Vit springare på %1$s slår svart bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
sv: Vit springare på %1$s slår svart torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
sv: Vit springare på %1$s slår svart springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
sv: Vit springare på %1$s slår svart löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
sv: Vit springare på %1$s slår svart dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
sv: Vit löpare flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
sv: Vit löpare på %1$s slår svart bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
sv: Vit löpare på %1$s slår svart torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
sv: Vit löpare på %1$s slår svart springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
sv: Vit löpare på %1$s slår svart löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
sv: Vit löpare på %1$s slår svart dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
sv: Vit dam flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
sv: Vit dam på %1$s slår svart bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
sv: Vit dam på %1$s slår svart torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
sv: Vit dam på %1$s slår svart springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
sv: Vit dam på %1$s slår svart löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
sv: Vit dam på %1$s slår svart dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
sv: Vit kung flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
sv: Vit kung på %1$s slår svart bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
sv: Vit kung på %1$s slår svart torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
sv: Vit kung på %1$s slår svart springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
sv: Vit kung på %1$s slår svart löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
sv: Vit kung på %1$s slår svart dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
sv: Svart bonde flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
sv: Svart bonde på %1$s slår vit bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
sv: Svart bonde på %1$s slår vitt torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
sv: Svart bonde på %1$s slår vit springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
sv: Svart bonde på %1$s slår vit löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
sv: Svart bonde på %1$s slår vit dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
sv: Svart torn flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
sv: Svart torn på %1$s slår vit bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
sv: Svart torn på %1$s slår vitt torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
sv: Svart torn på %1$s slår vit springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
sv: Svart torn på %1$s slår vit löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
sv: Svart torn på %1$s slår vit dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
sv: Svart springare flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
sv: Svart springare på %1$s slår vit bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
sv: Svart springare på %1$s slår vitt torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
sv: Svart springare på %1$s slår vit springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
sv: Svart springare på %1$s slår vit löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
sv: Svart springare på %1$s slår vit dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
sv: Svart löpare flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
sv: Svart löpare på %1$s slår vit bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
sv: Svart löpare på %1$s slår vitt torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
sv: Svart löpare på %1$s slår vit springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
sv: Svart löpare på %1$s slår vit löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
sv: Svart löpare på %1$s slår vit dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
sv: Svart dam flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
sv: Svart dam på %1$s slår vit bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
sv: Svart dam på %1$s slår vitt torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
sv: Svart dam på %1$s slår vit springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
sv: Svart dam på %1$s slår vit löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
sv: Svart dam på %1$s slår vit dam på %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
sv: Svart kung flyttar från %1$s till %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
sv: Svart kung på %1$s slår vit bonde på %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
sv: Svart kung på %1$s slår vitt torn på %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
sv: Svart kung på %1$s slår vit springare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
sv: Svart kung på %1$s slår vit löpare på %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
sv: Svart kung på %1$s slår vit dam på %2$s

en: White castles kingside
sv: Vit gör en kort rockad

en: White castles queenside
sv: Vit gör en lång rockad

en: Black castles kingside
sv: Svart gör en kort rockad

en: Black castles queenside
sv: Svart gör en lång rockad

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
sv: Vit bonde på %1$s slår svart bonde på %2$s en passant

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
sv: Svart bonde på %1$s slår vit bonde på %2$s en passant

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
sv: Spelstart

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
sv: Visa utgåvans version

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
sv: GNOME Schack kan endast öppna en PGN-fil åt gången.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
sv: Ingen schackmotor är installerad. Du kommer inte kunna spela mot datorn.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
sv: Vit står i schack

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
sv: Svart står i schack

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
sv: Vit vid draget

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
sv: Vit tänker…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
sv: Svart vid draget

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
sv: Svart tänker…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
sv: Svart slog vit bonde <span font_style='italic'>en passant</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
sv: Vit slog svart bonde <span font_style='italic'>en passant</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
sv: Vit vinner

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
sv: Svart vinner

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
sv: Spelet är oavgjort

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
sv: Hoppsan!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
sv: Svart står i schack och kan inte flytta.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
sv: Vit står i schack och kan inte flytta.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
sv: Spelaren kan inte göra ett drag.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
sv: Ingen pjäs har slagits och ingen bonde har flyttats på femtio drag.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
sv: Ingen pjäs har slagits och ingen bonde har flyttats på 75 drag.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
sv: Svart har slut på tid.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
sv: Vit har slut på tid.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
sv: Samma ställning på brädet har uppkommit tre gånger.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
sv: Samma ställning på brädet har uppkommit fem gånger.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
sv: Ingen av spelarna kan åstadkomma schackmatt.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
sv: Svart har lämnat spelet.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
sv: Vit har lämnat spelet.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
sv: Spelet har övergivits.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
sv: Spelloggen säger att en spelare dog!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
sv: Datorspelaren är förvirrad. Spelet kan inte fortsätta.

en: Save Game?
sv: Spara spel?

en: _Abandon Game
sv: Ö_verge spelet

en: Save game for later
sv: Spara spelet till senare

en: _Discard Game
sv: _Kassera spel

en: Save game log
sv: Spara spellogg

en: Would you like to claim a draw?
sv: Vill du begära remi?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
sv: Du kan begära remi eftersom 50 drag har förflutit utan att någon pjäs slagits ut eller att någon bonde flyttats. (Datorspelaren kan fortfarande välja att begära remi även om du väljer att fortsätta spela.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
sv: Du kan begära remi eftersom den aktuella positionen på brädet har inträffat tre gånger. (Datorspelaren kan fortfarande välja att begära remi även om du väljer att fortsätta spela.)

en: _Keep Playing
sv: _Fortsätt spela

en: _Claim Draw
sv: Begär _remi

en: By starting a new game now, unsaved progress would be lost.
sv: Genom att starta ett nytt spel nu kommer osparade framsteg att gå förlorade.

en: Are you sure you want to resign?
sv: Är du säker att du vill lämna spelet?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
sv: Detta är lämpligt om du tänker spara spelet som dokumentation över din förlust.

en: _Resign
sv: _Lämna spelet

en: Error Loading PGN File
sv: Fel vid inläsning av PGN-fil

en: This does not look like a valid PGN game.
sv: Detta ser inte ut som ett giltigt PGN-spel.

en: Invalid Move
sv: Ogiltigt drag

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
sv: Spara schackparti

en: _Save
sv: _Spara

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
sv: Titellöst schackparti

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
sv: PGN-filer

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
sv: Alla filer

en: Save Error
sv: Fel vid sparning

en: Failed to save game: %s
sv: Misslyckades med att spara spelet: %s

en: Save this game before loading another one?
sv: Spara detta spel innan ett nytt läses in?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
sv: Läs in schackparti

en: _Open
sv: _Öppna

[ctx: chess-side]
en: White Side
sv: Vit sida

[ctx: chess-side]
en: Black Side
sv: Svart sida

[ctx: chess-side]
en: Human Side
sv: Mänsklig sida

[ctx: chess-side]
en: Current Player
sv: Aktuell spelare

[ctx: chess-move-format]
en: Human
sv: Mänsklig

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
sv: Standardnotation

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
sv: Lång notation

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
sv: Figurin

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
sv: Enkel

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
sv: Vacker

[ctx: chess-player]
en: White
sv: Vit

[ctx: chess-player]
en: Black
sv: Svart

[ctx: chess-player]
en: Alternate
sv: Växla

[ctx: difficulty]
en: Easy
sv: Lätt

[ctx: difficulty]
en: Hard
sv: Svårt

[ctx: chess-opponent]
en: Human
sv: Mänsklig
