gnome-chess master - en to de translation catalogue (240 entries)

en: GNOME Chess
de: GNOME Schach

en: Play the classic two-player board game of chess
de: Das klassische Zwei-Spieler-Brettspiel Schach spielen

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
de: Schach ist ein einfaches Schachspiel. Man kann auf drei Schwierigkeitsgraden gegen den Rechner spielen, oder gegen einen Freund am selben Rechner.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
de: Schach-Enthusiasten werden die Kompatibilität von Schach zu nahezu allen modernen Schachprogrammen und die Fähigkeit, die installierten Programme automatisch zu erkennen, zu schätzen wissen.

en: Chess
de: Schach

en: Chess Game
de: Schachspiel

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
de: Spiel;Strategie;

en: The width of the window
de: Die Breite des Fensters

en: The width of the main window in pixels.
de: Die angeforderte Breite des Hauptfensters in Pixel.

en: The height of the window
de: Die Höhe des Fensters

en: The height of the main window in pixels.
de: Die angeforderte Höhe des Hauptfensters in Pixel.

en: A flag to enable maximized mode
de: Legt fest, ob das Fenster maximiert angezeigt wird

en: The piece theme to use
de: Zu verwendendes Thema der Figuren

en: A flag to enable move hints
de: Legt fest, ob Tipps angezeigt werden

en: A flag to enable board numbering
de: Legt fest, ob die Brettnummerierung aktiviert wird

en: The directory to open the save game dialog in
de: Der Ordner, in dem der »Spiel speichern«-Dialog geöffnet werden soll

en: The directory to open the load game dialog in
de: Der Ordner, in dem der »Spiel laden«-Dialog geöffnet werden soll

en: The format to display moves in
de: Das Format, in dem Züge dargestellt werden

en: The side of the board that is in the foreground
de: Die Seite des Spielbretts, die im Vordergrund liegt

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
de: Die Spieldauer in Sekunden (0 bedeutet keine Beschränkung)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
de: Der Typ der Uhr (einfach/Fischer/Bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
de: Der Zählerschritt entsprechend des Uhrtyps (Minimum: 1 Sekunde)

en: The board side to play as
de: Die Spielerpartei

en: The last side the player played as
de: Die letzte Seite des Spielers

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
de: Dies ist notwendig, wenn »Spielen als« auf »abwechselnd« eingestellt ist. Sollte normalerweise auf »Schwarz« oder »Weiß« eingestellt werden.

en: The opponent player
de: Der gegnerische Spieler

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
de: Kann »human« sein (ein anderer menschlicher Gegner), » « (die zuerst verfügbare Schach-Engine) oder der Name einer bestimmten Schach-Engine, gegen die gespielt werden soll

en: Difficulty of the opponent chess engine
de: Spielstufe der gegnerischen Schach-Engine

en: _New Game…
de: _Neues Spiel …

en: _Open Game…
de: Spiel _öffnen …

en: _Save Game
de: Spiel _speichern

en: _Save Game As…
de: Spiel _speichern unter …

en: _Resign Game
de: Spiel a_ufgeben

en: _Preferences
de: _Einstellungen

en: _Keyboard Shortcuts
de: Tasten_kombinationen

en: _Help
de: _Hilfe

en: _About Chess
de: _Info zu Schach

en: Undo Move
de: Zug rückgängig machen

en: Main Menu
de: Hauptmenü

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to Game Start
de: Zurück zum Spielstart

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show Previous Move
de: Vorherigen Zug anzeigen

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show Next Move
de: Nächsten Zug anzeigen

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show Current Move
de: Aktuellen Zug anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: Start New Game
de: Neues Spiel starten

[ctx: shortcut window]
en: Open Saved Game
de: Gespeichertes Spiel öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
de: Spiel pausieren / fortsetzen

[ctx: shortcut window]
en: Save Game
de: Spiel speichern

[ctx: shortcut window]
en: Save Game As…
de: Spiel speichern unter …

[ctx: shortcut window]
en: Undo Move
de: Zug rückgängig machen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
de: Beenden

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
de: Hauptmenü öffnen

[ctx: shortcut window]
en: History
de: Chronik

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to Game Start
de: Zurück zum Spielstart

[ctx: shortcut window]
en: Show Previous Move
de: Vorherigen Zug anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Show Next Move
de: Nächsten Zug anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Show Last Move
de: Letzten Zug anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Help
de: Hilfe

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
de: Hilfe anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel anzeigen

en: New Game
de: Neues Spiel

en: _Cancel
de: A_bbrechen

en: _Start
de: _Anfang

en: _Opposing Player
de: _Gegner

en: _Play As
de: _Spielen als

en: _Difficulty
de: _Schwierigkeitsgrad

en: Time Limit
de: Zeitbegrenzung

en: _Use Time Limit
de: _Zeitbegrenzung verwenden

en: _Minutes Per Side
de: _Minuten pro Seite

en: _Increment In Seconds
de: _Inkrement in Sekunden

en: Clock _Type
de: _Uhrtyp

en: _Board Orientation
de: Spielbrett_ausrichtung

en: _Move Format
de: _Notation

en: _Piece Style
de: _Figurenstil

en: Board _Numbering
de: Brett_nummerierung

en: Move _Hints
de: _Tipps

en: Select Promotion Type
de: Umwandlungsfigur wählen

en: _Queen
de: _Dame

en: _Knight
de: _Springer

en: _Rook
de: _Turm

en: _Bishop
de: _Läufer

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
de: Laden der PGN-Datei fehlgeschlagen: Zug %s ist ungültig.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
de: Ungültiges %s: %s in PGN. Zähler wird auf unendlich eingestellt.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
de: Ungültiger Uhrentyp in PGN: %s. Einfache Uhr wird verwendet.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
de: Ungültiger Zählerschritt in PGN: %s. Einfache Uhr wird verwendet.

en: Paused
de: Pausiert

en: Unpause the game
de: Spiel fortsetzen

en: Pause the game
de: Spiel pausieren

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
de: Weißer Bauer zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
de: Weißer Bauer auf %1$s schlägt schwarzen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
de: Weißer Bauer auf %1$s schlägt schwarzen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
de: Weißer Bauer auf %1$s schlägt schwarzen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
de: Weißer Bauer auf %1$s schlägt schwarzen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
de: Weißer Bauer auf %1$s schlägt schwarze Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
de: Weißer Turm zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
de: Weißer Turm auf %1$s schlägt schwarzen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
de: Weißer Turm auf %1$s schlägt schwarzen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
de: Weißer Turm auf %1$s schlägt schwarzen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
de: Weißer Turm auf %1$s schlägt schwarzen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
de: Weißer Turm auf %1$s schlägt schwarze Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
de: Weißer Springer zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
de: Weißer Springer auf %1$s schlägt schwarzen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
de: Weißer Springer auf %1$s schlägt schwarzen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
de: Weißer Springer auf %1$s schlägt schwarzen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
de: Weißer Springer auf %1$s schlägt schwarzen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
de: Weißer Springer auf %1$s schlägt schwarze Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
de: Weißer Läufer zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
de: Weißer Läufer auf %1$s schlägt schwarzen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
de: Weißer Läufer auf %1$s schlägt schwarzen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
de: Weißer Läufer auf %1$s schlägt schwarzen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
de: Weißer Läufer auf %1$s schlägt schwarzen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
de: Weißer Läufer auf %1$s schlägt schwarze Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
de: Weiße Dame zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
de: Weiße Dame auf %1$s schlägt schwarzen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
de: Weiße Dame auf %1$s schlägt schwarzen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
de: Weiße Dame auf %1$s schlägt schwarzen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
de: Weiße Dame auf %1$s schlägt schwarzen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
de: Weiße Dame auf %1$s schlägt schwarze Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
de: Weißer König zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
de: Weißer König auf %1$s schlägt schwarzen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
de: Weißer König auf %1$s schlägt schwarzen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
de: Weißer König auf %1$s schlägt schwarzen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
de: Weißer König auf %1$s schlägt schwarzen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
de: Weißer König auf %1$s schlägt schwarze Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
de: Schwarzer Bauer zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
de: Schwarzer Bauer auf %1$s schlägt weißen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
de: Schwarzer Bauer auf %1$s schlägt weißen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
de: Schwarzer Bauer auf %1$s schlägt weißen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
de: Schwarzer Bauer auf %1$s schlägt weißen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
de: Schwarzer Bauer auf %1$s schlägt weiße Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
de: Schwarzer Turm zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
de: Schwarzer Turm auf %1$s schlägt weißen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
de: Schwarzer Turm auf %1$s schlägt weißen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
de: Schwarzer Turm auf %1$s schlägt weißen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
de: Schwarzer Turm auf %1$s schlägt weißen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
de: Schwarzer Turm auf %1$s schlägt weiße Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
de: Schwarzer Springer zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
de: Schwarzer Springer auf %1$s schlägt weißen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
de: Schwarzer Springer auf %1$s schlägt weißen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
de: Schwarzer Springer auf %1$s schlägt weißen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
de: Schwarzer Springer auf %1$s schlägt weißen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
de: Schwarzer Springer auf %1$s schlägt weiße Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
de: Schwarzer Läufer zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
de: Schwarzer Läufer auf %1$s schlägt weißen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
de: Schwarzer Läufer auf %1$s schlägt weißen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
de: Schwarzer Läufer auf %1$s schlägt weißen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
de: Schwarzer Läufer auf %1$s schlägt weißen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
de: Schwarzer Läufer auf %1$s schlägt weiße Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
de: Schwarze Dame zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
de: Schwarze Dame auf %1$s schlägt weißen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
de: Schwarze Dame auf %1$s schlägt weißen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
de: Schwarze Dame auf %1$s schlägt weißen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
de: Schwarze Dame auf %1$s schlägt weißen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
de: Schwarze Dame auf %1$s schlägt weiße Dame auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
de: Schwarzer König zieht von %1$s nach %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
de: Schwarzer König auf %1$s schlägt weißen Bauer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
de: Schwarzer König auf %1$s schlägt weißen Turm auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
de: Schwarzer König auf %1$s schlägt weißen Springer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
de: Schwarzer König auf %1$s schlägt weißen Läufer auf %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
de: Schwarzer König auf %1$s schlägt weiße Dame auf %2$s

en: White castles kingside
de: Weiß rochiert kurz

en: White castles queenside
de: Weiß rochiert lang

en: Black castles kingside
de: Schwarz rochiert kurz

en: Black castles queenside
de: Schwarz rochiert lang

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
de: Weißer Bauer auf %1$s schlägt schwarzen Bauer auf %2$s en passant

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
de: Schwarzer Bauer auf %1$s schlägt weißen Bauer auf %2$s en passant

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
de: Spielanfang

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
de: Versionsinformation anzeigen

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
de: GNOME Schach kann nicht mehrere PGN-Dateien zugleich öffnen.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
de: Es ist keine Schach-Engine installiert. Sie können nicht gegen den Rechner spielen.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
de: Weiß steht im Schach

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
de: Schwarz steht im Schach

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
de: Weiß ist am Zug

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
de: Weiß denkt nach …

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
de: Schwarz ist am Zug

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
de: Schwarz denkt nach …

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
de: Schwarz schlägt weißen Bauer <span font_style='italic'>en passant</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
de: Weiß schlägt schwarzen Bauer <span font_style='italic'>en passant</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
de: Weiß gewinnt

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
de: Schwarz gewinnt

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
de: Spiel endet remis

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
de: Hoppla!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
de: Schwarz steht im Schach und kann nicht mehr ziehen.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
de: Weiß steht im Schach und kann nicht mehr ziehen.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
de: Der Spieler kann nicht ziehen.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
de: In fünfzig Zügen wurde keine Figur geschlagen und kein Bauer bewegt.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
de: In 75 Zügen wurde keine Figur geschlagen und kein Bauer bewegt.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
de: Die Zeit von Schwarz ist abgelaufen.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
de: Die Zeit von Weiß ist abgelaufen.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
de: Dieselbe Stellung ist zum dritten Mal erreicht.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
de: Dieselbe Stellung ist zum fünften Mal erreicht.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
de: Keiner der Spieler kann matt setzen.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
de: Schwarz hat aufgegeben.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
de: Weiß hat aufgegeben.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
de: Das Spiel wurde abgebrochen.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
de: Das Spielprotokoll besagt, dass ein Spieler gestorben ist!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
de: Mit dem Rechnergegner stimmt etwas nicht. Das Spiel kann nicht fortgesetzt werden.

en: Save Game?
de: Spiel speichern?

en: _Abandon Game
de: Spiel _verwerfen

en: Save game for later
de: Spiel für später speichern

en: _Discard Game
de: Spiel _verwerfen

en: Save game log
de: Spielverlauf speichern

en: Would you like to claim a draw?
de: Möchten Sie ein Remis reklamieren?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
de: Sie können ein Remis reklamieren, weil fünfzig Züge vergangen sind, ohne dass eine Figur geschlagen oder ein Bauer bewegt wurde. (Auch wenn Sie sich entscheiden, das Spiel fortzusetzen, kann der Rechnergegner immer noch ein Remis reklamieren.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
de: Sie können ein Remis reklamieren, weil die aktuelle Stellung zum dritten Mal erreicht wurde. (Auch wenn Sie sich entscheiden, das Spiel fortzusetzen, kann der Rechnergegner immer noch ein Remis reklamieren.)

en: _Keep Playing
de: _Weiter spielen

en: _Claim Draw
de: _Remis reklamieren

en: By starting a new game now, unsaved progress would be lost.
de: Wenn Sie jetzt ein neues Spiel starten, würde der ungespeicherte Fortschritt verloren gehen.

en: Are you sure you want to resign?
de: Sind Sie sicher, dass Sie aufgeben wollen?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
de: Dies ist sinnvoll, wenn Sie das Spiel als Aufzeichnung Ihrer Niederlage speichern wollen.

en: _Resign
de: A_ufgeben

en: Error Loading PGN File
de: Fehler beim Laden der PGN-Datei

en: This does not look like a valid PGN game.
de: Dies scheint keine Partie im gültigen PGN-Format zu sein.

en: Invalid Move
de: Ungültiger Zug

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
de: Schach-Partie speichern

en: _Save
de: _Speichern

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
de: Unbenannte Schachpartie

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
de: PGN-Dateien

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
de: Alle Dateien

en: Save Error
de: Fehler beim Speichern

en: Failed to save game: %s
de: Das Spiel konnte nicht gespeichert werden: %s

en: Save this game before loading another one?
de: Dieses Spiel vor dem Laden eines anderen Spiels speichern?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
de: Schach-Partie laden

en: _Open
de: Ö_ffnen

[ctx: chess-side]
en: White Side
de: Weiße Seite

[ctx: chess-side]
en: Black Side
de: Schwarze Seite

[ctx: chess-side]
en: Human Side
de: Mensch-Seite

[ctx: chess-side]
en: Current Player
de: Aktueller Spieler

[ctx: chess-move-format]
en: Human
de: Beschreibend

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
de: Verkürzt algebraisch

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
de: Algebraisch

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
de: Figurin

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
de: Einfach

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
de: Dekorativ

[ctx: chess-player]
en: White
de: Weiß

[ctx: chess-player]
en: Black
de: Schwarz

[ctx: chess-player]
en: Alternate
de: Abwechselnd

[ctx: difficulty]
en: Easy
de: Leicht

[ctx: difficulty]
en: Hard
de: Schwer

[ctx: chess-opponent]
en: Human
de: Mensch
