gnome-games master - en to be translation catalogue (242 entries)

en: GNOME Chess
be: Шахматы GNOME

en: Play the classic two-player board game of chess
be: Класічная настольная гульня ў шахматы для двух гульцоў

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
be: Шахматы GNOME. Вы можаце гуляць супраць камп'ютара на трох розных узроўнях складанасці або супраць сябра.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
be: Аматары камп'ютарных шахмат ацэняць сумяшчальнасць праграмы амаль што з усімі сучаснымі праграмнымі шахматнымі рухавікамі, а таксама яе здольнасць аўтаматычна апазнаць некаторыя папулярныя рухавікі, усталяваныя ў сістэме.

en: Chess
be: Шахматы

en: Chess Game
be: Шахматы

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
be: гульня;стратэгія;

en: The width of the window
be: Шырыня акна

en: The width of the main window in pixels.
be: Шырыня галоўнага акна ў пікселях.

en: The height of the window
be: Вышыня акна

en: The height of the main window in pixels.
be: Вышыня галоўнага акна ў пікселях.

en: A flag to enable maximized mode
be: Уключыць рэжым разгорнутага акна

en: The piece theme to use
be: Стыль фігур

en: A flag to enable move hints
be: Уключыць падказкі хадоў

en: A flag to enable board numbering
be: Уключыць нумарацыю клетак дошкі

en: The directory to open the save game dialog in
be: Каталог для адкрыцця дыялогавага акенца захавання гульні

en: The directory to open the load game dialog in
be: Каталог для адкрыцця дыялогавага акенца загрузкі гульні

en: The format to display moves in
be: Фармат апісання хадоў

en: The side of the board that is in the foreground
be: Край дошкі, які знаходзіцца на пярэднім плане

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
be: Працягласць гульні ў секундах (0: неабмежавана)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
be: Тып гадзінніка (simple/fischer/bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
be: Дадатковы час таймера, у залежнасці ад тыпу гадзінніка (не менш за 1 секунду)

en: The board side to play as
be: За які бок дашкі гуляць

en: The last side the player played as
be: Бок, за які ігрок гуляў апошні раз

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
be: Гэта патрэбна, калі "гуляць за" настаўлена на "мяняць". Павінна быць "black" ці "white".

en: The opponent player
be: Сапернік

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
be: Можа быць "human" (гульня супраць іншага чалавека-гульца), "" (ужыць першы наяўны шахматны рухавік) ці назвай пэўнага рухавіка

en: Difficulty of the opponent chess engine
be: Узровень складанасці гульні саперніка

en: _New Game…
be: _Новая гульня…

en: _Open Game…
be: _Адкрыць гульню…

en: _Save Game
be: _Захаваць гульню

en: _Save Game As…
be: _Захаваць гульню як…

en: _Resign Game
be: _Здаць партыю

en: _Preferences
be: _Налады

en: _Keyboard Shortcuts
be: _Спалучэнні клавіш

en: _Help
be: _Даведка

en: _About Chess
be: _Пра Шахматы

en: Undo Move
be: Адрабіць ход

en: Main Menu
be: Галоўнае меню

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to Game Start
be: Вярнуцца да пачатку гульні

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show Previous Move
be: Паказаць папярэдні ход

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show Next Move
be: Паказаць наступны ход

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show Current Move
be: Паказаць цяперашні ход

[ctx: shortcut window]
en: General
be: Агульныя

[ctx: shortcut window]
en: Start New Game
be: Пачаць новую гульню

[ctx: shortcut window]
en: Open Saved Game
be: Адкрыць захаваную гульню

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
be: Прыпыніць гульню

[ctx: shortcut window]
en: Save Game
be: Захаваць гульню

[ctx: shortcut window]
en: Save Game As…
be: Захаваць гульню як…

[ctx: shortcut window]
en: Undo Move
be: Адрабіць ход

[ctx: shortcut window]
en: Quit
be: Выйсці

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
be: Адкрыць галоўнае меню

[ctx: shortcut window]
en: History
be: Гісторыя

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to Game Start
be: Вярнуцца да пачатку гульні

[ctx: shortcut window]
en: Show Previous Move
be: Паказаць папярэдні ход

[ctx: shortcut window]
en: Show Next Move
be: Паказаць наступны ход

[ctx: shortcut window]
en: Show Last Move
be: Паказаць наступны ход

[ctx: shortcut window]
en: Help
be: Даведка

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
be: Паказаць даведку

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
be: Паказаць спалучэнні клавіш

en: New Game
be: Новая гульня

en: _Cancel
be: _Скасаваць

en: _Start
be: _Пачаць

en: _Opposing Player
be: _Сапернік

en: _Play As
be: _Гуляць за

en: _Difficulty
be: _Складанасць

en: Time Limit
be: Абмежаванне часу

en: _Use Time Limit
be: _Абмежаванне часу

en: _Minutes Per Side
be: _Хвілін кожнаму боку

en: _Increment In Seconds
be: _Дадатковы час у секундах

en: Clock _Type
be: Тып _гадзінніка

en: _Board Orientation
be: _Арыентацыя дошкі

en: _Move Format
be: _Фармат апісання хадоў

en: _Piece Style
be: Стыль _фігур

en: Board _Numbering
be: _Нумарацыя дошкі

en: Move _Hints
be: Падказкі _хадоў

en: Select Promotion Type
be: Выберыце тып пераўтварэнняў

en: _Queen
be: _Ферзь

en: _Knight
be: _Конь

en: _Rook
be: _Ладдзя

en: _Bishop
be: _Слон

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
be: Не ўдалося загрузіць PGN: ход %s хібны.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
be: Памылковы %s : %s у PGN, настаўляем таймер на бясконцасць.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
be: Памылковы тып гадзінніка ў PGN: %s, выкарыстоўваем просты гадзіннік.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
be: Памылковы дадатковы час таймера ў PGN: %s, выкарыстоўваем просты гадзіннік.

en: Paused
be: Паўза

en: Unpause the game
be: Працягнуць гульню

en: Pause the game
be: Прыпыніць гульню

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
be: Белая пешка ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
be: Белая пешка з %1$s б'е чорную пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
be: Белая пешка з %1$s б'е чорную ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
be: Белая пешка з %1$s б'е чорнага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
be: Белая пешка з %1$s б'е чорнага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
be: Белая пешка з %1$s б'е чорнага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
be: Белая ладдзя ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
be: Белая ладдзя з %1$s б'е чорную пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
be: Белая ладдзя з %1$s б'е чорную ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
be: Белая ладдзя з %1$s б'е чорнага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
be: Белая ладдзя з %1$s б'е чорнага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
be: Белая ладдзя з %1$s б'е чорнага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
be: Белы конь ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
be: Белы конь з %1$s б'е чорную пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
be: Белы конь з %1$s б'е чорную ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
be: Белы конь з %1$s б'е чорнага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
be: Белы конь з %1$s б'е чорнага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
be: Белы конь з %1$s б'е чорнага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
be: Белы слон ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
be: Белы слон з %1$s б'е чорную пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
be: Белы слон з %1$s б'е чорную ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
be: Белы слон з %1$s б'е чорнага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
be: Белы слон з %1$s б'е чорнага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
be: Белы слон з %1$s б'е чорнага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
be: Белы ферзь ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
be: Белы ферзь з %1$s б'е чорную пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
be: Белы ферзь з %1$s б'е чорную ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
be: Белы ферзь з %1$s б'е чорнага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
be: Белы ферзь з %1$s б'е чорнага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
be: Белы ферзь з %1$s б'е чорнага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
be: Белы кароль ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
be: Белы кароль з %1$s б'е чорную пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
be: Белы кароль з %1$s б'е чорную ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
be: Белы кароль з %1$s б'е чорнага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
be: Белы кароль з %1$s б'е чорнага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
be: Белы кароль з %1$s б'е чорнага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
be: Чорная пешка ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
be: Чорная пешка з %1$s б'е белую пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
be: Чорная пешка з %1$s б'е белую ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
be: Чорная пешка з %1$s б'е белага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
be: Чорная пешка з %1$s б'е белага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
be: Чорная пешка з %1$s б'е белага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
be: Чорная ладдзя ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
be: Чорная ладдзя з %1$s б'е белую пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
be: Чорная ладдзя з %1$s б'е белую ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
be: Чорная ладдзя з %1$s б'е белага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
be: Чорная ладдзя з %1$s б'е белага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
be: Чорная ладдзя з %1$s б'е белага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
be: Чорны конь ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
be: Чорны конь з %1$s б'е белую пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
be: Чорны конь з %1$s б'е белую ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
be: Чорны конь з %1$s б'е белага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
be: Чорны конь з %1$s б'е белага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
be: Чорны конь з %1$s б'е белага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
be: Чорны слон ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
be: Чорны слон з %1$s б'е белую пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
be: Чорны слон з %1$s б'е белую ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
be: Чорны слон з %1$s б'е белага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
be: Чорны слон з %1$s б'е белага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
be: Чорны слон з %1$s б'е белага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
be: Чорны ферзь ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
be: Чорны ферзь з %1$s б'е белую пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
be: Чорны ферзь з %1$s б'е белую ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
be: Чорны ферзь з %1$s б'е белага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
be: Чорны ферзь з %1$s б'е белага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
be: Чорны ферзь з %1$s б'е белага ферзя на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
be: Чорны кароль ходзіць з %1$s на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
be: Чорны кароль з %1$s б'е белую пешку на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
be: Чорны кароль з %1$s б'е белую ладдзю на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
be: Чорны кароль з %1$s б'е белага каня на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
be: Чорны кароль з %1$s б'е белага слана на %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
be: Чорны кароль з %1$s б'е белага ферзя на %2$s

en: White castles kingside
be: Белыя выконваюць ракіроўку з боку караля

en: White castles queenside
be: Белыя выконваюць ракіроўку з боку ферзя

en: Black castles kingside
be: Чорныя выконваюць ракіроўку з боку караля

en: Black castles queenside
be: Чорныя выконваюць ракіроўку з боку ферзя

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
be: Белая пешка з %1$s б'е чорную пешку на %2$s на праходзе

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
be: Чорная пешка з %1$s б'е белую пешку на %2$s на праходзе

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
be: Да пачатку гульні

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
be: Паказаць версію выдання

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
be: Шахматы GNOME здольныя адкрыць толькі адзін PGN за раз.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
be: Не ўсталявана ніводнага шахматнага рухавіка. Вы не здолееце гуляць супраць камп'ютара.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
be: Белыя, шах

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
be: Чорныя, шах

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
be: Ходзяць белыя

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
be: Белыя думаюць…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
be: Ходзяць чорныя

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
be: Чорныя думаюць…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
be: Чорныя збілі белую пешку <span font_style='italic'>на праходзе</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
be: Белыя збілі чорную пешку <span font_style='italic'>на праходзе</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
be: Белыя перамаглі

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
be: Чорныя перамаглі

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
be: Гульня нічыйная

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
be: Вой!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
be: Чорным абвешчаны шах, але яны не могуць пахадзіць.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
be: Белым абвешчаны шах, але яны не могуць пахадзіць.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
be: Гулец не можа пахадзіць.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
be: У апошнія 50 хадоў ні адна фігура не была збіта і ні адна пешка не хадзіла.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
be: У апошнія 75 хадоў ні адна фігура не была збіта і ні адна пешка не хадзіла.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
be: Час чорных на ход вычарпаны.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
be: Час белых на ход вычарпаны.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
be: Адна і тая ж сітуацыя паўтараецца тройчы.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
be: Адна і тая ж сітуацыя паўтараецца пяць разоў.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
be: Ні адзін з гульцоў не можа абвесціць мат.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
be: Чорныя здаліся.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
be: Белыя здаліся.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
be: Гульня не захавана.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
be: Журнал гульні кажа, што гулец памёр!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
be: Камп'ютарны гулец збянтэжаны. Немагчыма працягваць гульню.

en: Save Game?
be: Захаваць гульню?

en: _Abandon Game
be: Не захоўваць гульню

en: Save game for later
be: Захаваць гульню на потым

en: _Discard Game
be: Ануляваць гульню

en: Save game log
be: Захаваць журнал гульні

en: Would you like to claim a draw?
be: Хочаце прапанаваць нічыю?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
be: Вы можаце прапанаваць нічыю, таму што на працягу пяцідзесяці хадоў не збіта ніводнай фігуры і не адбылося замены пешкі. (Камп'ютар таксама можа аб'явіць нічыю, нават калі вы захочаце працягваць гульню.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
be: Вы можаце прапанаваць нічыю, таму што тройчы паўтарылася цяперашняе становішча фігур на дошцы. (Камп'ютар таксама можа аб'явіць нічыю, нават калі вы захочаце працягваць гульню.)

en: _Keep Playing
be: _Працягваць гульню

en: _Claim Draw
be: _Прапанаваць нічыю

en: By starting a new game now, unsaved progress would be lost.
be: Калі цяпер пачаць новую гульню, незахаваныя дзеянні будуць страчаны.

en: Are you sure you want to resign?
be: Сапраўды здацца?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
be: Гэта мае сэнс, калі вы жадаеце захаваць гульню як запіс пра пройгрыш.

en: _Resign
be: _Здацца

en: Error Loading PGN File
be: Памылка загрузкі фала PGN

en: This does not look like a valid PGN game.
be: Гэта не падобна да правільнай PGN гульні.

en: _OK
be: _Добра

en: Invalid Move
be: Няправільны ход

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
be: Захаванне шахматнай партыі

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
be: Неназваная шахматная партыя

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
be: Файлы PGN

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
be: Усе файлы

en: Save Error
be: Памылка захавання

en: Failed to save game: %s
be: Не ўдалося захаваць гульню: %s

en: Save this game before loading another one?
be: Захаваць гэту гульню перад загрузкай іншай?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
be: Загрузка шахматнай партыі

[ctx: chess-side]
en: White Side
be: Краем белых

[ctx: chess-side]
en: Black Side
be: Краем чорных

[ctx: chess-side]
en: Human Side
be: Краем чалавека

[ctx: chess-side]
en: Current Player
be: Актыўным гульцом

[ctx: chess-move-format]
en: Human
be: Словамі

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
be: Стандартны алгебраічны

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
be: Доўгі алгебраічны

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
be: Значкі

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
be: Просты

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
be: Выкшталцоны

[ctx: chess-player]
en: White
be: Белымі

[ctx: chess-player]
en: Black
be: Чорнымі

[ctx: chess-player]
en: Alternate
be: Мяняць

[ctx: difficulty]
en: Easy
be: Лёгка

[ctx: difficulty]
en: Normal
be: Сярэдне

[ctx: difficulty]
en: Hard
be: Цяжка

[ctx: clock-type]
en: Fischer
be: Фішэр

[ctx: clock-type]
en: Bronstein
be: Бранштэйн

[ctx: chess-opponent]
en: Human
be: Чалавек
