gnome-chess master - en to cs translation catalogue (241 entries)

en: Chess
cs: Šachy

en: Chess Game
cs: Šachová hra

en: Play the classic two-player board game of chess
cs: Hrát klasickou šachovou hru pro dva hráče

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
cs: hra;strategická;

en: The width of the window
cs: Šířka okna

en: The width of the main window in pixels.
cs: Šířka hlavního okna v pixelech.

en: The height of the window
cs: Výška okna

en: The height of the main window in pixels.
cs: Výška hlavního okna v pixelech.

en: A flag to enable maximized mode
cs: Povolen režim maximalizace

en: The piece theme to use
cs: Vzhled figur, který se má použít

en: A flag to enable board numbering
cs: Povoleno číslování políček šachovnice

en: The directory to open the save game dialog in
cs: Složka, která se má otevřít v dialogovém okně pro uložení hry

en: The directory to open the load game dialog in
cs: Složka, která se má otevřít v dialogovém okně pro nahrání hry

en: The format to display moves in
cs: Formát zobrazení tahů

en: The side of the board that is in the foreground
cs: Strana šachovnice, která je v popředí

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
cs: Doba trvání hry v sekundách (0 pro neomezenou)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
cs: Typ hodin (simple/fischer/bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
cs: Nastavení prodlužování času odpovídá typu hodin (nejmenší možná je 1 vteřina)

en: The board side to play as
cs: Strana, za kterou má hráč hrát

en: The last side the player played as
cs: Naposledy zvolená strana, za kterou hráč hrál

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
cs: Tento údaj je zapotřebí, když je strana, za kterou hráč hraje, nastavena na střídání. Mělo by být nastaveno buď na „black“ (černý) nebo „white“ (bílý).

en: The opponent player
cs: Protihráč

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
cs: Může být „human“ (hraje se proti jinému lidskému hráči), „“ (použije se první dostupné herní jádro) nebo název konkrétního herního jádra, proti kterému se má hrát

en: Difficulty of the opponent chess engine
cs: Náročnost herního jádra jako protihráče

en: GNOME Chess
cs: Šachy GNOME

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
cs: Šachy GNOME jsou jednoduchá šachová hra. Můžete hrát proti počítačovému protivníkovi se třemi úrovněmi obtížnosti nebo proti kamarádovi u počítače.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
cs: Příznivci počítačového šachu ocení kompatibilitu Šachů GNOME s téměř všemi moderními počítačovými šachovými jádry a jeho schopnost automaticky vyhledat, že jsou některá z nich nainstalována.

en: A game of chess
cs: Šachová hra

en: _New Game…
cs: _Nová hra…

en: _Open Game…
cs: _Otevřít hru…

en: _Save Game
cs: _Uložit hru

en: _Save Game As…
cs: _Uložit hru jako…

en: _Resign Game
cs: Vzdát h_ru

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _About Chess
cs: O _aplikaci Šachy

en: Undo Move
cs: Tah zpět

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to Game Start
cs: Vrátit se na začátek hry

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show Previous Move
cs: Zobrazit předchozí tah

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show Next Move
cs: Zobrazit následující tah

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show Current Move
cs: Zobrazit aktuální tah

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Start New Game
cs: Začít novou hru

[ctx: shortcut window]
en: Open Saved Game
cs: Otevřít uloženou hru

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
cs: Pozastavit hru

[ctx: shortcut window]
en: Save Game
cs: Uložit hru

[ctx: shortcut window]
en: Save Game As…
cs: Uložit hru jako…

[ctx: shortcut window]
en: Undo Move
cs: Tah zpět

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
cs: Otevřít hlavní nabídku

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
cs: Zobrazit předvolby

[ctx: shortcut window]
en: History
cs: Historie

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to Game Start
cs: Vrátit se na začátek hry

[ctx: shortcut window]
en: Show Previous Move
cs: Zobrazit předchozí tah

[ctx: shortcut window]
en: Show Next Move
cs: Zobrazit následující tah

[ctx: shortcut window]
en: Show Last Move
cs: Zobrazit poslední tah

[ctx: shortcut window]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
cs: Zobrazit nápovědu

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
cs: Zobrazit klávesové zkratky

en: New Game
cs: Nová hra

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Opposing Player
cs: S_oupeř

en: _Play As
cs: _Hraje jako

en: _Difficulty
cs: O_btížnost

en: Time Limit
cs: Časové omezení

en: _Use Time Limit
cs: Po_užívat časové omezení

en: _Minutes Per Side
cs: Počet _minut pro jednu stranu

en: _Increment In Seconds
cs: Z_vyšovat po sekundách

en: Clock _Type
cs: Typ _hodin

en: _Board Orientation
cs: _Orientace šachovnice

en: _Move Format
cs: _Formát tahů

en: _Piece Style
cs: Vzhled fi_gur

en: Board _Numbering
cs: Čís_lování polí

en: Select Promotion Type
cs: Výběr typu povýšení

en: _Queen
cs: _Dáma

en: _Knight
cs: _Jezdec

en: _Rook
cs: _Věž

en: _Bishop
cs: _Střelec

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
cs: Selhalo načtení PGN: tah %s je neplatný.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
cs: Neplatný údaj %s: %s v PGN, čas se nastaví na nekonečný.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
cs: Neplatný typ hodin v PGN: %s, použijí se jednoduché hodiny.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
cs: Neplatné prodlužování času v PGN: %s, použijí se jednoduché hodiny.

en: Paused
cs: Pozastaveno

en: Unpause the game
cs: Pokračovat ve hře

en: Pause the game
cs: Pozastavit hru

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
cs: Bílý pěšák táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
cs: Bílý pěšák z %1$s bere černého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
cs: Bílý pěšák z %1$s bere černou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
cs: Bílý pěšák z %1$s bere černého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
cs: Bílý pěšák z %1$s bere černého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
cs: Bílý pěšák z %1$s bere černou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
cs: Bílá věž táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
cs: Bílá věž z %1$s bere černého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
cs: Bílá věž z %1$s bere černou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
cs: Bílá věž z %1$s bere černého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
cs: Bílá věž z %1$s bere černého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
cs: Bílá věž z %1$s bere černou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
cs: Bílý kůň táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
cs: Bílý kůň z %1$s bere černého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
cs: Bílý kůň z %1$s bere černou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
cs: Bílý kůň z %1$s bere černého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
cs: Bílý kůň z %1$s bere černého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
cs: Bílý kůň z %1$s bere černou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
cs: Bílý střelec táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
cs: Bílý střelec z %1$s bere černého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
cs: Bílý střelec z %1$s bere černou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
cs: Bílý střelec z %1$s bere černého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
cs: Bílý střelec z %1$s bere černého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
cs: Bílý střelec z %1$s bere černou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
cs: Bílá dáma táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
cs: Bílá dáma z %1$s bere černého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
cs: Bílá dáma z %1$s bere černou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
cs: Bílá dáma z %1$s bere černého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
cs: Bílá dáma z %1$s bere černého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
cs: Bílá dáma z %1$s bere černou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
cs: Bílý král táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
cs: Bílý král z %1$s bere černého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
cs: Bílý král z %1$s bere černou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
cs: Bílý král z %1$s bere černého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
cs: Bílý král z %1$s bere černého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
cs: Bílý král z %1$s bere černou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
cs: Černý pěšák táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
cs: Černý pěšák z %1$s bere bílého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
cs: Černý pěšák z %1$s bere bílou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
cs: Černý pěšák z %1$s bere bílého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
cs: Černý pěšák z %1$s bere bílého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
cs: Černý pěšák z %1$s bere bílou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
cs: Černá věž táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
cs: Černá věž z %1$s bere bílého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
cs: Černá věž z %1$s bere bílou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
cs: Černá věž z %1$s bere bílého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
cs: Černá věž z %1$s bere bílého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
cs: Černá věž z %1$s bere bílou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
cs: Černý kůň táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
cs: Černý kůň z %1$s bere bílého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
cs: Černý kůň z %1$s bere bílou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
cs: Černý kůň z %1$s bere bílého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
cs: Černý kůň z %1$s bere bílého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
cs: Černý kůň z %1$s bere bílou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
cs: Černý střelec táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
cs: Černý střelec z %1$s bere bílého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
cs: Černý střelec z %1$s bere bílou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
cs: Černý střelec z %1$s bere bílého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
cs: Černý střelec z %1$s bere bílého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
cs: Černý střelec z %1$s bere bílou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
cs: Černá dáma táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
cs: Černá dáma z %1$s bere bílého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
cs: Černá dáma z %1$s bere bílou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
cs: Černá dáma z %1$s bere bílého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
cs: Černá dáma z %1$s bere bílého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
cs: Černá dáma z %1$s bere bílou dámu na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
cs: Černý král táhne z %1$s na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
cs: Černý král z %1$s bere bílého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
cs: Černý král z %1$s bere bílou věž na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
cs: Černý král z %1$s bere bílého koně na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
cs: Černý král z %1$s bere bílého střelce na %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
cs: Černý král z %1$s bere bílou dámu na %2$s

en: White castles kingside
cs: Bílá rošáda na královském křídle

en: White castles queenside
cs: Bílá rošáda na dámském křídle

en: Black castles kingside
cs: Černá rošáda na královském křídle

en: Black castles queenside
cs: Černá rošáda na dámském křídle

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
cs: Bílý pěšák z %1$s bere mimochodem černého pěšáka na %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
cs: Černý pěšák z %1$s bere mimochodem bílého pěšáka na %2$s

en: Game Start
cs: Začátek hry

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
cs: Zobrazit verzi vydání

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
cs: Šachy GNOME nemohou otevřít naráz více PGN.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
cs: Není nainstalované žádné šachové jádro. Nebudete moci hrát proti počítači.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
cs: Bílý má šach

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
cs: Černý má šach

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
cs: Bílý je na tahu

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
cs: Bílý přemýšlí…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
cs: Černý je na tahu

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
cs: Černý přemýšlí…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
cs: Černý bere bílého pěšáka <span font_style='italic'>mimochodem</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
cs: Bílý bere černého pěšáka <span font_style='italic'>mimochodem</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
cs: Bílý vyhrává

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
cs: Černý vyhrává

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
cs: Hra skončila remízou

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
cs: Problém!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
cs: Černý je v šachu a nemůže táhnout.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
cs: Bílý je v šachu a nemůže táhnout.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
cs: Hráč nemůže táhnout.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
cs: V posledních padesáti tazích nebyla sebrána žádná figura a netáhl žádný pěšák.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
cs: V posledních 75 tazích nebyla sebrána žádná figura a netáhl žádný pěšák.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
cs: Černému vypršel čas.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
cs: Bílému vypršel čas.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
cs: Šachovnice se ocitla třikrát po sobě ve stejné pozici, jak je teď.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
cs: Šachovnice se ocitla pětkrát po sobě ve stejné pozici, jak je teď.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
cs: Žádný hráč nemůže způsobit mat.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
cs: Černý partii vzdal.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
cs: Bílý partii vzdal.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
cs: Hra byla opuštěna.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
cs: Podle záznamu hry hráč zemřel!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
cs: Počítačový hráč je zcela zmaten. Hra nemůže pokračovat.

en: Save Game?
cs: Uložit hru?

en: _Abandon Game
cs: U_končit hru

en: Save game for later
cs: Uložit hru na později

en: _Discard Game
cs: Zaho_dit hru

en: Save game log
cs: Uložit záznam hry

en: Would you like to claim a draw?
cs: Chtěli byste požádat o remízu?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
cs: Můžete požádat o remízu, protože posledních padesát tahů nebyla sebrána žádná figura, ani nebylo taženo pěšcem. (Počítačový hráč se může rozhodnout pro remízu i přesto, že vy se rozhodnete pokračovat ve hře.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
cs: Můžete požádat o remízu, protože šachovnice se ocitla třikrát po sobě ve stejné pozici, jak je teď. (Počítačový hráč se může rozhodnout pro remízu i přesto, že vy se rozhodnete pokračovat ve hře.)

en: _Keep Playing
cs: Po_kračovat ve hře

en: _Claim Draw
cs: _Požádat o remízu

en: By starting a new game now, unsaved progress would be lost.
cs: Zahájením nové hry nyní dojde ke ztrátě neuloženého postupu.

en: Are you sure you want to resign?
cs: Opravdu chcete hru vzdát?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
cs: To má smysl, pokud máte v úmyslu si hru uložit jako záznam postupu, který vedl k prohře.

en: _Resign
cs: Vzdá_t

en: Error Loading PGN File
cs: Chyba při načítání souboru PGN

en: This does not look like a valid PGN game.
cs: Nevypadá to jako platný zápis hry v PGN.

en: _OK
cs: _Budiž

en: Invalid Move
cs: Neplatný tah

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
cs: Uložit šachovou partii

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
cs: Nepojmenovaná šachová partie

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
cs: Soubory PGN

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
cs: Všechny soubory

en: Save Error
cs: Chyba uložení

en: Failed to save game: %s
cs: Selhalo uložení hry: %s

en: Save this game before loading another one?
cs: Uložit tuto hru před načtením další?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
cs: Načíst šachovou partii

[ctx: chess-side]
en: White Side
cs: Strana bílého

[ctx: chess-side]
en: Black Side
cs: Strana černého

[ctx: chess-side]
en: Human Side
cs: Strana člověka

[ctx: chess-side]
en: Current Player
cs: Aktuální hráč

[ctx: chess-move-format]
en: Human
cs: Slovní popis

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
cs: Standardní algebraický

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
cs: Dlouhý algebraický

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
cs: Symboly figur

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
cs: Jednoduché

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
cs: Zdobené

[ctx: chess-player]
en: White
cs: Bílý

[ctx: chess-player]
en: Black
cs: Černý

[ctx: chess-player]
en: Alternate
cs: Střídat

[ctx: difficulty]
en: Easy
cs: Snadná

[ctx: difficulty]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: difficulty]
en: Hard
cs: Náročná

[ctx: clock-type]
en: Fischer
cs: Fischerovy

[ctx: clock-type]
en: Bronstein
cs: Bronsteinovy

[ctx: chess-opponent]
en: Human
cs: Člověk
