gnome-clocks master - en to be translation catalogue (146 entries)

en: Clocks
be: Гадзіннік

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
be: Гадзіннік з паказам часу ў розных кутках свету, будзільнікам, таймерам і секундамерам

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
be: час;таймер;гадзіннік;будзільнік;сусветны гадзіннік;секундамер;часавы пояс;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
be: Дазваляе паказваць сусветныя гадзіннікі для вашага часавага пояса.

en: Configured world clocks
be: Наладжаныя сусветныя гадзіннікі

en: List of world clocks to show.
be: Спіс выбраных сусветных гадзіннікаў.

en: Configured alarms
be: Наладжаныя будзільнікі

en: List of alarms set.
be: Спіс настаўленых будзільнікаў.

en: Configured Timers
be: Наладжаныя таймеры

en: List of timers set.
be: Спіс наладжаных таймераў.

en: Geolocation support
be: Падтрымка геалакацыі

en: Turn geolocation support on and off.
be: Уключэнне ці выключэнне падтрымкі геалакацыі.

en: Window maximized
be: Разгортванне акна

en: Whether the window is maximized.
be: Ці разгорнута акно.

en: Window width and height
be: Шырыня і вышыня акна

en: Width and height of the window.
be: Шырыня і вышыня акна.

en: Panel state
be: Стан панэлі

en: Current clock panel.
be: Бягучая панэль гадзінніка.

en: Keep track of time
be: Сачыце за часам

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
be: Просты і элегантны гадзіннік. Праграма змяшчае сусветныя гадзіннікі, будзільнік, секундамер і таймер.

en: Show the time in different cities around the world
be: Паказваць час у розных гарадах свету

en: Set alarms to wake you up
be: Настаўляць будзільнікі

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
be: Вымяраць час з дапамогай дакладнага секундамера

en: Set timers to properly cook your food
be: Настаўляць таймер для гатавання страў

en: Initial screen
be: Пачатковы экран

en: Alarms screen
be: Экран будзільнікаў

en: Stopwatch screen
be: Экран секундамера

en: Timer screen
be: Экран таймера

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
be: Праект GNOME

[ctx: shortcut window]
en: General
be: Агульныя

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
be: Паказаць даведку

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
be: Адкрыць меню

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
be: Спалучэнні клавіш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
be: Выйсці

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
be: Да наступнага раздзела

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
be: Да папярэдняга раздзела

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
be: Да раздзела Сусвет

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
be: Да раздзела Будзільнікі

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
be: Да раздзела Секундамер

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
be: Да раздзела Таймер

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
be: Сусветныя гадзіннікі

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
be: Дадаць сусветны гадзіннік

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
be: Будзільнік

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
be: Дадаць будзільнік

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
be: Секундамер

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
be: Прыпыніць усе

[ctx: shortcut window]
en: Timer
be: Таймер

[ctx: shortcut window]
en: Reset
be: Скінуць

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
be: Новы таймер

en: Repeat
be: Паўтор

en: Add A_larm…
be: Дадаць _будзільнік…

en: Stop
be: Спыніць

en: Snooze
be: Адкласці

en: Repeats
be: Паўтараць

en: Delete
be: Выдаліць

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
be: Новы будзільнік

en: _Cancel
be: _Скасаваць

en: _Add
be: _Дадаць

en: Name
be: Назва

en: Ring Duration
be: Працягласць званка

en: Snooze Duration
be: Адкладваць на

en: You already have an alarm for this time.
be: Для гэтага часу ўжо створаны будзільнік.

en: R_emove Alarm
be: В_ыдаліць будзільнік

en: _Keyboard Shortcuts
be: _Спалучэнні клавіш

en: _Help
be: _Дапамога

en: _About Clocks
be: _Пра гадзіннік

en: Main Menu
be: Галоўнае меню

en: _Start
be: _Запусціць

en: Clear
be: Ачысціць

en: Time
be: Таймер

en: Difference
be: Розніца

en: St_art
be: За_пусціць

en: Title…
be: Увядзіце назву…

en: Pause
be: Прыпыніць

en: Start
be: Запусціць

en: Reset
be: Ануляваць

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
be: Новы таймер

en: Quick Start
be: Хуткі запуск

en: 1 m
be: 1 хв

en: 2 m
be: 2 хв

en: 3 m
be: 3 хв

en: 5 m
be: 5 хв

en: 30 m
be: 30 хв

en: 15 m
be: 15 хв

en: 45 m
be: 45 хв

en: 1 h
be: 1 гадз

en: Set Timer
be: Наставіць таймер

en: _World
be: _Сусвет

en: Ala_rms
be: _Будзільнік

en: _Stopwatch
be: Секунда_мер

en: _Timer
be: _Таймер

en: Clock
be: Гадзіннік

en: Alarm Ringing
be: Сігнал будзільніка

en: _Add World Clock…
be: _Дадаць сусветны гадзіннік…

en: Add a New World Clock
be: Дадаць сусветны гадзіннік

en: Search for a City
be: Пошук горада

en: Sunrise
be: Усход сонца

en: Sunset
be: Захад сонца

en: Alarm set for %s from now
be: Будзільнік настаўлены на %s ад гэтага часу

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
be: Будзільнік

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
be: %s: адкладзена да %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
be: Адкладзена да %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
be: Будзільнік %s прапушчаны

en: Alarm was missed
be: Будзільнік прапушчаны

en: 1 minute
be: 1 хвіліна

en: 5 minutes
be: 5 хвілін

en: 10 minutes
be: 10 хвілін

en: 15 minutes
be: 15 хвілін

en: 20 minutes
be: 20 хвілін

en: 30 minutes
be: 30 хвілін

en: Edit Alarm
be: Рэдагаванне будзільніка

en: _Done
be: _Гатова

en: Print version information and exit
be: Вывесці звесткі пра версію і выйсці

en: Lap
be: Круг

en: Resume
be: Узнавіць

en: Lap %i
be: %i круг

en: Time is up!
be: Час надышоў!

en: Timer countdown finished
be: Адлік часу скончаны

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
be: Бягучы часавы пояс

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
be[0]: на %s гадзіну менш
be[1]: на %s гадзіны менш
be[2]: на %s гадзін менш

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
be[0]: на %s гадзіну больш
be[1]: на %s гадзіны больш
be[2]: на %s гадзін больш

en: %s day | %s days
be[0]: %s дзень
be[1]: %s дні
be[2]: %s дзён

en:  and
be:  і

en: %s hour | %s hours
be[0]: %s гадзіна
be[1]: %s гадзіны
be[2]: %s гадзін

en: %s minute | %s minutes
be[0]: %s хвіліна
be[1]: %s хвіліны
be[2]: %s хвілін

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
be: П

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
be: А

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
be: С

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
be: Ч

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
be: П

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
be: С

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
be: Н

en: Mondays
be: Па панядзелках

en: Tuesdays
be: Па аўторках

en: Wednesdays
be: Па серадах

en: Thursdays
be: Па чацвяргах

en: Fridays
be: Па пятніцах

en: Saturdays
be: Па суботах

en: Sundays
be: Па нядзелях

en: Every Day
be: Штодзень

en: Weekdays
be: Па буднях

en: Weekends
be: Па выхадных

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
be: Дадаць месцазнаходжанне

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
be: Заўтра

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
be: Учора

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
be: Бягучае месцазнаходжанне
