gnome-clocks master - en to ca translation catalogue (137 entries)

en: Clocks
ca: Rellotges

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
ca: Rellotges de tot el món, a més d'alarmes, de cronòmetres i de temporitzadors

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
ca: temps;temporitzador;alarma;rellotge global;cronòmetre;zona horària;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
ca: Permet que els rellotges del món es mostrin a la vostra zona horària.

en: Configured world clocks
ca: Rellotges globals configurats

en: List of world clocks to show.
ca: La llista de rellotges globals que es mostren.

en: Configured alarms
ca: Alarmes configurades

en: List of alarms set.
ca: La llista d'alarmes configurades.

en: Configured Timers
ca: Temporitzadors configurats

en: List of timers set.
ca: Llista de temporitzadors configurats.

en: Geolocation support
ca: Habilitació de la geolocalització

en: Turn geolocation support on and off.
ca: Habilita i inhabilita la geolocalització.

en: Window maximized
ca: Finestra maximitzada

en: Whether the window is maximized.
ca: Si la finestra està maximitzada.

en: Window width and height
ca: Amplada i alçada de la finestra

en: Width and height of the window.
ca: L'amplada i l'alçada de la finestra.

en: Panel state
ca: Estat del quadre

en: Current clock panel.
ca: Quadre de rellotge actual.

en: Keep track of time
ca: Fes un seguiment del temps

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
ca: Una aplicació de rellotge senzilla i elegant. Inclou rellotges del món, alarmes, cronòmetre, i temporitzadors.

en: Show the time in different cities around the world
ca: Mostra el temps de diferents ciutats d'arreu del món

en: Set alarms to wake you up
ca: Establiu alarmes per a despertar-vos

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
ca: Mesureu el temps emprat amb un cronòmetre precís

en: Set timers to properly cook your food
ca: Establiu els temporitzadors per a cuinar el vostre menjar adequadament

en: Initial screen
ca: Pantalla inicial

en: Alarms screen
ca: Pantalla d'alarmes

en: Stopwatch screen
ca: Pantalla de cronòmetre

en: Timer screen
ca: Pantalla de temporitzador

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ca: Mostra l'ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
ca: Obre el menú

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres del teclat

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ca: Surt

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
ca: Ves a la secció següent

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
ca: Ves a la secció anterior

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
ca: Ves a la secció món

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
ca: Ves a la secció alarma

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
ca: Ves a la secció del cronòmetre

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
ca: Ves a la secció del temporitzador

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
ca: Rellotges del món

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
ca: Afegeix un rellotge del món

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
ca: Alarma

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
ca: Afegeix una alarma

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
ca: Cronòmetre

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
ca: Fes una pausa de tot

[ctx: shortcut window]
en: Timer
ca: Temporitzador

[ctx: shortcut window]
en: Reset
ca: Reinicia

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
ca: Temporitzador nou

en: Repeat
ca: Repeteix

en: Add A_larm…
ca: _Afegeix una alarma…

en: Stop
ca: Atura

en: Snooze
ca: Posposa

en: Repeats
ca: Repeticions

en: Delete
ca: Suprimeix

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
ca: Alarma nova

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Add
ca: _Afegeix

en: Name
ca: Nom

en: Ring Duration
ca: Durada del to

en: Snooze Duration
ca: Durada de la repetició

en: You already have an alarm for this time.
ca: Ja teniu una alarma per a aquesta hora.

en: R_emove Alarm
ca: _Suprimeix l'alarma

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres del teclat

en: _Help
ca: A_juda

en: _About Clocks
ca: _Quant al Rellotges del món

en: Main Menu
ca: Menú principal

en: _Start
ca: _Inicia

en: Clear
ca: Neteja

en: Time
ca: Hora

en: Difference
ca: Diferència

en: St_art
ca: _Inici

en: Title…
ca: Títol…

en: Pause
ca: Fes una pausa

en: Start
ca: Inicia

en: Reset
ca: Reinicia

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
ca: Temporitzador nou

en: Quick Start
ca: Inici ràpid

en: Set Timer
ca: Estableix el temporitzador

en: _World
ca: _Món

en: Ala_rms
ca: _Alarmes

en: _Stopwatch
ca: _Cronòmetre

en: _Timer
ca: _Temporitzador

en: Clock
ca: Rellotges

en: Alarm Ringing
ca: So de l'alarma

en: _Add World Clock…
ca: _Afegeix un rellotge del món…

en: Add a New World Clock
ca: Afegeix un rellotge del món nou

en: Search for a City
ca: Cerqueu una ciutat

en: Sunrise
ca: Alba

en: Sunset
ca: Posta de sol

en: Alarm set for %s from now
ca: S'ha establert l'alarma per a %s a partir d'ara

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
ca: Alarma

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
ca: %s: posposada fins %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
ca: Posposada fins %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
ca: S'ha perdut l'alarma %s

en: Alarm was missed
ca: Pantalla d'alarmes

en: 1 minute
ca: 1 minut

en: 5 minutes
ca: 5 minuts

en: 10 minutes
ca: 10 minuts

en: 15 minutes
ca: 15 minuts

en: 20 minutes
ca: 20 minuts

en: 30 minutes
ca: 30 minuts

en: Edit Alarm
ca: Edita l'alarma

en: _Done
ca: _Fet

en: Print version information and exit
ca: Mostra la informació de la versió i surt

en: Lap
ca: Volta

en: Resume
ca: Reprèn

en: Lap %i
ca: Volta %i

en: Time is up!
ca: S'ha acabat el temps!

en: Timer countdown finished
ca: S'ha acabat el compte enrere

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
ca: Fus horari actual

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
ca[0]: %s hora més d'hora
ca[1]: %s hores més d'hora

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
ca[0]: %s hora més tard
ca[1]: %s hores més tard

en: %s day | %s days
ca[0]: %s dia
ca[1]: %s dies

en:  and
ca:  i

en: %s hour | %s hours
ca[0]: %s hora
ca[1]: %s hores

en: %s minute | %s minutes
ca[0]: %s minut
ca[1]: %s minuts

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
ca: Dl.

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
ca: Dt.

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
ca: Dc.

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
ca: Dj.

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
ca: Dv.

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
ca: Ds.

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
ca: Dg.

en: Mondays
ca: Dilluns

en: Tuesdays
ca: Dimarts

en: Wednesdays
ca: Dimecres

en: Thursdays
ca: Dijous

en: Fridays
ca: Divendres

en: Saturdays
ca: Dissabte

en: Sundays
ca: Diumenge

en: Every Day
ca: Cada dia

en: Weekdays
ca: Dies laborables

en: Weekends
ca: Caps de setmana

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
ca: Afegeix ubicació

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
ca: Demà

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
ca: Ahir

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
ca: Ubicació actual
