gnome-clocks master - en to da translation catalogue (126 entries)

en: Clocks
da: Ure

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
da: Verdensur plus alarmer, stopur og et minutur

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
da: tid;timer;minutur;alarm;vækkeur;verdensur;stopur;ur;tidszone;klokken;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
da: Lader verdensure blive vist for din tidszone.

en: Configured world clocks
da: Konfigurerede verdensure

en: List of world clocks to show.
da: Liste af verdensure, der skal vises.

en: Configured alarms
da: Konfigurerede alarmer

en: List of alarms set.
da: Liste over indstillede alarmer.

en: Configured Timers
da: Konfigurerede minuture

en: List of timers set.
da: Liste over indstillede minuture.

en: Geolocation support
da: Understøttelse for geoplacering

en: Turn geolocation support on and off.
da: Slå understøttelse for geoplacering til eller fra.

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Whether the window is maximized.
da: Om vinduet er maksimeret.

en: Window width and height
da: Vinduesbredde og -højde

en: Width and height of the window.
da: Bredde og højde af vinduet.

en: Panel state
da: Paneltilstand

en: Current clock panel.
da: Nuværende urpanel.

en: Keep track of time
da: Hold styr på tiden

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
da: Et simpelt og elegant urprogram. Det inkluderer verdensur, alarmer, stopur og minutur.

en: Show the time in different cities around the world
da: Vise klokken i forskellige byer rundt om i verden

en: Set alarms to wake you up
da: Indstille alarmer til at vække dig

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
da: Måle tid der er gået med et præcist stopur

en: Set timers to properly cook your food
da: Indstille minutur for at tilberede din mad rigtigt

en: Initial screen
da: Startskærm

en: Alarms screen
da: Alarmskærm

en: Stopwatch screen
da: Stopurskærm

en: Timer screen
da: Minutursskærm

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
da: Åbn menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
da: Gå til næste afsnit

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
da: Gå til forrige afsnit

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
da: Gå til afsnittet Verden

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
da: Gå til afsnittet Alarmer

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
da: Gå til afsnittet Stopur

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
da: Gå til afsnittet Minutur

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
da: Verdensure

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
da: Tilføj et verdensur

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
da: Tilføj en alarm

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
da: Stopur

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
da: Alle på pause

[ctx: shortcut window]
en: Timer
da: Minutur

[ctx: shortcut window]
en: Reset
da: Nulstil

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
da: Nyt minutur

en: Repeat
da: Gentag

en: Add A_larm…
da: Tilføj a_larm …

en: Snooze
da: Slumr

en: Repeats
da: Gentages

en: Delete
da: Slet

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
da: Ny alarm

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Add
da: _Tilføj

en: Name
da: Navn

en: Ring Duration
da: Ringevarighed

en: Snooze Duration
da: Slumrevarighed

en: You already have an alarm for this time.
da: Du har allerede en alarm for dette tidspunkt.

en: R_emove Alarm
da: F_jern alarm

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Clocks
da: _Om Ure

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Clear
da: Ryd

en: Time
da: Tid

en: Difference
da: Forskel

en: Title…
da: Titel …

en: Reset
da: Nulstil

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
da: Nyt minutur

en: Quick Start
da: Hurtig start

en: Set Timer
da: Sæt minutur

en: _World
da: _Verden

en: Ala_rms
da: Ala_rmer

en: _Stopwatch
da: _Stopur

en: _Timer
da: _Minutur

en: Clock
da: Ur

en: Alarm Ringing
da: Alarm ringer

en: _Add World Clock…
da: _Tilføj verdensur …

en: Add a New World Clock
da: Tilføj et nyt verdensur

en: Search for a City
da: Søg efter en by

en: Sunrise
da: Solopgang

en: Sunset
da: Solnedgang

en: Alarm set for %s from now
da: Alarm er indstillet til %s fra nu af

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
da: %s: Slumret indtil %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
da: Slumret indtil %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
da: Alarmen %s blev overhørt

en: Alarm was missed
da: Alarmen blev overhørt

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 20 minutes
da: 20 minutter

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: Edit Alarm
da: Redigér alarm

en: _Done
da: _Færdig

en: Print version information and exit
da: Vis versionsoplysninger og afslut

en: Lap
da: Omgang

en: Resume
da: Genoptag

en: Lap %i
da: Omgang %i

en: Time is up!
da: Tiden er udløbet!

en: Timer countdown finished
da: Minuturets nedtælling afsluttet

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
da: Nuværende tidszone

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
da[0]: %s time bagefter
da[1]: %s timer bagefter

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
da[0]: %s time foran
da[1]: %s timer foran

en: %s day | %s days
da[0]: %s dag
da[1]: %s dage

en:  and
da:  og

en: %s hour | %s hours
da[0]: %s time
da[1]: %s timer

en: %s minute | %s minutes
da[0]: %s minut
da[1]: %s minutter

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
da: O

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
da: L

en: Mondays
da: Mandage

en: Tuesdays
da: Tirsdage

en: Wednesdays
da: Onsdage

en: Thursdays
da: Torsdage

en: Fridays
da: Fredage

en: Saturdays
da: Lørdage

en: Sundays
da: Søndage

en: Every Day
da: Hver dag

en: Weekdays
da: Hverdage

en: Weekends
da: Weekender

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
da: Tilføj placering

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
da: I morgen

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
da: I går

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
da: Nuværende placering
