gnome-clocks master - en to es_ES translation catalogue (136 entries)

en: Clocks
es_ES: Relojes

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
es_ES: Relojes de horas mundiales, además de alarmas, cronómetro y un temporizador

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
es_ES: Hora;Temporizador;Alarma;Hora mundial;Cronómetro;Zona horaria;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
es_ES: Permite a los relojes del mundo mostrarse para su zona horaria.

en: Configured world clocks
es_ES: Relojes del mundo configurados

en: List of world clocks to show.
es_ES: Lista de relojes del mundo que mostrar.

en: Configured alarms
es_ES: Alarmas configuradas

en: List of alarms set.
es_ES: Lista de alarmas establecidas.

en: Configured Timers
es_ES: Temporizadores configurados

en: List of timers set.
es_ES: Lista de temporizadores establecidos.

en: Geolocation support
es_ES: Soporte para geolocalización

en: Turn geolocation support on and off.
es_ES: Activa o desactivar el soporte de geolocalización.

en: Window maximized
es_ES: Ventana maximizada

en: Whether the window is maximized.
es_ES: Indica si la ventana está maximizada.

en: Window width and height
es_ES: Anchura y altura de la ventana

en: Width and height of the window.
es_ES: Anchura y altura de la ventana.

en: Panel state
es_ES: Panel de estado

en: Current clock panel.
es_ES: Panel del reloj actual.

en: Keep track of time
es_ES: Llevar un control del tiempo

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
es_ES: Una sencilla y elegante aplicación de relojes. Incluye relojes del mundo, alarmas, un cronómetro y temporizadores.

en: Show the time in different cities around the world
es_ES: Mostrar la hora en diferentes ciudades de todo el mundo

en: Set alarms to wake you up
es_ES: Configurar alarmas para despertarse

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
es_ES: Medir el tiempo con precisión usando un cronómetro

en: Set timers to properly cook your food
es_ES: Configurar temporizadores para cocinar adecuadamente

en: Initial screen
es_ES: Pantalla inicial

en: Alarms screen
es_ES: Pantalla de alarmas

en: Stopwatch screen
es_ES: Pantalla de cronómetro

en: Timer screen
es_ES: Pantalla de temporizador

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
es_ES: El Proyecto GNOME

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
es_ES: Mostrar la ayuda

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
es_ES: Abrir menú

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos del teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es_ES: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
es_ES: Ir a la siguiente sección

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
es_ES: Ir a la sección anterior

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
es_ES: Ir a la sección Mundo

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
es_ES: Ir a la sección Alarmas

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
es_ES: Ir a la sección Cronómetro

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
es_ES: Ir a la sección Temporizador

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
es_ES: Reloj mundiales

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
es_ES: Añadir un reloj mundial

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
es_ES: Alarma

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
es_ES: Añadir una alarma

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
es_ES: Cronómetro

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
es_ES: Pausar todo

[ctx: shortcut window]
en: Timer
es_ES: Temporizador

[ctx: shortcut window]
en: Reset
es_ES: Reiniciar

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
es_ES: Nuevo temporizador

en: Repeat
es_ES: Repetir

en: Add A_larm…
es_ES: Añadir a_larma…

en: Stop
es_ES: Detener

en: Snooze
es_ES: Posponer

en: Repeats
es_ES: Repeticiones

en: Delete
es_ES: Eliminar

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
es_ES: Alarma nueva

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

en: _Add
es_ES: _Añadir

en: Name
es_ES: Nombre

en: Ring Duration
es_ES: Duración de la alarma

en: Snooze Duration
es_ES: Duración del retardo

en: You already have an alarm for this time.
es_ES: Ya tiene una alarma para esta hora.

en: R_emove Alarm
es_ES: Q_uitar alarma

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: _Atajos del teclado

en: _Help
es_ES: _Ayuda

en: _About Clocks
es_ES: _Acerca de Relojes

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

en: _Start
es_ES: _Iniciar

en: Clear
es_ES: Limpiar

en: Time
es_ES: Tiempo

en: Difference
es_ES: Diferencia

en: St_art
es_ES: _Empezar

en: Title…
es_ES: Título…

en: Pause
es_ES: Pausar

en: Start
es_ES: Iniciar

en: Reset
es_ES: Reiniciar

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
es_ES: Nuevo temporizador

en: Quick Start
es_ES: Inicio rápido

en: Set Timer
es_ES: Establecer temporizador

en: _World
es_ES: _Mundo

en: Ala_rms
es_ES: Ala_rmas

en: _Stopwatch
es_ES: _Cronómetro

en: _Timer
es_ES: _Temporizador

en: Clock
es_ES: Reloj

en: Alarm Ringing
es_ES: Alarma sonando

en: _Add World Clock…
es_ES: _Añadir un reloj mundial…

en: Add a New World Clock
es_ES: Añadir un nuevo reloj mundial

en: Search for a City
es_ES: Buscar una ciudad

en: Sunrise
es_ES: Amanecer

en: Sunset
es_ES: Atardecer

en: Alarm set for %s from now
es_ES: Alarma establecida para %s desde ahora

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
es_ES: Alarma

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
es_ES: %s: pospuesta hasta %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
es_ES: Pospuesta hasta %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
es_ES: La alarma %s de ha descartado

en: Alarm was missed
es_ES: Se ha descartado la alarma

en: 1 minute
es_ES: 1 minuto

en: 5 minutes
es_ES: 5 minutos

en: 10 minutes
es_ES: 10 minutos

en: 15 minutes
es_ES: 15 minutos

en: 20 minutes
es_ES: 20 minutos

en: 30 minutes
es_ES: 30 minutos

en: Edit Alarm
es_ES: Editar alarma

en: _Done
es_ES: _Hecho

en: Print version information and exit
es_ES: Mostrar información de la versión y salir

en: Lap
es_ES: Vuelta

en: Resume
es_ES: Reanudar

en: Lap %i
es_ES: Vuelta %i

en: Time is up!
es_ES: ¡Se acabó el tiempo!

en: Timer countdown finished
es_ES: La cuenta atrás ha terminado

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
es_ES: Zona horaria actual

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
es_ES[0]: %s hora antes
es_ES[1]: %s horas antes

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
es_ES[0]: %s hora después
es_ES[1]: %s horas después

en: %s day | %s days
es_ES[0]: %s día
es_ES[1]: %s días

en:  and
es_ES: y

en: %s hour | %s hours
es_ES[0]: %s hora
es_ES[1]: %s horas

en: %s minute | %s minutes
es_ES[0]: %s minuto
es_ES[1]: %s minutos

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
es_ES: L

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
es_ES: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
es_ES: X

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
es_ES: J

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
es_ES: V

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
es_ES: D

en: Mondays
es_ES: Lunes

en: Tuesdays
es_ES: Martes

en: Wednesdays
es_ES: Miércoles

en: Thursdays
es_ES: Jueves

en: Fridays
es_ES: Viernes

en: Saturdays
es_ES: Sábados

en: Sundays
es_ES: Domingos

en: Every Day
es_ES: Cada día

en: Weekdays
es_ES: Días de la semana

en: Weekends
es_ES: Fines de semana

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
es_ES: Añadir ubicación

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
es_ES: Mañana

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
es_ES: Ayer

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
es_ES: Ubicación actual
