gnome-clocks master - en to et translation catalogue (75 entries)

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch and a timer.
et: Lihtne ja elegantne kell. Sisaldab maailmakella, äratust, stopperit ja taimerit.

en: Goals:
et: Eesmärgid:

en: Show the time in different cities around the world
et: Kella näitamine linnades ümber maakera

en: Set alarms to wake you up
et: Määra äratuse aeg

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
et: Aja mõõtmine täpse stopperiga

en: Set timers to properly cook your food
et: Taimeri määramine toidu õigeks valmistamiseks

en: Clocks
et: Kell

en: GNOME Clocks
et: GNOME kell

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
et: Kell maailmaajaga, alarmide, stopperi ja taimeriga

en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
et: aeg;kell;kuupäev;taimer;alarm;äratus;maailmakell;stopper;ajavöönd;ajatsoon;

en: Configured world clocks
et: Seadistatud maailmakellad

en: List of world clocks to show.
et: Maailmakellade loetelu.

en: Configured alarms
et: Määratud märguanded

en: List of alarms set.
et: Märguannete loetelu.

en: Timer
et: Taimer

en: Configured timer duration in seconds.
et: Taimeri kestus sekundites.

en: Geolocation support
et: Geolokatsiooni tugi

en: Turn geolocation support on and off.
et: Geolokatsiooni toe sisse- ja väljalülitamine.

en: Window state
et: Akna olek

en: State of the window: i.e. maximized.
et: Akna olek, nt maximized.

en: Window width and height
et: Akna laius ja kõrgus

en: Width and height of the window.
et: Akna laius ja kõrgus.

en: Panel state
et: Paneeli olek

en: Current clock panel.
et: Praegune kellapaneel.

en: Stop
et: Peata

en: Snooze
et: Lükka edasi

en: Edit Alarm
et: Alarmi muutmine

en: New Alarm
et: Uus alarm

note: Translators: "New" refers to an alarm Translators: "New" refers to a world clock
en: New
et: Uus

en: Print version information and exit
et: Versiooniandmete printimine ja väljumine

en: Stopwatch
et: Stopper

en: Lap
et: Ring

en: Continue
et: Jätka

en: Reset
et: Lähtesta

en: Start
et: Alusta

en: Time is up!
et: Aeg sai otsa!

en: Timer countdown finished
et: Taimer lõpetas

en: Pause
et: Paus

en: Mondays
et: Esmaspäeviti

en: Tuesdays
et: Teisipäeviti

en: Wednesdays
et: Kolmapäeviti

en: Thursdays
et: Neljapäeviti

en: Fridays
et: Reedeti

en: Saturdays
et: Laupäeviti

en: Sundays
et: Pühapäeviti

en: Every Day
et: Iga päev

en: Weekdays
et: Tööpäeviti

en: Weekends
et: Nädalavahetusel

en: Cancel
et: Loobu

en: Click on items to select them
et: Klõpsa kirjel selle valimiseks

en: Delete
et: Kustuta

en: %d selected | %d selected
et[0]: %d kirje valitud
et[1]: %d kirjet valitud

en: Failed to show help: %s
et: Abi kuvamine nurjus: %s

en: Utilities to help you with the time.
et: Abivahendid kella paremaks jälgimiseks.

note: If it is Dec 31st here and Jan 1st there (d = 1), then "tomorrow"
en: Tomorrow
et: Homme

note: If it is Jan 1st here and Dec 31st there (t = 1), then "yesterday"
en: Yesterday
et: Eile

en: World
et: Maailm

note: namespace World namespace Clocks
en: Add a New World Clock
et: Lisa uus maailmakell

en: _Cancel
et: _Loobu

en: _Done
et: _Valmis

en: You already have an alarm for this time.
et: Sa oled juba selleks kellaajaks äratuse määranud.

en: Name
et: Nimi

en: Repeat Every
et: Korratakse igal

en: Active
et: Aktiivne

en: Select <b>New</b> to add an alarm
et: Alarmi lisamiseks vali <b>uus</b>

en: _Help
et: A_bi

en: _About
et: _Lähemalt

en: _Quit
et: _Lõpeta

en: Select All
et: Vali kõik

en: Select None
et: Tühista valik

en: _Add
et: _Lisa

en: Search for a city:
et: Otsi linna järgi:

en: Select <b>New</b> to add a world clock
et: Maailmakella lisamiseks vali <b>uus</b>

en: Sunrise
et: Päikesetõus

en: Sunset
et: Päikeseloojang
