gnome-clocks master - en to eu translation catalogue (138 entries)

en: Clocks
eu: Ordulariak

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
eu: Ordulariak munduko orduetarako, gehi alarmak, kronometroa eta tenporizadorea

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
eu: ordua;tenporizadorea;alarma;munduko ordulariak;kronometroa;ordu-zona;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
eu: Munduko ordulariak zure ordu-zonan bistaratzea baimentzen du.

en: Configured world clocks
eu: Konfiguratutako munduko ordulariak

en: List of world clocks to show.
eu: Munduko ordularien zerrenda erakusteko.

en: Configured alarms
eu: Konfiguratutako alarmak

en: List of alarms set.
eu: Ezarritako alarmen zerrenda.

en: Configured Timers
eu: Konfiguratutako tenporizadoreak

en: List of timers set.
eu: Ezarritako tenporizadoreen zerrenda.

en: Geolocation support
eu: Geolokalizazioaren euskarria

en: Turn geolocation support on and off.
eu: Aktibatu eta desaktibatu geolokalizazioaren euskarria.

en: Window maximized
eu: Leihoa maximizatuta

en: Whether the window is maximized.
eu: Leihoa maximizatuta dagoen edo ez.

en: Window width and height
eu: Leihoaren zabalera eta altuera

en: Width and height of the window.
eu: Leihoaren zabalera eta altuera.

en: Panel state
eu: Panelaren egoera

en: Current clock panel.
eu: Uneko ordulariaren panela.

en: Keep track of time
eu: Ezagutu denboraren igarotzea

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
eu: Ordularien aplikazio xume eta dotorea. Munduko ordulariak, alarmak, kronometroa eta tenporizadoreak ditu.

en: Show the time in different cities around the world
eu: Erakutsi munduko hiri desberdinen ordua

en: Set alarms to wake you up
eu: Ezarri alarma zu esnatzeko

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
eu: Neurtu igarotako denbora kronometro zehatzarekin

en: Set timers to properly cook your food
eu: Ezarri tenporizadorea zure janaria egokiro prestatzeko

en: Initial screen
eu: Hasierako pantaila

en: Alarms screen
eu: Alarmen pantaila

en: Stopwatch screen
eu: Kronometroaren pantaila

en: Timer screen
eu: Tenporizadorearen pantaila

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

[ctx: shortcut window]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
eu: Erakutsi laguntza

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
eu: Ireki menua

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eu: Irten

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
eu: Joan hurrengo atalera

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
eu: Joan aurreko atalera

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
eu: Joan 'Mundua' atalera

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
eu: Joan 'Alarmak' atalera

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
eu: Joan 'Kronometroa' atalera

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
eu: Joan 'Tenporizadorea' atalera

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
eu: Munduko ordulariak

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
eu: Gehitu munduko ordulari bat

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
eu: Alarma

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
eu: Gehitu alarma

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
eu: Kronometroa

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
eu: Pausatu dena

[ctx: shortcut window]
en: Timer
eu: Tenporizadorea

[ctx: shortcut window]
en: Reset
eu: Berrezarri

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
eu: Tenporizadore berria

en: Repeat
eu: Errepikatu

en: Add A_larm…
eu: _Gehitu alarma…

en: Stop
eu: Gelditu

en: Snooze
eu: Errepikatu

en: Repeats
eu: Errepikatzeak

en: Delete
eu: Ezabatu

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
eu: Alarma berria

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: _Add
eu: _Gehitu

en: Name
eu: Izena

en: Ring Duration
eu: Txirrinaren iraupena

en: Snooze Duration
eu: Errepikatze-iraupena

en: You already have an alarm for this time.
eu: Jadanik alarma bat duzu ordu honetarako.

en: R_emove Alarm
eu: _Kendu alarma

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _About Clocks
eu: Clocks aplikazioari _buruz

en: Main Menu
eu: Menu nagusia

en: _Start
eu: _Hasi

en: Clear
eu: Garbitu

en: Time
eu: Ordua

en: Difference
eu: Diferentzia

en: St_art
eu: _Hasiera

en: Title…
eu: Izenburua…

en: Pause
eu: Pausatu

en: Start
eu: Hasi

en: Reset
eu: Berrezarri

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
eu: Tenporizadore berria

en: Quick Start
eu: Hasiera azkarra

en: Set Timer
eu: Ezarri tenporizadorea

en: _World
eu: _Mundua

en: Ala_rms
eu: Ala_rmak

en: _Stopwatch
eu: _Kronometroa

en: _Timer
eu: _Tenporizadorea

en: Clock
eu: Ordularia

en: Alarm Ringing
eu: Alarma jotzea

en: _Add World Clock…
eu: _Gehitu munduko ordularia…

en: Add a New World Clock
eu: Gehitu munduko ordulari berria

en: Search for a City
eu: Bilatu hiria

en: Sunrise
eu: Egunsentia

en: Sunset
eu: Ilunabarra

en: Alarm set for %s from now
eu: Alarma ezarri da %s(e)rako oraindik aurrera

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
eu: Alarma

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
eu: %s: Errepikatu une honetara arte: %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
eu: Errepikatu une honetara arte: %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
eu: %s alarma galdu da

en: Alarm was missed
eu: Alarma galdu da

en: 1 minute
eu: Minutu 1

en: 5 minutes
eu: 5 minutu

en: 10 minutes
eu: 10 minutu

en: 15 minutes
eu: 15 minutu

en: 20 minutes
eu: 20 minutu

en: 30 minutes
eu: 30 minutu

en: Edit Alarm
eu: Editatu alarma

en: _Done
eu: _Eginda

en: Print version information and exit
eu: Erakutsi bertsioaren informazioa eta irten

en: Lap
eu: Itzulia

en: Resume
eu: Berrekin

en: Lap %i
eu: %i itzulia

en: Time is up!
eu: Denbora amaitu da!

en: Timer countdown finished
eu: Tenporizadorearen atzekoz aurrerako zenbatzea amaitu da

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
eu: Uneko ordu-zona

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
eu[0]: Ordu %s lehenago
eu[1]: %s ordu lehenago

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
eu[0]: Ordu %s geroago
eu[1]: %s ordu geroago

en: %s day | %s days
eu[0]: egun %s
eu[1]: %s egun

en:  and
eu:  eta

en: %s hour | %s hours
eu[0]: ordu %s
eu[1]: %s ordu

en: %s minute | %s minutes
eu[0]: minutu %s
eu[1]: %s minutu

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
eu: A

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
eu: A

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
eu: A

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
eu: O

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
eu: O

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
eu: L

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
eu: I

en: Mondays
eu: Astelehenero

en: Tuesdays
eu: Asteartero

en: Wednesdays
eu: Asteazkenero

en: Thursdays
eu: Ostegunero

en: Fridays
eu: Ostiralero

en: Saturdays
eu: Larunbatero

en: Sundays
eu: Igandero

en: Every Day
eu: Egunero

en: Weekdays
eu: Astegunero

en: Weekends
eu: Asteburuak

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
eu: Gehitu kokalekua

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
eu: Bihar

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
eu: Atzo

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
eu: Uneko kokalekua
