gnome-clocks master - en to fa translation catalogue (147 entries)

en: Clocks
fa: ساعت‌ها

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
fa: ساعت‌هایی برای زمان‌های جهانی، به همراه زنگ‌ها، زمان‌سنج و شمارشگر

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
fa: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;زمان;زمان‌سنج;زنگ;ساعت;شمارشگر;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
fa: به ساعت‌های جهانی اجازه می‌دهد برای منطقهٔ زمانیتان نمایش داده شود.

en: Configured world clocks
fa: پیکربندی ساعت‌های جهانی

en: List of world clocks to show.
fa: فهرست ساعت‌های جهانی برای نمایش.

en: Configured alarms
fa: زنگ‌های پیکربندی‌شده

en: List of alarms set.
fa: فهرست زنگ‌های تنظیم‌شده.

en: Configured Timers
fa: زمان‌سنج‌های پیکربندی‌شده

en: List of timers set.
fa: فهرست زمان‌سنج‌های تنظیم‌شده.

en: Geolocation support
fa: پشتیبانی مکان جغرافیایی

en: Turn geolocation support on and off.
fa: روشن یا خاموش کردن پشتیبانی از مکان جغرافیایی.

en: Window maximized
fa: پنجره بیشینه شد

en: Whether the window is maximized.
fa: این که پنجره بیشینه است یا نه.

en: Window width and height
fa: پهنا و بلندای پنجره

en: Width and height of the window.
fa: پهنا و بلندای پنجره.

en: Panel state
fa: وضعیت تابلو

en: Current clock panel.
fa: تابلوی ساعت فعلی.

en: Keep track of time
fa: نگه داشتن آمار زمان

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
fa: یک برنامهٔ ساعت ساده و زیبا. شامل ساعت‌های جهانی، زنگ‌ها، زمان‌سنج و شمارشگرها.

en: Show the time in different cities around the world
fa: نمایش زمان برای شهرهای مختلف در اطراف جهان

en: Set alarms to wake you up
fa: تنظیم زنگ برای بیدار شدن

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
fa: اندازه‌گیری زمان سپری شده با یک زمان‌سنج دقیق

en: Set timers to properly cook your food
fa: تنظیم شمارشگر برای پخت درست غذا

en: Initial screen
fa: صفحهٔ نخستین

en: Alarms screen
fa: صفحهٔ زنگ‌ها

en: Stopwatch screen
fa: صفحهٔ زمان‌سنج

en: Timer screen
fa: صفحهٔ شمارشگر

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fa: پروژهٔ گنوم

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fa: نمایش راهنما

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
fa: گشودن فهرست

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: خروج

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
fa: رفتن به قسمت بعدی

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
fa: رفتن به قسمت پیشین

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
fa: رفتن به بخش جهان

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
fa: رفتن به بخش زنگ‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
fa: رفتن به بخش زمان‌سنج

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
fa: رفتن به بخش شمارشگر

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
fa: ساعت‌های جهانی

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
fa: افزودن یک ساعت جهانی

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
fa: زنگ

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
fa: افزودن یک زنگ

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
fa: زمان‌سنج

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
fa: مکث همه

[ctx: shortcut window]
en: Timer
fa: شمارشگر

[ctx: shortcut window]
en: Reset
fa: بازنشانی

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
fa: شمارشگر جدید

en: Repeat
fa: تکرار

en: Add A_larm…
fa: افزودن _هشدار…

en: Stop
fa: توقف

en: Snooze
fa: چُرت

en: Repeats
fa: تکرارها

en: Delete
fa: حذف

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
fa: زنگ جدید

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Add
fa: _افزودن

en: Name
fa: نام

en: Ring Duration
fa: طول زنگ

en: Snooze Duration
fa: طول چُرت

en: You already have an alarm for this time.
fa: از پیش زنگی برای این زمان دارید.

en: R_emove Alarm
fa: _برداشتن هشدار

en: _Keyboard Shortcuts
fa: _میان‌برهای صفحه‌کلید

en: _Help
fa: _راهنما

en: _About Clocks
fa: _دربارهٔ ساعت‌ها

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: _Start
fa: _شروع

en: Clear
fa: پاک‌سازی

en: Time
fa: زمان

en: Difference
fa: تفاوت

en: St_art
fa: آ_غاز

en: Title…
fa: عنوان…

en: Pause
fa: مکث

en: Start
fa: شروع

en: Reset
fa: بازنشانی

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
fa: شمارشگر جدید

en: Quick Start
fa: آغاز سریعشروع

en: 1 m
fa: ۱ د

en: 2 m
fa: ۲ د

en: 3 m
fa: ۳ د

en: 5 m
fa: ۵ د

en: 30 m
fa: ۳۰ د

en: 15 m
fa: ۱۵ د

en: 45 m
fa: ۴۵ د

en: 1 h
fa: ۱ س

en: Set Timer
fa: تنظیم شمارشگر

en: 0
fa: ۰

en: _World
fa: _جهان

en: Ala_rms
fa: _هشدارها

en: _Stopwatch
fa: _زمان‌سنج

en: _Timer
fa: _شمارشگر

en: Clock
fa: ساعت

en: Alarm Ringing
fa: زنگ زدن هشدار

en: _Add World Clock…
fa: _افزودن ساعت جهانی…

en: Add a New World Clock
fa: افزودن یک ساعت جهانی جدید

en: Search for a City
fa: جست‌وجوی یک شهر

en: Sunrise
fa: طلوع

en: Sunset
fa: غروب

en: Alarm set for %s from now
fa: هشدار برای %s از اکنون تنظیم شد

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
fa: زنگ

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
fa: %s: چرت تا %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
fa: چرت تا %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
fa: هشدار %s از دست رفت

en: Alarm was missed
fa: هشدار از دست رفت

en: 1 minute
fa: ۱ دقیقه

en: 5 minutes
fa: ۵ دقیقه

en: 10 minutes
fa: ۱۰ دقیقه

en: 15 minutes
fa: ۱۵ دقیقه

en: 20 minutes
fa: ۲۰ دقیقه

en: 30 minutes
fa: ۳۰ دقیقه

en: Edit Alarm
fa: ویرایش زنگ

en: _Done
fa: _انجام شد

en: Print version information and exit
fa: چاپ اطّلاعات نگارش و خروج

en: Lap
fa: دور

en: Resume
fa: از سرگیری

en: Lap %i
fa: دور %Ii

en: Time is up!
fa: زمان تمام شد!

en: Timer countdown finished
fa: شمارش معکوس زمان پایان یافت

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
fa: منطقهٔ زمانی کنونی

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
fa[0]: %s ساعت عقب‌تر
fa[1]: %s ساعت عقب‌تر

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
fa[0]: %s ساعت جلوتر
fa[1]: %s ساعت جلوتر

en: %s day | %s days
fa[0]: %s روز
fa[1]: %s روز

en:  and
fa:  و

en: %s hour | %s hours
fa[0]: %s ساعت
fa[1]: %s ساعت

en: %s minute | %s minutes
fa[0]: %s دقیقه
fa[1]: %s دقیقه

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
fa: د

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
fa: س

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
fa: چ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
fa: پ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
fa: آ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
fa: ش

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
fa: ی

en: Mondays
fa: دوشنبه‌ها

en: Tuesdays
fa: سه‌شنبه‌ها

en: Wednesdays
fa: چهارشنبه‌ها

en: Thursdays
fa: پنج‌شنبه‌ها

en: Fridays
fa: آدینه‌ها

en: Saturdays
fa: شنبه‌ها

en: Sundays
fa: یک‌شنبه‌ها

en: Every Day
fa: هر روز

en: Weekdays
fa: روزهای هفته

en: Weekends
fa: پایان‌هفته‌ها

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
fa: افزودن مکان

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
fa: فردا

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
fa: دیروز

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
fa: مکان کنونی
