gnome-clocks master - en to fr translation catalogue (137 entries)

en: Clocks
fr: Horloges

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
fr: Des horloges pour connaître l’heure dans le monde, régler des alarmes, chronométrer ou lancer un décompte

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
fr: heure;minuterie;minuteur;décompte;alarme;horloge mondiale;chronomètre;fuseau horaire;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
fr: Permet d’afficher des horloges mondiales selon votre fuseau horaire.

en: Configured world clocks
fr: Horloges mondiales configurées

en: List of world clocks to show.
fr: Liste des horloges mondiales à afficher.

en: Configured alarms
fr: Alarmes configurées

en: List of alarms set.
fr: Liste des alarmes paramétrées.

en: Configured Timers
fr: Minuteurs configurés

en: List of timers set.
fr: Liste des minuteurs paramétrés.

en: Geolocation support
fr: Prise en charge de la géolocalisation

en: Turn geolocation support on and off.
fr: Active ou désactive la prise en charge de la géolocalisation.

en: Window maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Whether the window is maximized.
fr: Indique si la fenêtre est maximisée.

en: Window width and height
fr: Largeur et hauteur de la fenêtre

en: Width and height of the window.
fr: Largeur et hauteur de la fenêtre.

en: Panel state
fr: État du panneau

en: Current clock panel.
fr: Panneau d’horloge actuel.

en: Keep track of time
fr: Garder une trace du temps

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
fr: Une application d’horloge simple et élégante. Elle inclut des horloges du monde entier, des alarmes, un chronomètre et des minuteurs.

en: Show the time in different cities around the world
fr: Afficher l’heure dans différentes villes autour du monde

en: Set alarms to wake you up
fr: Régler des alarmes pour le réveil

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
fr: Mesurer le temps écoulé avec un chronomètre précis

en: Set timers to properly cook your food
fr: Régler des minuteurs pour bien cuire vos aliments

en: Initial screen
fr: Écran initial

en: Alarms screen
fr: Écran des alarmes

en: Stopwatch screen
fr: Écran du chronomètre

en: Timer screen
fr: Écran du minuteur

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
fr: Ouvrir le menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
fr: Aller à la section suivante

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
fr: Revenir à la section précédente

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
fr: Aller à la section Monde

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
fr: Aller à la section Alarmes

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
fr: Aller à la section Chronomètre

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
fr: Aller à la section Minuteur

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
fr: Horloges mondiales

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
fr: Ajouter une nouvelle horloge mondiale

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
fr: Alarme

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
fr: Ajouter une alarme

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
fr: Chronomètre

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
fr: Tout mettre en pause

[ctx: shortcut window]
en: Timer
fr: Minuteur

[ctx: shortcut window]
en: Reset
fr: Recommencer

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
fr: Nouveau minuteur

en: Repeat
fr: Répéter

en: Add A_larm…
fr: Ajouter une a_larme…

en: Stop
fr: Arrêter

en: Snooze
fr: Répéter

en: Repeats
fr: Répétitions

en: Delete
fr: Supprimer

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
fr: Nouvelle alarme

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Name
fr: Nom

en: Ring Duration
fr: Durée de l’alarme

en: Snooze Duration
fr: Délai de répétition

en: You already have an alarm for this time.
fr: Vous avez déjà une alarme réglée à cette heure.

en: R_emove Alarm
fr: E_nlever l’alarme

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About Clocks
fr: À _propos d’Horloges

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: _Start
fr: _Démarrer

en: Clear
fr: Effacer

en: Time
fr: Temps

en: Difference
fr: Différence

en: St_art
fr: Dém_arrer

en: Title…
fr: Titre…

en: Start
fr: Démarrer

en: Reset
fr: Recommencer

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
fr: Nouveau minuteur

en: Quick Start
fr: Démarrage rapide

en: 1 m
fr: 1 min

en: 2 m
fr: 2 min

en: 3 m
fr: 3 min

en: 5 m
fr: 5 min

en: 30 m
fr: 30 min

en: 15 m
fr: 15 min

en: 45 m
fr: 45 min

en: 1 h
fr: 1 h

en: Set Timer
fr: Définir un minuteur

en: _World
fr: _Monde

en: Ala_rms
fr: Ala_rmes

en: _Stopwatch
fr: _Chronomètre

en: _Timer
fr: Mi_nuteur

en: Clock
fr: Horloge

en: Alarm Ringing
fr: Sonnerie d’alarme

en: _Add World Clock…
fr: _Ajouter une nouvelle horloge mondiale…

en: Add a New World Clock
fr: Ajouter une nouvelle horloge mondiale

en: Search for a City
fr: Rechercher une ville

en: Sunrise
fr: Lever du soleil

en: Sunset
fr: Coucher du soleil

en: Alarm set for %s from now
fr: Alarme réglée pour dans %s à partir de maintenant

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
fr: Alarme

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
fr: %s : en pause jusqu’à %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
fr: En pause jusqu’à %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
fr: L’alarme %s a été manquée

en: Alarm was missed
fr: L’alarme a été manquée

en: Edit Alarm
fr: Modifier l’alarme

en: _Done
fr: _Terminé

en: Print version information and exit
fr: Afficher les informations de version et quitter

en: Lap
fr: Tour

en: Resume
fr: Reprendre

en: Lap %i
fr: Tour %i

en: Time is up!
fr: Le temps est écoulé !

en: Timer countdown finished
fr: Le décompte est fini

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
fr: Fuseau horaire actuel

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
fr[0]: %s heure plus tôt
fr[1]: %s heures plus tôt

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
fr[0]: %s heure plus tard
fr[1]: %s heures plus tard

en: %s day | %s days
fr[0]: %s jour
fr[1]: %s jours

en:  and
fr:  et

en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s heure
fr[1]: %s heures

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
fr: L

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
fr: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
fr: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
fr: J

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
fr: V

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
fr: D

en: Mondays
fr: Les lundis

en: Tuesdays
fr: Les mardis

en: Wednesdays
fr: Les mercredis

en: Thursdays
fr: Les jeudis

en: Fridays
fr: Les vendredis

en: Saturdays
fr: Les samedis

en: Sundays
fr: Les dimanches

en: Every Day
fr: Tous les jours

en: Weekdays
fr: En semaine

en: Weekends
fr: Les fins de semaine

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
fr: Ajouter un emplacement

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
fr: Demain

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
fr: Hier

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
fr: Emplacement actuel
