gnome-clocks master - en to fur translation catalogue (128 entries)

en: Clocks
fur: Orlois

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
fur: Orlois par i fûs oraris tal mont, sveis, cronometri e un temporizadôr

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
fur: ore;orari;timp;orloi;cronometri;temporizadôr;fûs orari;svee;alarme;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
fur: Al permet di mostrâ orlois di dut il mont pal tô fûs orari.

en: Configured world clocks
fur: Orlois mondiai configurâts

en: List of world clocks to show.
fur: Liste di orlois mondiâi di mostrâ.

en: Configured alarms
fur: Sveis configuradis

en: List of alarms set.
fur: Liste di sveis configuradis.

en: Configured Timers
fur: Temporizadôrs configurâts

en: List of timers set.
fur: Liste di temporizadôrs configurâts.

en: Geolocation support
fur: Supuart geolocalizazion

en: Turn geolocation support on and off.
fur: Ative e disative il supuart ae geolocalizazion.

en: Window maximized
fur: Barcon slargjât

en: Whether the window is maximized.
fur: Indiche se il barcon al è slargjât.

en: Window width and height
fur: Largjece e altece dal barcon

en: Width and height of the window.
fur: Largjece e altece dal barcon.

en: Panel state
fur: Stât dal panel

en: Current clock panel.
fur: Panel atuâl dal orloi.

en: Keep track of time
fur: Ten di voli il timp

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
fur: Un orloi sempliç e graciôs: al ten i orlois di dut il mont, sveis, un cronometri e temporizadôrs.

en: Show the time in different cities around the world
fur: Mostre la ore in plui citâts ator pal mont

en: Set alarms to wake you up
fur: Configure sveis par sveâti

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
fur: Misurâ il timp cuntun cronometri precîs

en: Set timers to properly cook your food
fur: Configure i temporizadôrs par cusinâ ben

en: Initial screen
fur: Videade iniziâl

en: Alarms screen
fur: Videade alarmis

en: Stopwatch screen
fur: Videade cronometri

en: Timer screen
fur: Videade temporizadôr

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

[ctx: shortcut window]
en: General
fur: Gjenerâl

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fur: Mostre il jutori

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
fur: Vierç il menù

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
fur: Scurtis di tastiere

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fur: Jes

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
fur: Va te sezion sucessive

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
fur: Va te sezion precedente

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
fur: Va te sezion Mont

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
fur: Va te sezion Sveis

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
fur: Va te sezion Cronometri

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
fur: Va te sezion Temporizadôr

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
fur: Orlois mondiâi

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
fur: Zonte un orloi dal mont

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
fur: Svee

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
fur: Zonte une svee

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
fur: Cronometri

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
fur: Met in pause dut

[ctx: shortcut window]
en: Timer
fur: Temporizadôr

[ctx: shortcut window]
en: Reset
fur: Met a zero

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
fur: Gnûf temporizadôr

en: Repeat
fur: Ripet

en: Add A_larm…
fur: Zonte s_vee…

en: Stop
fur: Ferme

en: Snooze
fur: Polse

en: Repeats
fur: Ripetizions

en: Delete
fur: Elimine

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
fur: Gnove svee

en: _Cancel
fur: _Anule

en: _Add
fur: _Zonte

en: Name
fur: Non

en: Ring Duration
fur: Durade sunarie

en: Snooze Duration
fur: Durade polse

en: You already have an alarm for this time.
fur: Tu âs za une svee par cheste ore.

en: R_emove Alarm
fur: G_jave svee

en: _Keyboard Shortcuts
fur: _Scurtis tastiere

en: _Help
fur: _Jutori

en: _About Clocks
fur: _Informazions su Orlois

en: Menu
fur: Menù

en: Main Menu
fur: Menù principâl

en: _Start
fur: _Tache

en: Clear
fur: Nete

en: Time
fur: Ore

en: Difference
fur: Diference

en: Select Duration
fur: Selezione durade

en: Title…
fur: Titul…

en: Start
fur: Tache

en: Reset
fur: Met a zero

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
fur: Gnûf temporizadôr

en: _World
fur: _Mont

en: Ala_rms
fur: S_veis

en: _Stopwatch
fur: _Cronometri

en: _Timer
fur: _Temporizadôr

en: Clock
fur: Orloi

en: Alarm Ringing
fur: Sunâ di svee

en: _Add World Clock…
fur: _Zonte orloi dal mont…

en: Add a New World Clock
fur: Zonte un gnûf orloi

en: Search for a City
fur: Cîr une citât

en: Sunrise
fur: Cricâ dal dì

en: Sunset
fur: Amont

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
fur: Svee

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: Snoozed from %s: %s
fur: In polse des %s: %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed from %s
fur: In polse des %s

en: 1 minute
fur: 1 minût

en: 5 minutes
fur: 5 minûts

en: 10 minutes
fur: 10 minûts

en: 15 minutes
fur: 15 minûts

en: 20 minutes
fur: 20 minûts

en: 30 minutes
fur: 30 minûts

en: Edit Alarm
fur: Cambie svee

en: _Done
fur: _Fat

en: Print version information and exit
fur: Scrîf informazions di version e jes

en: Lap
fur: Volte

en: Resume
fur: Ripie

en: Lap %i
fur: %iᵉ volte

en: Time is up!
fur: Timp scjadût!

en: Timer countdown finished
fur: Conte par ledrôs finide

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
fur: Fûs orari atuâl

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
fur[0]: %s ore indaûr
fur[1]: %s oris indaûr

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
fur[0]: %s ore indenant
fur[1]: %s oris indenant

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
fur: L

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
fur: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
fur: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
fur: J

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
fur: V

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
fur: D

en: Mondays
fur: Lunis

en: Tuesdays
fur: Martars

en: Wednesdays
fur: Miercus

en: Thursdays
fur: Joibe

en: Fridays
fur: Vinars

en: Saturdays
fur: Sabide

en: Sundays
fur: Domenie

en: Every Day
fur: Ogni dì

en: Weekdays
fur: Dîs de vore

en: Weekends
fur: Dîs di fieste

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
fur: Zonte lûc

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
fur: Doman

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
fur: Îr

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
fur: Posizion atuâl
