gnome-clocks master - en to hi translation catalogue (139 entries)

en: Clocks
hi: घड़ियाँ

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
hi: विश्व के भिन्न-भिन्न समय, साथ में अलार्म, स्टॉपवॉच और टाइमर के लिए घड़ियाँ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
hi: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;समय; टाइमर;अलार्म;विश्व घड़ियाँ; स्टॉपवॉच; समय क्षेत्र;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
hi: आपके समय क्षेत्र के लिए विश्व घड़ियों को प्रदर्शित करने की अनुमति देता है।

en: Configured world clocks
hi: विश्व घड़ियों का विन्यास करें

en: List of world clocks to show.
hi: विश्व घड़ियों की सूची जो दिखाई जाएँगी

en: Configured alarms
hi: कॉन्फ़िगर किए गए अलार्म

en: List of alarms set.
hi: सेट किए गए अलार्म की सूची

en: Configured Timers
hi: कॉन्फ़िगर किए गए टाइमर

en: List of timers set.
hi: सेट किए गए टाइमर की सूची

en: Geolocation support
hi: भूस्थिति समर्थन

en: Turn geolocation support on and off.
hi: भूस्थिति समर्थन चालू या बंद करें।

en: Window maximized
hi: विंडो मैक्सिमॉइज़ की हुई

en: Whether the window is maximized.
hi: यदि विंडो की स्थिति मैक्सिमॉइज़ की गई है या नहीं

en: Window width and height
hi: विंडो की चौड़ाई और ऊँचाई

en: Width and height of the window.
hi: विंडो की चौड़ाई और ऊँचाई

en: Panel state
hi: पेनल की स्थिति

en: Current clock panel.
hi: मौज़ूदा घड़ी पैनल

en: Keep track of time
hi: समय का ध्यान रखें

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
hi: एक सरल और सुंदर घड़ी अनुप्रयोग। इसमें विश्व घड़ी, अलार्म, स्टॉपवाच और टाइमर उपलब्ध हैं।

en: Show the time in different cities around the world
hi: दुनिया भर के भिन्न शहरों में समय दिखाएँ

en: Set alarms to wake you up
hi: अलार्म लगाएँ ताकि आप जग सकें

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
hi: उचित स्टॉपवाच से बीता समय मापें

en: Set timers to properly cook your food
hi: अपने खाना को ठीक से बनाने के लिए टाइमर लगाएँ

en: Initial screen
hi: प्राथमिक स्क्रीन

en: Alarms screen
hi: अलार्म स्क्रीन

en: Stopwatch screen
hi: स्टॉपवॉच स्क्रीन

en: Timer screen
hi: टाइमर स्क्रीन

en: The GNOME Project
hi: दी गनोम प्रॉजेक्ट

[ctx: shortcut window]
en: General
hi: साधारण

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
hi: मदद

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
hi: मेन्यू खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
hi: कुंजीपट शॉर्टकट

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hi: बंद करें

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
hi: अगले खं पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
hi: पिछले खंड पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
hi: विश्व खंड पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
hi: अलार्म खंड पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
hi: स्टॉपवॉच खंड पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
hi: टाइम खंड पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
hi: विश्व घड़ियाँ

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
hi: एक नई विश्व घड़ी जोड़ें

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
hi: अलार्म

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
hi: एक नया अलार्म जोड़ें

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
hi: स्टॉपवॉच

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
hi: सभी को ठहराएँ

[ctx: shortcut window]
en: Timer
hi: टाइमर

[ctx: shortcut window]
en: Reset
hi: रीसेट

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
hi: नया टाइमर

en: Repeat
hi: दोहराएँ प्रत्येक

en: Add A_larm…
hi: नया अलार्म जोड़ें (_l)…

en: Stop
hi: रूकें

en: Snooze
hi: स्नूज़ करें

en: Repeats
hi: दोहराएँ प्रत्येक

en: Delete
hi: मिटाएँ

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
hi: नया अलार्म

en: Name
hi: नाम

en: Ring Duration
hi: बजने की अवधि

en: Snooze Duration
hi: स्नूज़ की अवधि

en: You already have an alarm for this time.
hi: आपके पास पहले से इस समय के लिए अलार्म है।

en: R_emove Alarm
hi: अलार्म हटाएँ (_e)

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कुंजीपट शॉर्टकट (_K)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: _About Clocks
hi: 'घड़ियाँ' का परिचय (_A)

en: Back
hi: पीछे जाएँ

en: Menu
hi: मेन्यू

en: Main Menu
hi: मुख्य मेन्यू

en: _Start
hi: प्रारंभ (_S)

en: Clear
hi: खाली करें

en: Time
hi: समय

en: Difference
hi: अंतर

en: Select Duration
hi: अवधि चुनें

en: Title…
hi: शीर्षक…

en: Pause
hi: ठहरें

en: Start
hi: प्रारंभ

en: Reset
hi: रीसेट

en: 1 m
hi: 1 मि.

en: 2 m
hi: 2 मि.

en: 3 m
hi: 3 मि.

en: 5 m
hi: 5 मि.

en: 30 m
hi: 30 मि.

en: 15 m
hi: 15 मि.

en: 45 m
hi: 45 मि.

en: 1 h
hi: 1 घंटा

en: _World
hi: विश्व(_W)

en: Ala_rms
hi: अलार्म (_r)

en: _Stopwatch
hi: स्टॉपवॉच (_S)

en: _Timer
hi: टाइमर (_T)

en: _Add World Clock…
hi: एक नई विश्व घड़ी जोड़ें… (_A)

en: Add a New World Clock
hi: एक नई विश्व घड़ी जोड़ें

en: _Cancel
hi: रद्द (_C)

en: _Add
hi: जोड़ें (_A)

en: Search for a City
hi: कोई शहर खोजें

en: Sunrise
hi: सूर्योदय

en: Sunset
hi: सूर्यास्त

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
hi: अलार्म

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: Snoozed from %s: %s
hi: %s से स्नूज़ किया गया: %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed from %s
hi: %s से स्नूज़ किया गया

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: 5 minutes
hi: 5 मिनट

en: 10 minutes
hi: 10 मिनट

en: 15 minutes
hi: 15 मिनट

en: 20 minutes
hi: 20 मिनट

en: 30 minutes
hi: 30 मिनट

en: Edit Alarm
hi: अलार्म में संशोधन करें

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Done
hi: सम्पन्न

en: Add
hi: जोड़ें

en: Print version information and exit
hi: संस्करण सूचना दिखाएँ और निकास करें

en: Lap
hi: लैप

en: Resume
hi: पुनः आरंभ

en: Lap %i
hi: लैप %i

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
hi: नया टाइमर

en: Time is up!
hi: समय समाप्त हो गया है!

en: Timer countdown finished
hi: टाइमर की उलटी गिनती समाप्त

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
hi: वर्तमान समयक्षेत्र

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
hi[0]: %s घंटा पीछे
hi[1]: %s घंटे पीछे

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
hi[0]: %s घंटा आगे
hi[1]: %s घंटे आगे

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
hi: सो

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
hi: मं

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
hi: बु

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
hi: गु

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
hi: शु

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
hi: श

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
hi: र

en: Mondays
hi: सोमवार

en: Tuesdays
hi: मंगलवार

en: Wednesdays
hi: बुधवार

en: Thursdays
hi: गुरुवार

en: Fridays
hi: शुक्रवार

en: Saturdays
hi: शनिवार

en: Sundays
hi: रविवार

en: Every Day
hi: हर दिन

en: Weekdays
hi: काम करने के दिन

en: Weekends
hi: सप्ताहांत

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
hi: स्थान जोड़ें

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
hi: कल (अगला दिन)

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
hi: कल (पिछला दिन)

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
hi: वर्तमान स्थान
