gnome-clocks master - en to hr translation catalogue (137 entries)

en: Clocks
hr: Satovi

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
hr: Satovi sa svjetskim vremenima, uključujući alarme, štopericu i odbrojavanje vremena

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
hr: vrijeme;odbrojavanje;alarm;svjetski sat;štoperica;vremenska zona;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
hr: Dopušta prikaz svjetskih satova u vašoj vremenskoj zoni.

en: Configured world clocks
hr: Podešeni svjetski satovi

en: List of world clocks to show.
hr: Popis svjetskih satova za prikaz.

en: Configured alarms
hr: Podešeni alarmi

en: List of alarms set.
hr: Popis postavljenih alarma.

en: Configured Timers
hr: Podešena odbrojavanja

en: List of timers set.
hr: Popis postavljenih odbrojavanja.

en: Geolocation support
hr: Podrška geolokacije

en: Turn geolocation support on and off.
hr: Uključi ili isključi podršku geolokacije.

en: Window maximized
hr: Prozor uvećan

en: Whether the window is maximized.
hr: Treba li prozor uvećati.

en: Window width and height
hr: Širina i visina prozora

en: Width and height of the window.
hr: Širina i visina prozora.

en: Panel state
hr: Stanje panela

en: Current clock panel.
hr: Trenutni panel sata.

en: Keep track of time
hr: Nastavi pratiti vrijeme

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
hr: Jednostavna i elegantna aplikacija sata. Koja uključuje alarme, štopericu i odbrojavanje vremena.

en: Show the time in different cities around the world
hr: Prikaz vremena u drugim gradovima diljem svijeta

en: Set alarms to wake you up
hr: Postavljanje alarma za buđenje

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
hr: Mjerenje proteklog vremena s preciznom štopericom

en: Set timers to properly cook your food
hr: Postavljanje podsjetnika odbrojavanja kako bi mogli pravilno skuhati svoju hranu

en: Initial screen
hr: Početni zaslon

en: Alarms screen
hr: Zaslon alarma

en: Stopwatch screen
hr: Zaslon štoperice

en: Timer screen
hr: Zaslon odbrojavanja

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

[ctx: shortcut window]
en: General
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
hr: Prikaži priručnik

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
hr: Otvori izbornik

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hr: Zatvori

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
hr: Idi na sljedeći odjeljak

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
hr: Idi na prijašnji odjeljak

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
hr: Idi na odjeljak Svijet

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
hr: Idi na odjeljak Alarmi

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
hr: Idi na odjeljak Štoperica

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
hr: Idi na odjeljak Odbrojavanje

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
hr: Svjetski satovi

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
hr: Dodaj svjetski sat

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
hr: Dodaj alarm

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
hr: Štoperica

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
hr: Pauziraj sve

[ctx: shortcut window]
en: Timer
hr: Odbrojavanje

[ctx: shortcut window]
en: Reset
hr: Poništi

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
hr: Novo odbrojavanje

en: Repeat
hr: Ponovi

en: Add A_larm
hr: Dodaj a_larm

en: Stop
hr: Zaustavi

en: Snooze
hr: Odgodi

en: Repeats
hr: Ponovi

en: Active
hr: Aktivan

en: Delete
hr: Obriši

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
hr: Novi alarm

en: Name
hr: Naziv

en: Ring Duration
hr: Trajanje kruga

en: Snooze Duration
hr: Odgoda trajanja

en: You already have an alarm for this time.
hr: Možda već imate alarm za ovo vrijeme.

en: R_emove Alarm
hr: U_kloni alarm

en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

en: _Help
hr: _Priručnik

en: _About Clocks
hr: _O Satovima

en: Back
hr: Natrag

en: Menu
hr: Izbornik

en: Main Menu
hr: Glavni izbornik

en: _Start
hr: _Pokreni

en: Clear
hr: Obriši

en: Time
hr: Vrijeme

en: Difference
hr: Razlika

en: Select Duration
hr: Odabir trajanja

en: Title…
hr: Naslov…

en: Pause
hr: Pauza

en: Start
hr: Pokreni

en: Reset
hr: Vrati izvorno

en: 1 m
hr: 1 min

en: 2 m
hr: 2 min

en: 3 m
hr: 3 min

en: 5 m
hr: 5 min

en: 30 m
hr: 30 min

en: 15 m
hr: 15 min

en: 45 m
hr: 45 min

en: 1 h
hr: 1 sat

en: World
hr: Svijet

en: Alarms
hr: Alarmi

en: Stopwatch
hr: Štoperica

en: Timer
hr: Odbrojavanje

en: _Add World Clock
hr: _Dodaj svjetski sat

en: Add a New World Clock
hr: Dodaj novi svjetski sat

en: _Cancel
hr: _Odustani

en: _Add
hr: _Dodaj

en: Search for a City
hr: Potraži grad

en: Sunrise
hr: Izlazak sunca

en: Sunset
hr: Zalazak sunca

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: Snoozed from %s: %s
hr: Odgođeno od %s: %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed from %s
hr: Odgođeno od %s

en: 1 minute
hr: 1 minuta

en: 5 minutes
hr: 5 minuta

en: 10 minutes
hr: 10 minuta

en: 15 minutes
hr: 15 minuta

en: 20 minutes
hr: 20 minuta

en: 30 minutes
hr: 30 minuta

en: Edit Alarm
hr: Uredi alarm

en: Cancel
hr: Odustani

en: Done
hr: Završeno

en: Add
hr: Dodaj

en: Print version information and exit
hr: Ispiši podatke o inačici i izađi

en: Lap
hr: Krug

en: Resume
hr: Nastavi

en: Lap %i
hr: Krug %i

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
hr: Novo odbrojavanje

en: Time is up!
hr: Vrijeme je isteklo!

en: Timer countdown finished
hr: Odbrojavanje završeno

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
hr: Trenutna vremenska zona

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour earlier | %s hours earlier
hr[0]: %s sat ranije
hr[1]: %s sata ranije
hr[2]: %s sati ranije

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour later | %s hours later
hr[0]: %s sat kasnije
hr[1]: %s sata kasnije
hr[2]: %s sati kasnije

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
hr: P

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
hr: U

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
hr: S

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
hr: Č

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
hr: P

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
hr: N

en: Mondays
hr: Ponedjeljka

en: Tuesdays
hr: Utorka

en: Wednesdays
hr: Srijede

en: Thursdays
hr: Četvrtka

en: Fridays
hr: Petka

en: Saturdays
hr: Subote

en: Sundays
hr: Nedjelje

en: Every Day
hr: Svaki dan

en: Weekdays
hr: Radnim danima

en: Weekends
hr: Vikendima

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
hr: Dodaj lokaciju

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
hr: Sutra

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
hr: Jučer

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
hr: Trenutna lokacija
