gnome-clocks master - en to id translation catalogue (134 entries)

en: Clocks
id: Jam

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
id: Jam untuk waktu dunia, alarm, stopwatch dan pewaktu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
id: time;pewaktu;alarm;jam dunia;stopwatch;zona waktu;jam;waktu;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
id: Mengijinkan jam dunia ditampilkan untuk zona waktu Anda.

en: Configured world clocks
id: Jam dunia yang telah disetel

en: List of world clocks to show.
id: Daftar jam dunia untuk ditampilkan.

en: Configured alarms
id: Alarm yang telah disetel

en: List of alarms set.
id: Daftar alarm yang telah disetel.

en: Configured Timers
id: Pewaktu yang telah disetel

en: List of timers set.
id: Daftar pewaktu yang telah disetel.

en: Geolocation support
id: Dukungan geolokasi

en: Turn geolocation support on and off.
id: Mengaktifkan/mematikan fungsi geolokasi.

en: Window maximized
id: Jendela dimaksimalkan

en: Whether the window is maximized.
id: Apakah jendela dimaksimalkan.

en: Window width and height
id: Lebar dan tinggi jendela

en: Width and height of the window.
id: Lebar dan tinggi jendela..

en: Panel state
id: Keadaan panel

en: Current clock panel.
id: Panel jam saat ini.

en: Keep track of time
id: Melacak waktu

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
id: Aplikasi jam yang sederhana dan elegan. Ini termasuk jam dunia, alarm, stopwatch, dan pewaktu.

en: Show the time in different cities around the world
id: Tampilkan waktu di berbagai kota di seluruh dunia

en: Set alarms to wake you up
id: Atur alarm untuk membangunkan Anda

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
id: Ukur waktu berlalu dengan suatu stopwatch yang akurat

en: Set timers to properly cook your food
id: Atur pewaktu untuk memasak masakan Anda dengan benar

en: Initial screen
id: Layar awal

en: Alarms screen
id: Layar alarm

en: Stopwatch screen
id: Layar stopwatch

en: Timer screen
id: Layar pewaktu

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
id: Tampilkan Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
id: Buka Menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
id: Pergi Ke Bagian Selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
id: Pergi Ke Bagian Sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
id: Pergi Ke Bagian Dunia

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
id: Pergi Ke Bagian Alarm

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
id: Pergi Ke Bagian Stopwatch

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
id: Pergi Ke Bagian Pewaktu

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
id: Jam Dunia

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
id: Tambah Jam Dunia

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
id: Tambah alarm

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
id: Jeda Semua

[ctx: shortcut window]
en: Timer
id: Pewaktu

[ctx: shortcut window]
en: Reset
id: Atur ulang

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
id: Pewaktu Baru

en: Repeat
id: Ulangi

en: Add A_larm…
id: Tambah A_larm…

en: Stop
id: Berhenti

en: Snooze
id: Jeda

en: Repeats
id: Ulangi

en: Delete
id: Hapus

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
id: Alarm Baru

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Add
id: T_ambah

en: Name
id: Nama

en: Ring Duration
id: Durasi Dering

en: Snooze Duration
id: Durasi Tunda

en: You already have an alarm for this time.
id: Anda telah memiliki suatu alarm untuk waktu ini.

en: R_emove Alarm
id: H_apus Baru

en: _Keyboard Shortcuts
id: _Tombol Pintas

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About Clocks
id: Tent_ang Jam

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: _Start
id: _Mulai

en: Clear
id: Bersihkan

en: Time
id: Waktu

en: Difference
id: Perbedaan

en: St_art
id: Mul_ai

en: Title…
id: Judul…

en: Pause
id: Jeda

en: Start
id: Mulai

en: Reset
id: Atur ulang

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
id: Pewaktu Baru

en: Quick Start
id: Mulai Cepat

en: 1 h
id: 1 j

en: Set Timer
id: Atur Pewaktu

en: _World
id: D_unia

en: Ala_rms
id: Ala_rm

en: _Timer
id: Pewak_tu

en: Clock
id: Jam

en: Alarm Ringing
id: Dering Alarm

en: _Add World Clock…
id: T_ambah Jam Dunia…

en: Add a New World Clock
id: Tambahkan sebuah Jam Dunia Baru

en: Search for a City
id: Cari Kota

en: Sunrise
id: Matahari terbit

en: Sunset
id: Matahari terbenam

en: Alarm set for %s from now
id: Alarm disetel %s dari sekarang

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
id: %s: Ditunda sampai %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
id: Ditunda sampai %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
id: Alarm %s terlewatkan

en: Alarm was missed
id: Alarm terlewatkan

en: 1 minute
id: 1 menit

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: 10 minutes
id: 10 menit

en: 15 minutes
id: 15 menit

en: 20 minutes
id: 20 menit

en: 30 minutes
id: 30 menit

en: Edit Alarm
id: Sunting Alarm

en: _Done
id: _Selesai

en: Print version information and exit
id: Menampilkan informasi versi dan keluar

en: Lap
id: Lintasan

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Lap %i
id: Putaran %i

en: Time is up!
id: Waktu habis!

en: Timer countdown finished
id: Hitung mundur pewaktu selesai

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
id: Zona waktu saat ini

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
id[0]: %s jam di belakang

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
id[0]: %s jam ke depan

en: %s day | %s days
id[0]: %s hari

en:  and
id:  dan

en: %s hour | %s hours
id[0]: %s jam

en: %s minute | %s minutes
id[0]: %s menit

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
id: S

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
id: S

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
id: R

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
id: K

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
id: J

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
id: M

en: Mondays
id: Senin

en: Tuesdays
id: Selasa

en: Wednesdays
id: Rabu

en: Thursdays
id: Kamis

en: Fridays
id: Jumat

en: Saturdays
id: Sabtu

en: Sundays
id: Minggu

en: Every Day
id: Tiap hari

en: Weekdays
id: Hari kerja

en: Weekends
id: Akhir minggu

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
id: Tambah Lokasi

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
id: Besok

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
id: Kemarin

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
id: Lokasi saat ini
