gnome-clocks master - en to ja translation catalogue (142 entries)

en: Clocks
ja: 時計

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
ja: 世界時計、アラーム、ストップウォッチ、およびタイマー機能をもつ時計アプリケーション

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
ja: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;時間;時刻;タイム;タイマー;アラーム;世界時計;時計;ストップウォッチ;ストップウオッチ;タイムゾーン;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
ja: タイムゾーンに対応した世界時計を表示します。

en: Configured world clocks
ja: 設定した世界時計

en: List of world clocks to show.
ja: 表示する世界時計のリストです。

en: Configured alarms
ja: 設定したアラーム

en: List of alarms set.
ja: セットしたアラームのリストです。

en: Configured Timers
ja: 設定したタイマー

en: List of timers set.
ja: セットしたタイマーのリストです。

en: Geolocation support
ja: 位置情報サポートを有効にする

en: Turn geolocation support on and off.
ja: 位置情報サポートのオン/オフを切り替えます。

en: Window maximized
ja: ウィンドウの最大化

en: Whether the window is maximized.
ja: ウィンドウが最大化されているかどうかです。

en: Window width and height
ja: ウィンドウの幅と高さ

en: Width and height of the window.
ja: ウィンドウの幅と高さです。

en: Panel state
ja: パネルの状態

en: Current clock panel.
ja: 現在のパネルの状態です。

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch and a timer.
ja: シンプルでエレガントな時計アプリケーションです。世界時計やアラーム、ストップウォッチ、タイマーを備えています。

en: Goals:
ja: 目的:

en: Show the time in different cities around the world
ja: 世界中の様々な都市の時刻を表示

en: Set alarms to wake you up
ja: 目覚まし用のアラーム

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
ja: 正確なストップウォッチでタイム計測

en: Set timers to properly cook your food
ja: 食材を適切に調理するためのタイマー

en: Initial screen
ja: 先頭画面

en: Alarms screen
ja: アラーム画面

en: Alarms setup
ja: アラームのセットアップ

en: Stopwatch screen
ja: ストップウォッチ画面

en: Timer screen
ja: タイマー画面

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
ja: 次のセクションへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
ja: 前のセクションへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
ja: 世界時計セクションへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
ja: アラームセクションへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
ja: ストップウォッチセクションへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
ja: タイマーセクションへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
ja: 世界時計

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
ja: 世界時計を追加する

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
ja: アラーム

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
ja: アラームを追加する

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
ja: ストップウォッチ

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
ja: すべて一時停止する

[ctx: shortcut window]
en: Timer
ja: タイマー

[ctx: shortcut window]
en: Reset
ja: リセットする

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
ja: 新しいタイマーを開始する

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Add A_larm
ja: アラームを追加(_L)

en: Stop
ja: 停止

en: Snooze
ja: スヌーズ

en: Repeats
ja: 繰り返し

en: Active
ja: アクティブ

en: Delete
ja: 削除

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
ja: 新しいアラーム

en: Name
ja: 名称

en: Optional
ja: オプション

en: Ring Duration
ja: アラームの長さ

en: Snooze Duration
ja: スヌーズの長さ

en: You already have an alarm for this time.
ja: この時間にはすでにアラームが設定されています。

en: R_emove Alarm
ja: アラームを削除(_R)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Clocks
ja: “時計”について(_A)

en: Back
ja: 戻る

en: Menu
ja: メニュー

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: _Start
ja: 開始(_S)

en: Clear
ja: 消去

en: Time
ja: タイム

en: Difference
ja: タイム差

en: Select Duration
ja: 時間を選択してください

en: Title…
ja: タイトル…

en: Pause
ja: 一時停止

en: Start
ja: 開始

en: Reset
ja: リセット

en: 1 m
ja: 1 分

en: 2 m
ja: 2 分

en: 3 m
ja: 3 分

en: 5 m
ja: 5 分

en: 30 m
ja: 30 分

en: 15 m
ja: 15 分

en: 45 m
ja: 45 分

en: 1 h
ja: 1 時間

en: World
ja: 世界時計

en: Alarms
ja: アラーム

en: Stopwatch
ja: ストップウォッチ

en: Timer
ja: タイマー

en: _Add World Clock
ja: 世界時計を追加(_A)

en: Add a New World Clock
ja: 世界時計の新規追加

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Search for a City
ja: 都市の検索

en: Sunrise
ja: 日の出

en: Sunset
ja: 日の入

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
ja: アラーム

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: Snoozed from %s: %s
ja: %s からのスヌーズ: %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed from %s
ja: %s からのスヌーズ

en: 1 minute
ja: 1 分

en: 5 minutes
ja: 5 分

en: 10 minutes
ja: 10 分

en: 15 minutes
ja: 15 分

en: 20 minutes
ja: 20 分

en: 30 minutes
ja: 30 分

en: Edit Alarm
ja: アラームを編集

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Done
ja: 完了

en: Add
ja: 追加

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Lap
ja: ラップ

en: Resume
ja: 再開

en: Lap %i
ja: ラップ %i

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
ja: 新しいタイマー

en: Time is up!
ja: タイムアップ!

en: Timer countdown finished
ja: タイマー満了です

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
ja: 現在のタイムゾーン

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour earlier | %s hours earlier
ja[0]: -%s 時間

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour later | %s hours later
ja[0]: +%s 時間

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
ja: 月

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
ja: 火

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
ja: 水

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
ja: 木

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
ja: 金

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
ja: 土

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
ja: 日

en: Mondays
ja: 月曜日

en: Tuesdays
ja: 火曜日

en: Wednesdays
ja: 水曜日

en: Thursdays
ja: 木曜日

en: Fridays
ja: 金曜日

en: Saturdays
ja: 土曜日

en: Sundays
ja: 日曜日

en: Every Day
ja: 毎日

en: Weekdays
ja: 平日

en: Weekends
ja: 週末

en: Utilities to help you with the time.
ja: 便利な時計ユーティリティです。

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
ja: 場所を追加します

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
ja: 明日

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
ja: 昨日

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
ja: 現在の場所
