gnome-clocks master - en to mr translation catalogue (76 entries)

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch and a timer.
mr: एक सोपे आणि मोहक घड्याळ ॲप्लिकेशन. त्यामध्ये जागतिक घड्याळ, गजर, एक स्टॉपवॉच आणि टाइमर समाविष्टीत आहे.

en: Goals:
mr: ध्येय:

en: Show the time in different cities around the world
mr: जगातील विविध शहरांचे वेळ दाखवा

en: Set alarms to wake you up
mr: सक्रीय करण्यासाठी गजर ठरवा

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
mr: योग्य स्टॉपवॉचसह कालावधी पश्चात मोजा

en: Set timers to properly cook your food
mr: जेवण योग्यरित्या शिजवण्याकरिता टाइमर्स निश्चित करा

en: Clocks
mr: घड्याळी

en: GNOME Clocks
mr: GNOME घड्याळी

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
mr: जागतिक वेळ, तसेच गजर, स्टॉपवॉच व टाइमरकरीता घड्याळी

en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
mr: वेळ;टाइमर;गजर;जागतिक घड्याळ;स्टॉपवॉच;वेळ क्षेत्र;

en: Configured world clocks
mr: जागतिक घड्याळी संरचीत केले

en: List of world clocks to show.
mr: दाखवण्याजोगी जागतीक घड्याळ्यांची सूची.

en: Configured alarms
mr: संरचीत गजर

en: List of alarms set.
mr: गजर संचाची सूची.

en: Timer
mr: टाइमर

en: Configured timer duration in seconds.
mr: सेकंदातील संरचीत टाइमर कालवधी.

en: Geolocation support
mr: जिओलोकेशन समर्थन

en: Turn geolocation support on and off.
mr: geolocation समर्थन सुरू आणि बंद करा.

en: Window state
mr: पटलाचे स्तर

en: State of the window: i.e. maximized.
mr: पटलाचे स्तर: म्हणजेच मोठे केलेले.

en: Window width and height
mr: पटल रूंदी आणि ऊंची

en: Width and height of the window.
mr: पटलाची रूंदी आणि ऊंची.

en: Panel state
mr: पॅनल स्तर

en: Current clock panel.
mr: सध्याचे घड्याळ पॅनल.

en: Alarm
mr: गजर

en: Stop
mr: थांबा

en: Snooze
mr: डुलकी

en: Edit Alarm
mr: गजर संपादित करा

en: New Alarm
mr: नवीन गजर

note: Translators: "New" refers to an alarm Translators: "New" refers to a world clock
en: New
mr: नवीन

en: Print version information and exit
mr: आवृत्ती माहितीची छपाई करा व बाहेर पडा

en: Stopwatch
mr: स्टॉपवॉच

en: Lap
mr: फेरी

en: Continue
mr: चालू ठेवा

en: Reset
mr: मूळस्थिती

en: Start
mr: सुरू

en: Time is up!
mr: वेळ समाप्त झाली!

en: Timer countdown finished
mr: टाइमर काऊंटडाउन पूर्ण झाले

en: Pause
mr: विराम

en: Mondays
mr: सोमवार

en: Tuesdays
mr: मंगळवार

en: Wednesdays
mr: बुधवार

en: Thursdays
mr: गुरूवार

en: Fridays
mr: शुक्रवार

en: Saturdays
mr: शनिवार

en: Sundays
mr: रविवार

en: Every Day
mr: प्रत्येक दिवस

en: Weekdays
mr: कामाचे दिवस

en: Weekends
mr: शनिवार आणि रविवार

en: Delete
mr: नष्ट करा

en: Click on items to select them
mr: निवडण्यासाठी बाबींवर क्लिक करा

en: %d selected | %d selected
mr[0]: %d नीवडलेले
mr[1]: %d नीवडलेले

en: Cancel
mr: रद्द करा

en: Failed to show help: %s
mr: मदत: %s दाखवण्यास अपयशी

en: Utilities to help you with the time.
mr: वेळेच्या नियोजनकरीता युटिलिटिज्.

note: If it is Dec 31st here and Jan 1st there (d = 1), then "tomorrow"
en: Tomorrow
mr: उद्या

note: If it is Jan 1st here and Dec 31st there (t = 1), then "yesterday"
en: Yesterday
mr: काल

en: World
mr: जग

note: namespace World namespace Clocks
en: _Help
mr: मदत (_H)

en: _About
mr: विषयी (_A)

en: _Quit
mr: बाहेर पडा (_Q)

en: Select All
mr: सर्व निवडा

en: Select None
mr: काहीही निवडू नका

en: Add a New World Clock
mr: नवीन जागतिक घड्याळ समाविष्ट करा

en: _Cancel
mr: रद्द करा (_C)

en: _Done
mr: पूर्ण झाले (_D)

en: You already have an alarm for this time.
mr: या वेळकरिता तुमच्याकडे आधीपासूनच गजर आहे.

en: Name
mr: नाव

en: Repeat Every
mr: प्रत्येक वेळानंतर पुन: करा

en: Active
mr: सक्रीय

en: Select <b>New</b> to add an alarm
mr: गजर समाविष्ट करण्यासाठी <b>नवीन</b> निवडा

en: _Add
mr: समाविष्ट करा (_A)

en: Search for a city:
mr: शहर शोधा:

en: Select <b>New</b> to add a world clock
mr: जागतिक घडयाळ समाविष्ट करण्यासाठी <b>नवीन</b> निवडा

en: Sunrise
mr: सूर्योदय

en: Sunset
mr: सूर्यास्त
