gnome-clocks master - en to pa translation catalogue (138 entries)

en: Clocks
pa: ਘੜੀ

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
pa: ਸੰਸਾਰ ਸਮਾਂ, ਅਲਾਰਮ, ਸਟਾਪਵਾਚ ਅਤੇ ਟਾਈਮਰ ਦੇ ਨਾਲ ਘੜੀਆਂ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
pa: ਸਮਾਂ;ਟਾਈਮ;ਟਾਈਮਰ;ਅਲਾਰਮ;ਸੰਸਾਰ ਘੜੀ;ਸਟਾਪਵਾਚ;ਸਮਾਂ ਖੇਤਰ;ਟਾਈਮ ਜ਼ੋਨ;ਖੇਤਰ;ਵੇਲਾ;ਦੁਨਿਆਂ;ਕਲਾਕ;ਵਕਤ;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਮਾਂ ਖੇਤਰ ਲਈ ਸੰਸਾਰ ਘੜੀਆਂ ਵਿਖਾਉਣ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਉ।

en: Configured world clocks
pa: ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤੀਆਂ ਸੰਸਾਰ ਘੜੀਆਂ

en: List of world clocks to show.
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸੰਸਾਰ ਘੜੀਆਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ।

en: Configured alarms
pa: ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤੇ ਅਲਾਰਮ

en: List of alarms set.
pa: ਅਲਾਰਮ ਸੈੱਟ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ।

en: Configured Timers
pa: ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤੇ ਟਾਈਮਰ

en: List of timers set.
pa: ਟਾਈਮਰ ਸੈੱਟ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ।

en: Geolocation support
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ ਟਿਕਾਣਾ ਸਹਿਯੋਗ

en: Turn geolocation support on and off.
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ ਟਿਕਾਣਾ ਸਹਿਯੋਗ ਚਾਲੂ ਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Window maximized
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕੀਤੀ

en: Whether the window is maximized.
pa: ਕੀ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕਰਨਾ ਹੈ।

en: Window width and height
pa: ਵਿੰਡੋ ਚੌੜਾਈ ਤੇ ਉਚਾਈ

en: Width and height of the window.
pa: ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਤੇ ਉਚਾਈ

en: Panel state
pa: ਪੈਨਲ ਸਥਿਤੀ

en: Current clock panel.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਘੜੀ ਪੈਨਲ ਹੈ।

en: Keep track of time
pa: ਸਮਾਂ ਦਾ ਟਰੈਕ ਰੱਖੋ

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
pa: ਇੱਕ ਸਧਾਰਨ ਅਤੇ ਸ਼ਾਨਦਾਰ ਘੜੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਹੈ। ਇਸ ਵਿੱਚ ਘੜੀ, ਅਲਾਰਮ, ਸਟਾਪ-ਵਾਚ ਅਤੇ ਟਾਈਮਰ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Show the time in different cities around the world
pa: ਸੰਸਾਰ ਦੇ ਵੱਖ-ਵੱਖ ਸ਼ਹਿਰਾਂ ਵਿੱਚ ਸਮਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Set alarms to wake you up
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਜਗਾਉਣ ਲਈ ਅਲਾਰਮ ਲਗਾਓ

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
pa: ਠੀਕ ਸਟਾਪ-ਵਾਚ ਨਾਲ ਲੱਗਾ ਸਮਾਂ ਮਾਪੋ

en: Set timers to properly cook your food
pa: ਆਪਣੇ ਭੋਜਨ ਨੂੰ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪਕਾਉਣ ਲਈ ਟਾਈਮਰ ਲਗਾਓ

en: Initial screen
pa: ਮੁੱਢਲੀ ਸਕਰੀਨ

en: Alarms screen
pa: ਅਲਾਰਮ ਸਕਰੀਨ

en: Stopwatch screen
pa: ਸਟਾਪਵਾਚ ਸਕਰੀਨ

en: Timer screen
pa: ਟਾਈਮਰ ਸਕਰੀਨ

en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈੱਕਟ

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
pa: ਮਦਦ ਵੇਖੋ

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
pa: ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
pa: ਅਗਲੀ ਚੋਣ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
pa: ਪਿਛਲੀ ਚੋਣ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
pa: ਸੰਸਾਰ ਭਾਗ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
pa: ਅਲਾਰਮ ਭਾਗ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
pa: ਸਟਾਪ-ਵਾਚ ਭਾਗ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
pa: ਟਾਈਮਰ ਭਾਗ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
pa: ਸੰਸਾਰ ਘੜੀਆਂ

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
pa: ਸੰਸਾਰ ਘੜੀ ਜੋੜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
pa: ਅਲਾਰਮ

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਜੋੜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
pa: ਸਟਾਪਵਾਚ

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
pa: ਸਭ ਵਿਰਾਮ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Timer
pa: ਟਾਈਮਰ

[ctx: shortcut window]
en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
pa: ਨਵਾਂ ਟਾਈਮਰ

en: Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਓ

en: Add A_larm…
pa: …ਅਲਾਰਮ ਜੋੜੋ(_l)

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Snooze
pa: ਟਾਲੋ

en: Repeats
pa: ਦੁਹਰਾਓ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
pa: ਨਵਾਂ ਅਲਾਰਮ

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Add
pa: ਜੋੜੋ(_A)

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Ring Duration
pa: ਘੰਟੀ ਦਾ ਅੰਤਰਾਲ

en: Snooze Duration
pa: ਟਾਲਣ ਦਾ ਅੰਤਰਾਲ

en: You already have an alarm for this time.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਇਸ ਸਮੇਂ ਲਈ ਅਲਾਰਮ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਹੈ।

en: R_emove Alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਹਟਾਓ(_e)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _Help
pa: ਮਦਦ(_H)

en: _About Clocks
pa: ਘੜੀਆਂ ਬਾਰੇ(_A)

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: _Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ(_S)

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Difference
pa: ਫ਼ਰਕ

en: Select Duration
pa: ਅੰਤਰਾਲ ਚੁਣੋ

en: Title…
pa: ਟਾਈਟਲ…

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ

en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
pa: ਨਵਾਂ ਟਾਈਮਰ

en: 1 m
pa: 1 ਮਿੰ

en: 2 m
pa: 2 ਮਿੰ

en: 3 m
pa: 3 ਮਿੰ

en: 5 m
pa: 5 ਮਿੰ

en: 30 m
pa: 30 ਮਿੰ

en: 15 m
pa: 15 ਮਿੰ

en: 45 m
pa: 45 ਮਿੰ

en: 1 h
pa: 1 ਘੰ

en: _World
pa: ਸੰਸਾਰ(_W)

en: Ala_rms
pa: ਅਲਾਰਮ(_r)

en: _Stopwatch
pa: ਸਟਾਪਵਾਚ(_S)

en: _Timer
pa: ਟਾਈਮਰ(_T)

en: Clock
pa: ਘੜੀ

en: Alarm Ringing
pa: ਅਲਾਰਮ ਵੱਜ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: _Add World Clock…
pa: ਸੰਸਾਰ ਘੜੀ ਜੋੜੋ(_A)…

en: Add a New World Clock
pa: ਨਵੀਂ ਸੰਸਾਰ ਘੜੀ ਜੋੜੋ

en: Search for a City
pa: ਸ਼ਹਿਰ ਲੱਭੋ

en: Sunrise
pa: ਸੂਰਜ ਚੜ੍ਹੇਗੇ

en: Sunset
pa: ਸੂਰਜ ਡੁੱਬੇਗਾ

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
pa: ਅਲਾਰਮ

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: Snoozed from %s: %s
pa: %s ਤੋਂ ਟਾਲਿਆ: %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed from %s
pa: %s ਤੋਂ ਟਾਲਿਆ

en: 1 minute
pa: 1 ਮਿੰਟ

en: 5 minutes
pa: 5 ਮਿੰਟ

en: 10 minutes
pa: 10 ਮਿੰਟ

en: 15 minutes
pa: 15 ਮਿੰਟ

en: 20 minutes
pa: 20 ਮਿੰਟ

en: 30 minutes
pa: 30 ਮਿੰਟ

en: Edit Alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਸੋਧ

en: _Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ(_D)

en: Print version information and exit
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਛਾਪੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Lap
pa: ਲੈਪ

en: Resume
pa: ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ

en: Lap %i
pa: ਲੈਪ %i

en: Time is up!
pa: ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ!

en: Timer countdown finished
pa: ਟਾਈਮਰ ਕਾਊਂਟ-ਡਾਊਨ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਮਾਂ-ਖੇਤਰ

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
pa[0]: %s ਘੰਟਾ ਪਿੱਛੇ
pa[1]: %s ਘੰਟੇ ਪਿੱਛੇ

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
pa[0]: %s ਘੰਟਾ ਅੱਗੇ
pa[1]: %s ਘੰਟੇ ਅੱਗੇ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
pa: ਸੋ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
pa: ਮੰ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
pa: ਬੁੱ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
pa: ਵੀ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
pa: ਸ਼ੁ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
pa: ਸ਼

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
pa: ਐ

en: Mondays
pa: ਸੋਮਵਾਰ

en: Tuesdays
pa: ਮੰਗਲਵਾਰ

en: Wednesdays
pa: ਬੁੱਧਵਾਰ

en: Thursdays
pa: ਵੀਰਵਾਰ

en: Fridays
pa: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

en: Saturdays
pa: ਸ਼ਨਿੱਚਰਵਾਰ

en: Sundays
pa: ਐਤਵਾਰ

en: Every Day
pa: ਹਰ ਰੋਜ਼

en: Weekdays
pa: ਹਫ਼ਤੇ ਦੇ ਦਿਨ

en: Weekends
pa: ਹਫ਼ਤੇ ਚ ਛੁੱਟੀ ਦੇ ਦਿਨ

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਜੋੜੋ

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
pa: ਭਲਕੇ

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣਾ
