gnome-clocks master - en to ro translation catalogue (127 entries)

en: Clocks
ro: Ceasuri

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
ro: Ora în lume, alarme, cronometru și temporizator

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
ro: timp;temporizator;fus orar;cronometru;alarmă;time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
ro: Permite afișarea ceasurilor globale pentru fusul orar local.

en: Configured world clocks
ro: Fusuri orare configurate

en: List of world clocks to show.
ro: Lista fusurilor orare de afișat.

en: Configured alarms
ro: Alarme configurate

en: List of alarms set.
ro: Listă de alarme setate.

en: Configured Timers
ro: Cronometre configurate

en: List of timers set.
ro: Liste de cronometre stabilite.

en: Geolocation support
ro: Suport pentru geolocalizare

en: Turn geolocation support on and off.
ro: Activează sau dezactivează suportul pentru geolocalizare.

en: Window maximized
ro: Fereastră maximizată

en: Whether the window is maximized.
ro: Dacă fereastra este maximizată.

en: Window width and height
ro: Înălțime și lățime fereastră

en: Width and height of the window.
ro: Înălțimea și lățimea ferestrei.

en: Panel state
ro: Stare panou

en: Current clock panel.
ro: Panou ceas actual.

en: Keep track of time
ro: Ține evidența timpului

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
ro: O aplicație de ceas simplă și elegantă. Include fusuri orare globale, alarme, un cronometru și temporizatoare.

en: Show the time in different cities around the world
ro: Afișează ora pentru diferite orașe de pe glob

en: Set alarms to wake you up
ro: Setează alarme pentru a vă trezi

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
ro: Măsoară timpul scurs cu un cronometru precis

en: Set timers to properly cook your food
ro: Setați temporizatoare care să vă ajute să gătiți

en: Initial screen
ro: Ecran inițial

en: Alarms screen
ro: Ecran alarme

en: Stopwatch screen
ro: Ecran cronometru

en: Timer screen
ro: Ecran temporizator

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
ro: Deschide meniul

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
ro: Navighează la secțiunea următoare

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
ro: Navighează la secțiunea precedentă

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
ro: Navighează la secțiunea Global

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
ro: Navighează la secțiunea Alarme

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
ro: Navighează la secțiunea Cronometru

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
ro: Navighează la secțiunea Temporizator

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
ro: Ceasuri globale

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
ro: Adaugă un ceas global

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
ro: Alarmă

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
ro: Adaugă o alarmă

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
ro: Cronometru

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
ro: Pauză toate

[ctx: shortcut window]
en: Timer
ro: Temporizator

[ctx: shortcut window]
en: Reset
ro: Resetare

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
ro: Cronometru nou

en: Repeat
ro: Repetă

en: Add A_larm…
ro: Adaugă o a_larmă…

en: Snooze
ro: Ațipire

en: Repeats
ro: Repetă

en: Delete
ro: Șterge

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
ro: Alarmă nouă

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Name
ro: Nume

en: Ring Duration
ro: Durată apel

en: Snooze Duration
ro: Durată ațipit

en: You already have an alarm for this time.
ro: Există deja o alarmă pentru această oră.

en: R_emove Alarm
ro: _Elimină alarma

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături _tastatură

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About Clocks
ro: _Despre ceasuri globale

en: Menu
ro: Meniu

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Clear
ro: Curăță

en: Time
ro: Oră

en: Difference
ro: Diferență

en: Select Duration
ro: Selectează durata

en: Title…
ro: Titlu…

en: Pause
ro: Pauză

en: Reset
ro: Resetare

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
ro: Cronometru nou

en: 1 h
ro: 1 o

en: _World
ro: Gl_obal

en: Ala_rms
ro: Ala_rme

en: _Stopwatch
ro: Cr_onometru

en: _Timer
ro: _Temporizator

en: Clock
ro: Ceas

en: Alarm Ringing
ro: Sună alarma

en: _Add World Clock…
ro: _Adaugă un ceas global…

en: Add a New World Clock
ro: Adaugă un fus orar nou

en: Search for a City
ro: Caută după un oraș

en: Sunrise
ro: Răsărit

en: Sunset
ro: Apus

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
ro: Alarmă

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: Snoozed from %s: %s
ro: Amânat de la %s: %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed from %s
ro: Amânat de la %s

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: 5 minutes
ro: 5 minute

en: 10 minutes
ro: 10 minute

en: 15 minutes
ro: 15 minute

en: 20 minutes
ro: 20 de minute

en: 30 minutes
ro: 30 de minute

en: Edit Alarm
ro: Editare alarmă

en: _Done
ro: _Gata

en: Print version information and exit
ro: Afișează informații despre versiune și iese

en: Lap
ro: Tură

en: Resume
ro: Revenire

en: Lap %i
ro: Etapa %i

en: Time is up!
ro: Timpul a expirat!

en: Timer countdown finished
ro: Timpul alocat s-a scurs

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
ro: Fusul orar curent

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
ro[0]: %s oră înapoi
ro[1]: %s ore înapoi
ro[2]: %s de ore înapoi

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
ro[0]: %s oră înainte
ro[1]: %s ore înainte
ro[2]: %s de ore înainte

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
ro: L

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
ro: J

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
ro: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
ro: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
ro: V

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
ro: D

en: Mondays
ro: Zilele de Luni

en: Tuesdays
ro: Zilele de Marți

en: Wednesdays
ro: Zilele de Miercuri

en: Thursdays
ro: Zilele de Joi

en: Fridays
ro: Zilele de Vineri

en: Saturdays
ro: Zilele de Sâmbătă

en: Sundays
ro: Zilele de Duminică

en: Every Day
ro: În fiecare zi

en: Weekdays
ro: Zilele lucrătoare

en: Weekends
ro: Sfârșiturile de săptămână

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
ro: Adaugă locația

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
ro: Mâine

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
ro: Ieri

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
ro: Locația curentă
