gnome-clocks master - en to ru translation catalogue (145 entries)

en: Clocks
ru: Часы

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
ru: Часы мирового времени, а также будильник, секундомер и таймер

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
ru: время;таймер;будильник;мировое время;часовой пояс;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
ru: Позволяет отображать мировые часы для вашего часового пояса.

en: Configured world clocks
ru: Настроенные мировые часы

en: List of world clocks to show.
ru: Список мировых часов.

en: Configured alarms
ru: Настроенные будильники

en: List of alarms set.
ru: Список настроенных будильников.

en: Configured Timers
ru: Настроенные таймеры

en: List of timers set.
ru: Список настроенных таймеров.

en: Geolocation support
ru: Поддержка геопозиционирования

en: Turn geolocation support on and off.
ru: Включает и выключает поддержку геопозиционирования.

en: Window maximized
ru: Окно развёрнуто

en: Whether the window is maximized.
ru: Развернуто ли окно.

en: Window width and height
ru: Ширина и высота окна

en: Width and height of the window.
ru: Ширина и высота окна.

en: Panel state
ru: Состояние панели

en: Current clock panel.
ru: Текущая панель часов.

en: Keep track of time
ru: Следить за временем

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
ru: Простое и элегантное приложение-часы. Включает в себя мировые часы, будильники, секундомер и таймеры.

en: Show the time in different cities around the world
ru: Показывать время в различных городах мира

en: Set alarms to wake you up
ru: Устанавливать будильники для подъёма

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
ru: Замерять время с помощью точного секундомера

en: Set timers to properly cook your food
ru: Устанавливать таймеры для приготовления еды

en: Initial screen
ru: Начальное экран

en: Alarms screen
ru: Экран будильника

en: Stopwatch screen
ru: Экран секундомера

en: Timer screen
ru: Экран таймера

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ru: Показать справку

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
ru: Открыть меню

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Закрыть

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
ru: Перейти к следующему разделу

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
ru: Перейти к предыдущему разделу

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
ru: Перейти к разделу Мирового времени

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
ru: Перейти к разделу Будильников

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
ru: Перейти к разделу Секундомера

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
ru: Перейти к разделу Таймера

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
ru: Мировые часы

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
ru: Добавить мировые часы

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
ru: Будильник

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
ru: Добавить будильник

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
ru: Секундомер

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
ru: Приостановить все

[ctx: shortcut window]
en: Timer
ru: Таймер

[ctx: shortcut window]
en: Reset
ru: Сбросить

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
ru: Новый таймер

en: Repeat
ru: Повторять

en: Add A_larm…
ru: Добавить _будильник…

en: Stop
ru: Остановить

en: Snooze
ru: Напомнить

en: Repeats
ru: Повторяется

en: Delete
ru: Удалить

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
ru: Создать будильник

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Add
ru: _Добавить

en: Name
ru: Название

en: Ring Duration
ru: Длительность звонка

en: Snooze Duration
ru: Длительность паузы

en: You already have an alarm for this time.
ru: На это время уже назначен будильник.

en: R_emove Alarm
ru: _Удалить будильник

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _Help
ru: _Справка

en: _About Clocks
ru: _О приложении

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: _Start
ru: За_пустить

en: Clear
ru: Очистить

en: Time
ru: Время

en: Difference
ru: Разница

en: St_art
ru: Зап_устить

en: Title…
ru: Заголовок…

en: Pause
ru: Приостановить

en: Start
ru: Запустить

en: Reset
ru: Сбросить

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
ru: Новый таймер

en: Quick Start
ru: Быстрый запуск

en: 1 m
ru: 1 мин

en: 2 m
ru: 2 мин

en: 3 m
ru: 3 мин

en: 5 m
ru: 5 мин

en: 30 m
ru: 30 мин

en: 15 m
ru: 15 мин

en: 45 m
ru: 45 мин

en: 1 h
ru: 1 час

en: Set Timer
ru: Установить таймер

en: _World
ru: _Мировое время

en: Ala_rms
ru: _Будильники

en: _Stopwatch
ru: _Секундомер

en: _Timer
ru: _Таймер

en: Clock
ru: Часы

en: Alarm Ringing
ru: Сигнал будильника

en: _Add World Clock…
ru: _Добавить мировые часы…

en: Add a New World Clock
ru: Добавить новые мировые часы

en: Search for a City
ru: Поиск города

en: Sunrise
ru: Рассвет

en: Sunset
ru: Закат

en: Alarm set for %s from now
ru: Будильник установлен на %s с этого момента

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
ru: Будильник

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
ru: %s: Отложено до %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
ru: Отложено до %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
ru: Будильник %s был пропущен

en: Alarm was missed
ru: Будильник был пропущен

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: 20 minutes
ru: 20 минут

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: Edit Alarm
ru: Настроить будильник

en: _Done
ru: _Готово

en: Print version information and exit
ru: Показать информацию о версии и выйти

en: Lap
ru: Круг

en: Resume
ru: Возобновить

en: Lap %i
ru: %i-й круг

en: Time is up!
ru: Время истекло!

en: Timer countdown finished
ru: Обратный отсчёт таймера завершён

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
ru: Текущий часовой пояс

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
ru[0]: на %s час отстает
ru[1]: на %s часа отстает
ru[2]: на %s часов отстает

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
ru[0]: на %s час опережает
ru[1]: на %s часа опережает
ru[2]: на %s часов опережает

en: %s day | %s days
ru[0]: %s день
ru[1]: %s дня
ru[2]: %s дней

en:  and
ru:  и

en: %s hour | %s hours
ru[0]: %s час
ru[1]: %s часа
ru[2]: %s часов

en: %s minute | %s minutes
ru[0]: %s минута
ru[1]: %s минуты
ru[2]: %s минут

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
ru: П

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
ru: В

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
ru: С

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
ru: Ч

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
ru: П

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
ru: С

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
ru: В

en: Mondays
ru: По понедельникам

en: Tuesdays
ru: По вторникам

en: Wednesdays
ru: По средам

en: Thursdays
ru: По четвергам

en: Fridays
ru: По пятницам

en: Saturdays
ru: По субботам

en: Sundays
ru: По воскресеньям

en: Every Day
ru: Ежедневно

en: Weekdays
ru: По будням

en: Weekends
ru: По выходным

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
ru: Добавить местоположение

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
ru: Завтра

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
ru: Вчера

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
ru: Текущее местоположение
