gnome-clocks master - en to sv translation catalogue (137 entries)

en: Clocks
sv: Klockor

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
sv: Klockor för världstider, alarm, stoppur och en timer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
sv: tid;timer;äggklocka;alarm:världsklocka;världsur;stoppur;tidszon;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
sv: Låter världsklockor visas för din tidszon.

en: Configured world clocks
sv: Konfigurerade världsklockor

en: List of world clocks to show.
sv: Lista över vilka världsklockor som ska visas.

en: Configured alarms
sv: Konfigurerade alarm

en: List of alarms set.
sv: Lista över satta alarm.

en: Configured Timers
sv: Konfigurerade timertider

en: List of timers set.
sv: Lista över satta timertider.

en: Geolocation support
sv: Stöd för platsbestämning

en: Turn geolocation support on and off.
sv: Slå av och på stöd för platsbestämning.

en: Window maximized
sv: Fönster maximerat

en: Whether the window is maximized.
sv: Huruvida fönstret är maximerat.

en: Window width and height
sv: Fönsterbredd och fönsterhöjd

en: Width and height of the window.
sv: Bredd och höjd på fönstret.

en: Panel state
sv: Panelläge

en: Current clock panel.
sv: Aktuell klockpanel.

en: Keep track of time
sv: Håll koll på tiden

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
sv: Ett enkelt och elegant klockprogram. Det inkluderar världsklockor, alarm, stoppur och timer.

en: Show the time in different cities around the world
sv: Visa tiden i olika städer runt om i världen

en: Set alarms to wake you up
sv: Sätt alarm som väcker dig

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
sv: Mät tid med ett exakt stoppur

en: Set timers to properly cook your food
sv: Sätt äggklockor för att underlätta din matlagning

en: Initial screen
sv: Startskärm

en: Alarms screen
sv: Alarmskärm

en: Stopwatch screen
sv: Stoppursskärm

en: Timer screen
sv: Timerskärm

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
sv: Gå till nästa avsnitt

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
sv: Gå till föregående avsnitt

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
sv: Gå till avsnittet Världen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
sv: Gå till avsnittet Alarm

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
sv: Gå till avsnittet Stoppur

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
sv: Gå till avsnittet Timer

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
sv: Världsklockor

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
sv: Lägg till en världsklocka

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
sv: Lägg till ett alarm

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
sv: Stoppur

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
sv: Pausa alla

[ctx: shortcut window]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
sv: Ny timer

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Add A_larm…
sv: Lägg till a_larm…

en: Stop
sv: Stopp

en: Snooze
sv: Snooza

en: Repeats
sv: Upprepas

en: Delete
sv: Ta bort

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
sv: Nytt alarm

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Name
sv: Namn

en: Ring Duration
sv: Ringningslängd

en: Snooze Duration
sv: Snoozelängd

en: You already have an alarm for this time.
sv: Du har redan ett alarm för den här tiden.

en: R_emove Alarm
sv: Ta _bort alarm

en: _Keyboard Shortcuts
sv: Tan_gentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Clocks
sv: _Om Klockor

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: _Start
sv: _Starta

en: Clear
sv: Rensa

en: Time
sv: Tid

en: Difference
sv: Differens

en: St_art
sv: St_arta

en: Title…
sv: Titel…

en: Pause
sv: Paus

en: Start
sv: Starta

en: Reset
sv: Återställ

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
sv: Ny timer

en: Quick Start
sv: Snabbstart

en: 1 m
sv: 1 min

en: 2 m
sv: 2 min

en: 3 m
sv: 3 min

en: 5 m
sv: 5 min

en: 30 m
sv: 30 min

en: 15 m
sv: 15 min

en: 45 m
sv: 45 min

en: 1 h
sv: 1 tim

en: Set Timer
sv: Ställ in timer

en: _World
sv: _Världen

en: Ala_rms
sv: Ala_rm

en: _Stopwatch
sv: _Stoppur

en: Clock
sv: Klocka

en: Alarm Ringing
sv: Alarm ringer

en: _Add World Clock…
sv: _Lägg till världsklocka…

en: Add a New World Clock
sv: Lägg till ny världsklocka

en: Search for a City
sv: Sök efter en stad

en: Sunrise
sv: Soluppgång

en: Sunset
sv: Solnedgång

en: Alarm set for %s from now
sv: Alarm inställt till %s från nu

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
sv: %s: Snoozat till %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
sv: Snoozat till %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
sv: Alarmet %s missades

en: Alarm was missed
sv: Alarmet missades

en: 1 minute
sv: En minut

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 20 minutes
sv: 20 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: Edit Alarm
sv: Redigera alarm

en: _Done
sv: _Färdig

en: Print version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Lap
sv: Varv

en: Resume
sv: Fortsätt

en: Lap %i
sv: Varv %i

en: Time is up!
sv: Tiden är slut!

en: Timer countdown finished
sv: Nedräkning av timer är färdig

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
sv: Aktuell tidszon

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
sv[0]: %s timme efter
sv[1]: %s timmar efter

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
sv[0]: %s timme före
sv[1]: %s timmar före

en: %s day | %s days
sv[0]: %s dag
sv[1]: %s dagar

en:  and
sv:  och

en: %s hour | %s hours
sv[0]: %s timme
sv[1]: %s timmar

en: %s minute | %s minutes
sv[0]: %s minut
sv[1]: %s minuter

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
sv: O

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
sv: L

en: Mondays
sv: Måndagar

en: Tuesdays
sv: Tisdagar

en: Wednesdays
sv: Onsdagar

en: Thursdays
sv: Torsdagar

en: Fridays
sv: Fredagar

en: Saturdays
sv: Lördagar

en: Sundays
sv: Söndagar

en: Every Day
sv: Varje dag

en: Weekdays
sv: Veckodagar

en: Weekends
sv: Helger

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
sv: Lägg till plats

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
sv: I morgon

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
sv: I går

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
sv: Aktuell plats
