gnome-clocks master - en to tr translation catalogue (144 entries)

en: Clocks
tr: Saatler

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
tr: Dünya saatleri, alarmlar, kronometre ve zamanlayıcı

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
tr: saat;zaman;geri sayım;alarm;dünya saatleri;kronometre;saat dilimi;zaman dilimi;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
tr: Saat diliminiz için dünya saatlerinin gösterilmesini sağlar.

en: Configured world clocks
tr: Yapılandırılmış dünya saatleri

en: List of world clocks to show.
tr: Gösterilecek dünya saatleri.

en: Configured alarms
tr: Yapılandırılmış alarmlar

en: List of alarms set.
tr: Ayarlanmış alarmların listesi.

en: Configured Timers
tr: Yapılandırılmış Zamanlayıcılar

en: List of timers set.
tr: Ayarlanmış zamanlayıcı listesi.

en: Geolocation support
tr: Coğrafi konum desteği

en: Turn geolocation support on and off.
tr: Coğrafi konum desteğini aç ya da kapat.

en: Window maximized
tr: Pencere ekranı kapladı

en: Whether the window is maximized.
tr: Pencerenin ekranı kapsayıp kapsamadığı.

en: Window width and height
tr: Pencere genişliği ve yüksekliği

en: Width and height of the window.
tr: Pencerenin genişliği ve yüksekliği.

en: Panel state
tr: Panel durumu

en: Current clock panel.
tr: Geçerli saat paneli.

en: Keep track of time
tr: Zaman takibi yap

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
tr: Basit ve şık saat uygulaması. Dünya saatleri, alarm, kronometre ve zamanlayıcı içerir.

en: Show the time in different cities around the world
tr: Dünya çapında farklı şehirlerdeki saati göstermek

en: Set alarms to wake you up
tr: Sizi uyandırmak için alarm kurmak

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
tr: Doğru bir kronometre ile geçen zamanı ölçmek

en: Set timers to properly cook your food
tr: Düzgün yemek pişirmek için zamanlayıcı ayarlamak

en: Initial screen
tr: İlk ekran

en: Alarms screen
tr: Alarmlar ekranı

en: Stopwatch screen
tr: Kronometre ekranı

en: Timer screen
tr: Zamanlayıcı ekranı

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
tr: Yardımı Göster

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
tr: Menüyü Aç

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çıkış

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
tr: Sonraki Bölüme Git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
tr: Önceki Bölüme Git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
tr: Dünya Bölümüne Git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
tr: Alarmlar Bölümüne Git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
tr: Kronometre Bölümüne Git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
tr: Zamanlayıcı Bölümüne Git

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
tr: Dünya Saatleri

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
tr: Dünya Saati Ekle

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
tr: Alarm Ekle

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
tr: Kronometre

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
tr: Tümünü Duraklat

[ctx: shortcut window]
en: Timer
tr: Zamanlayıcı

[ctx: shortcut window]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
tr: Yeni Zamanlayıcı

en: Repeat
tr: Yinele

en: Add A_larm…
tr: Alarm _Ekle…

en: Stop
tr: Dur

en: Snooze
tr: Ertele

en: Repeats
tr: Yinelemeler

en: Delete
tr: Sil

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
tr: Yeni Alarm

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Add
tr: _Ekle

en: Name
tr: Ad

en: Ring Duration
tr: Çalma Süresi

en: Snooze Duration
tr: Erteleme Süresi

en: You already have an alarm for this time.
tr: Zaten bu saate kurulmuş alarmınız var.

en: R_emove Alarm
tr: Alarmı _Kaldır

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Clocks
tr: Saatler _Hakkında

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: _Start
tr: _Başla

en: Clear
tr: Temizle

en: Time
tr: Zaman

en: Difference
tr: Fark

en: St_art
tr: _Başlat

en: Title…
tr: Başlık…

en: Pause
tr: Duraklat

en: Start
tr: Başla

en: Reset
tr: Sıfırla

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
tr: Yeni Zamanlayıcı

en: Quick Start
tr: Hızlı Başlat

en: 1 m
tr: 1 dk.

en: 2 m
tr: 2 dk.

en: 3 m
tr: 3 dk.

en: 5 m
tr: 5 dk.

en: 30 m
tr: 30 dk.

en: 15 m
tr: 15 dk.

en: 45 m
tr: 45 dk.

en: 1 h
tr: 1 sa.

en: Set Timer
tr: Zamanlayıcı Belirle

en: _World
tr: _Dünya

en: Ala_rms
tr: Ala_rmlar

en: _Stopwatch
tr: _Kronometre

en: _Timer
tr: _Zamanlayıcı

en: Clock
tr: Saat

en: Alarm Ringing
tr: Alarm Çalıyor

en: _Add World Clock…
tr: Dünya Saati _Ekle…

en: Add a New World Clock
tr: Yeni Dünya Saati Ekle

en: Search for a City
tr: Şehir Ara

en: Sunrise
tr: Gün doğumu

en: Sunset
tr: Gün batımı

en: Alarm set for %s from now
tr: %s için alarm ayarlandı

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
tr: %s: %s saatine dek ertelendi

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
tr: %s saatine dek ertelendi

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
tr: %s alarmı geçti

en: Alarm was missed
tr: Alarm geçti

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 20 minutes
tr: 20 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: Edit Alarm
tr: Alarmı Düzenle

en: _Done
tr: _Tamam

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yazdır ve çık

en: Lap
tr: Tur

en: Resume
tr: Sürdür

en: Lap %i
tr: %i. Tur

en: Time is up!
tr: Süre doldu!

en: Timer countdown finished
tr: Geri sayım tamamlandı

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
tr: Geçerli saat dilimi

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
tr[0]: %s saat geri

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
tr[0]: %s saat ileri

en: %s day | %s days
tr[0]: %s gün

en:  and
tr:  ve

en: %s hour | %s hours
tr[0]: %s saat

en: %s minute | %s minutes
tr[0]: %s dakika

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
tr: Pt

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
tr: S

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
tr: Ç

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
tr: Pş

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
tr: C

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
tr: Ct

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
tr: P

en: Mondays
tr: Pazartesiler

en: Tuesdays
tr: Salılar

en: Wednesdays
tr: Çarşambalar

en: Thursdays
tr: Perşembeler

en: Fridays
tr: Cumalar

en: Saturdays
tr: Cumartesiler

en: Sundays
tr: Pazarlar

en: Every Day
tr: Her Gün

en: Weekdays
tr: Hafta İçleri

en: Weekends
tr: Hafta Sonları

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
tr: Konum Ekle

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
tr: Yarın

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
tr: Dün

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
tr: Geçerli konum
